Dětský šachový camp V4 Liptov 2019 komentuje Jakub Rabatin

Jak již víte, na Dětském šachovém campu V4 Liptov 2019, nás ve dnech 24. - 27. června nás reprezentovalo družstvo ve složení Lucian Vantuch, Ondřej Nytra, Matyáš Paseka a Pavlína Dudová. V konkurenci 12 týmů z 5 zemí se frýdecko-místeckým šachistům nepodařilo navázat na loňské 2. místo a skončili sedmí.

Průběh turnaje vám ve svém komentáři přiblíží trenér výpravy Jakub Rabatin.

V pondělí 24.6. jsme se vydali na Slovensko na dětský šachový festival, kde jsme se účastnili hlavního turnaje – turnaje čtyřčlenných družstev. Festival se již tradičně koná v areálu Tatralandia a hostí nejen hráče ze Slovenska a Česka, ale také z Polska, Německa, Ruska a Maďarska. Naši šachovou školu reprezentovali Lucian Vantuch, Ondra Nytra, Maty Paseka a Pavlínka Dudová.

Na turnaj jsme se těšili, chtěli jsme navázat na loňský úspěch, a i proto je pro nás konečné 7. místo zklamáním. Prvních pět kol se nám docela povedlo, vyhráli jsme tři zápasy a porazili první nasazený tým. Ve čtvrtém kole naši hráči sahali po dalším vítězství, ale Pavlínce a Ondrovi se nepodařilo dotáhnout vyhrané pozice do konce a byla z toho jen remíza. Po pátém kole jsme byli dokonce první, ale jak už to bývá, o medaile rozhodují především závěrečná kola. Před posledním čtvrtečním zápasem s maďarským celkem jsme měli ještě šanci na medaili, bylo nutné ale vyhrát. Harmonogram turnaje byl docela nabitý, ale nakonec jsme se ve středu ale po odpolední partii vydali do aquaparku, kde jsme zkusili snad všechny tamní bazény a atrakce a projeli všechny otevřené tobogány a řádění zakončili palačinkami se zmrzlinou.

Lucian neměl na první desce jednoduchou úlohu, vyšel mu především start a páté kolo, kde zahrál moc pěknou partii. Dokázal vymyslet spoustu zajímavých věcí, šel vidět i dobrý propočet, jen by to chtělo více citu pro kritické momenty. Na konci turnaje už mu došla síla.

Od Ondry jsem na druhé desce po výkonu na Ostravském koníkovi a v Mostech čekal daleko více. Většinou to bylo tak, že se ráno probudil a ničil, ale odpoledne jako by znovu spal. Zbrklost a nepozornost mu bránily ve skvělém výkonu.

Maty byl oporou týmu, když udělal 5 bodů ze 7 a odnesl si alespoň cenu za třetí místo na šachovnici. Mohl mít ale ještě více. Na vině byla opět zbrklost, tím pádem mu občas unikly důležité okamžiky, které už se potom nedaly vrátit zpět. I tak pěkné.

Pavlínka na poslední šachovnici hrála asi svoje maximum. Dva a půl není moc, ale vzhledem k soupeřům to více nešlo. Hraje velmi opatrně, ale někdy je třeba se nebát a trochu zariskovat, a hlavně zapracovat na taktickém vidění a propočtu.

I přes nepovedený výsledek bych chtěl naše hráče pochválit za reprezentaci, snahu, chování a týmovou atmosféru. Věřím, že příště to bude lepší.