Mikulášský turnaj v Gliwicích

V sobotu 3. prosince se v polských Gliwicích uskutečnil 15. ročník Mikulášského turnaje pro děti, kterého se zúčastnilo také třináct hráčů Beskydské šachové školy. Hrálo se na 9 kol s časem 2 x 15 minut. V kategorii do 8 let si nejlépe vedl Bartoloměj Buchta, který ziskem 7 bodů obsadil 6. místo, mezi děvčaty se nejvíce dařilo Andrei Budínské, 5 bodů a 7. místo. V kategorii desetiletých se z našich hráčů nejlépe umístil Matyáš Kaňák, 6 bodů, 10. místo, mezí dívkami pak Sofie Tichá - 5 bodů, 6. místo.

To, jak viděl turnaj trenér výpravy Karel Pliska, si můžete přečíst v přiloženém komentáři.

VÝLET DO ŠKOLY, ANEB DLOUHÝ DEN RODIČŮ NA ŠKOLNÍ CHODBĚ…

Měl jsem to štěstí i okolnosti přály a mohl se zúčastnit dalšího polského turnaje, které jsou mezi dětmi i rodiči oblíbené. Poloha našeho města blízko hranic k účasti přímo vybízí a tak přibližně za hodinu jízdy autem jsou děti v jiném, pro ně exotickém šachovém světě.

Podle polských tradic se turnaje nejmladších kategorií konají bez přítomnosti rodičů v hracích místnostech. O naše nejmenší však bylo i tak postaráno, protože na mou otázku, zda umí česky slečny rozhodčí sedící za katedrou, mi odpovídaly "NE". Proto jsem mohl česky asistovat rozhodčí ve třídě, ale bohužel třídy byly tři, tak vždy vyhrála ta s největším počtem našich hráčů…

Gliwice - nikdy více? Někteří rodiče si tuto otázku jistě položili. Ti ostřílení, kteří zde byli poněkolikáté, obsadili "svou" židli a bránili ji až do konce. Ostatním nezbývalo, než usednout na podlahu potemnělé chodby a setrvali tak, až do chvíle odchycení školníka, který zajistil další židle. Počasí vyšlo přesně šachově a děti se tak nemohly odreagovat na pěkném hřišti. Naštěstí oproti turnaji v Rybniku byly pravidla mírnější a alespoň u nejmladší kategorie prohrával až druhý nemožný tah a o problému s mechanickými hodinami jsem psal minule. Náročný devítikolový systém při tempu 2x15 min. pomalu nabíral skluz, vyhlašování vítězů skončilo až před pátou hodinou a mělo za následek návrat naší výpravy ve večerních hodinách. Prémií za delší čekání bylo jistě vyhlášení a ocenění celé poloviny účastníků a balíček polských sladkostí pro každého hráče.