MČR družstev starších žáků - hodnocení trenérů

Již jsme vás informovali, že na Mistrovství ČR družstev starších žáků 2018 ve dnech 2. - 3. 6. v Chrudimi obsadil náš tým "A" ve složení Marek Miča, Petr Gnojek, Richard Stalmach, Adam Frank, Ondřej Nytra a Kristýna Laurincová skvělé 1. místo.

Nyní si můžeme  přečíst v komentáři, jak hodnotí naše týmy trenéři, mezinárodní mistr Stanislav Jasný a Lukáš Weissmann.

M-ČR družstev starších žáků

O uplynulém víkendu vyrazila naše tři družstva na tradiční „Zaječice“ již podruhé hrané v Chrudimi. Organizátoři připravili turnaj velmi pěkně a hráči měli možnost si krásně zahrát. Vzhledem k tomu, že se zde opět konal i turnaj nejmladších dvojic, byla naše výprava poměrně početná. Proto je třeba poděkovat všem rodičům, kteří nám pomohli s dopravou. Našim cílem bylo samozřejmě co nejlepší umístění a prodloužit tak vítěznou šňůru účastí hráčů BŠŠ. Už od prvního kola, se to všude vyvíjelo poměrně slibně.

Družstvo „A“ nastupovalo v sestavě, Marek Miča, Petr Gnojek, Richard Stalmach, Adam Frank, Ondřej Nytra, Kristýna Laurincová. Tým jako celek, hrál velmi spolehlivě. Potvrdil roli favorita, v podstatě nebyl v žádném zápase výrazně ohrožen a systémem start cíl si zaslouženě dokráčel pro zlaté medaile. Marek turnaj výborně rozehrál, zdálo se, že si postupně poradí se všemi soupeř. Pak přišlo zaváhání, které ho trošku rozhodilo. I nadále své protivníky přehrával, ale některé vyhrané pozice kazil. Měl těžkou roli, čelit nejsilnějším hráčům soupeře. Petr na druhé šachovnici znovu uhrál „svých“ famozních 8,5 bodů. K tomu není co dodat, byl hlavní hvězdou. Ríša podal doslova profesionální výkon, nenechal se porazit a přidal velmi cenné body. Řekl bych, že tam byla i nějaká rezerva, kterou si nechal na příště. Adam hrál tradičně velmi nekompromisně, jeho partie byly zdaleka nejostřejší. Až na jedno zaváhání, všechny porážel. Ještě v posledním kole se pod dojmem jistého vítězství asi trošku uvolnil, ale i tak pěkný, spolehlivý výkon. Ondra byl doslova úderná síla, bylo vidět, že na něj soupeři nestačí. Utekla mu jen jedna partie, kterou mohl ale taky vyhrát, hezký výsledek. Kristýna se letos s touto kategorií rozloučila. Bylo vidět, že chce zvítězit a hrála dost zodpovědně, možná až zbytečně. Z toho důvodu zaznamenala nějaké ztráty zapříčiněné nedostatkem času. Ale i tak nahrála dost bodů. Celému týmu tedy patří velká gratulace k mistrovskému titulu.

Družstvo „B“ nastupovalo v sestavě, Lucián Vantuch, David Mavrev, Matyáš Paseka, Martin Vašínek, Filip Walek, Pavlína Dudová. Tento tým měl určitě svou kvalitu, kterou začal potvrzovat již od prvních kol. Odehrál zajímavý turnaj a v podstatě obhájil své nasazení. K zisku medaile chybělo pouhé jedno zápasové vítězství, na šachovnicích tam bylo. Lucian, který hájil první šachovnici, byl samozřejmě jedním z kandidátů do „áčka“, on už tuto soutěž vyhrál. I nyní hrál dobře a nebýt toho „času“, mohl být jeho bodový zisk vyšší. David, rovněž již držitel zlaté medaile byl také alternativou pro první družstvo. Zde taky podal na „dvojce“ hezký výkon, možná by se tam dal nějaký ten bodík ještě najít. Matyáš, první „mladá puška“, hrál, jak jsme u něj zvyklí, moc hezky a nahrál na svůj věk a číslo šachovnice i dost bodů. Jsem si ale jistý, že tam určitě rezervy byly. Další mladší žák, Martin, hrál spolehlivě, určitě chtěl být pro tým co nejužitečnější a skutečně turnaj poctivě odpracoval. Jeho výsledek je solidní, klidně se ale mohl více „odvázat“. Na další šachovnici hrál Filip. Bylo vidět, že opravdu „dře“. Měl vydařený start, i prostředek turnaje nebyl špatný, asi nebude úplně spokojen se závěrem. To se ale někdy stane. Hlavní hrdinkou „manšaftu“ byla ovšem Pavlínka. Spolehlivě a ve svém stylu přidávala bodíček k bodíčku. Škoda jen té jedné ztracené „půlky“. Předvedla zde parádní výkon. K medaili tentokráte chyběl kousek štěstí.

Nezbývá tedy než všem našim hráčům poděkovat za skvělou reprezentaci a věřím, že příští rok se můžeme těšit na obhajobu.

Stanislav Jasný

Hodnocení družstva C na šachových Zaječicích.

Družstvo podalo dobrý výkon a v žádném zápase nezklamalo. Vysoké výhry střídaly těsné porážky. Škoda nešťastného losu v posledním kole, kdy jsme se potkali s naším béčkem. Předvedená hra byla nakonec lepší, než konečné umístění.

1. Denis Lička - 4,5/9, proti loňskému roku šachově vyzrál. Podal solidní výkon. Někdy mu chybělo trochu štěstíčka v rozhodujících chvílích.

2. Matyáš Kaňák - 4,5/9, některé partie zahrál velice pěkně, ale na druhou stranu udělal několik hrubých chyb kvůli hodně rychlé hře. Na tom bude třeba zapracovat.

3. Richard Czepiec - 4/9, hrál zajímavé partie, ale některé pozice se mu bohužel proti zkušenějším soupeřům, nepovedly dotáhnout do konce.

4. Bartoloměj Buchta - 5/9, první den se mu vůbec nepovedl. Jednu partii prohrál nešťastně na čas. Druhý den šel jeho výkon strmě nahoru a podal výborný výkon.

5. Ondřej Matusík- 9/9!, tady není co dodat. Podal suverénní výkon i proti silnějším soupeřům.

6. Kateřina Fárková - 8/9, nenašel se soupeř, který by Kačku prověřil. Vyhrávala spolehlivě a velice brzy. Přemožitelku našla až v posledním kole v Pavlínce Dudové.