Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Mistrovství Moravy a Slezska 2017 - hodnocení trenérů

Ve dnech 24. - 29. října se v Koutech nad Desnou uskutečnilo "Mistrovství Moravy a Slezska mládeže", na kterém Beskydskou šachovou školu reprezentovalo 30 šachistů, přičemž řada z nich si domů přivezla cenné umístění.

Všechny bedlivě po celou dobu turnaje sledovali trenéři S. Jasný, Z. Holeksa, L. Weissmann a J. Rabatin a své postřehy shrnuli v přiloženém komentáři.

Komentáře

Dějiště letošního turnaje není třeba blíže představovat, to jsme už v letech minulých dělali mnohokrát a tak je možné přejít přímo k hodnocení hráčů.

Bartoměj Buchta udělal v poslední době spoustu práce na svém výkonnostním růstu. To se projevilo i jeho nasazením v turnaji. Pozice „jedničky“ není nikterak lehká, každý se na něj chce vytáhnout. Soupeře vesměs přehrával a i z těch dvou zaváhání si určitě odnesl cenné zkušenosti, které nadále zúročí. Už tady ale bylo vidět, že s ním jen tak něco nehne a společně s šachovou úrovní dává dobré předpoklady k úspěšnému účinkování na dalších turnajích.

Petr Gnojek dokonale potvrdil roli, kterou mu přisoudila startovní listina. Zcela zaslouženě zvítězil, v podstatě systémem start-cíl. Jeho výkonu nejde v tomto hodnocení prakticky nic vytknout, chybičky už si rozebereme sami. Zatím velká pochvala a gratulace.

Adam Frank je rok od roku silnějším hráčem a to ve všech oblastech hrajících při partii roli. Opět se prezentoval nekompromisním stylem hry, který většinou neuznává mírové rozhovory. Sehrál řadu pěkných partií, jeho přístup by si určitě medaili zasloužil. Tentokrát unikla těsně, věřím, že na příštím turnaji ji má.

Ondřej Nytra rozehrál turnaj velmi pěkně, od počátku to vypadalo na spanilou jízdu našich borců. Pak ale přišlo několik zaváhání v podobě nevyužitých šancí a závěr se zdramatizoval. Ve všech partiích a některé byly velmi dlouhé, se statečně rval, nakonec to zvládl a doslova se probojoval.

Richard Stalmach jako úspěšný reprezentant určitě patřil na přední šachovnice a to i přes skutečnost, že věkově patří do kategorie H12. Vítr, který tam rozpoutal, určitě dost překvapil jeho starší soupeře. Celkové vítězství mu uniklo jen o vlásek. Moc hezký výkon.

Lucian Vantuch by také mohl věkově hrát mladší kategorii. I on se rozhodl prověřit své schopnosti v „šestnáctkách“. A dařilo se mu to výborně. Přehrával starší soupeře a jeho šestihodinová bitva s prvním nasazeným nenechala nikoho na pochybách, že patří vpřed. Rovněž krásný výkon.

Radek Halamíček začal úvodní kola svižně, po první třetině měl dva a půl bodu a pohyboval se na čelních pozicích. Poté ho zasáhla jakási nervozita, která mu svázala ruce. Tak snad příště to bude více v klidu.

Celkově lze při pohledu na výsledkové listiny jednotlivých kategorií konstatovat, že Beskydská šachová škola potvrdila své dominantní postavení mezi oddíly. Všem zúčastněným hráčům tedy děkuji za odvedené výkony a vzornou reprezentaci.

Stanislav Jasný

 


Já jsem se staral hned o 8 mladých šachistů. Valerii Bartečkovou, Vladislava Blahuta, Viktorii Buchtovou, Richarda Czepiece, Pavlínu Dudovou, Jana Lichnovského, Davida Mavreva a Matyáše Trojana. To znamená pět chlapců bojující o postup na Mistrovství České republiky a 3 děvčata, pro které tento turnaj měl být dobrou přípravou na jarní boje o tituly, protože jejich kategorie bývají otevřené všem dívkám.

Jan Lichnovský, 4 body z 9 možných.

Honza jel na turnaj posbírat důležité zkušenosti do příštích let. Po povedeném začátku, kdy sehrál pěkné bitvy se zkušenějšími chlapci často úspěšné, jej katapultovaly dobré výsledky do boje o postupové příčky, ale nedostatek klidu a zkušeností jej po dvou prohrách uprostřed turnaje odsunuli do druhé poloviny startovního, kde bojoval, ale navíc to nestačilo.

Valérie Bartečková, 2 body z 9.
Valuška sehrála svůj první takovýto turnaj. Bodový stav není nejpříznivější, ale předvedená hra se kolo od kola zlepšovala a může to být velkým povzbuzením do dalších turnajů.

Viktorie Buchtová, 7 bodů z 9.
Viki sehrála turnaj velice dobře a velkou odměnou je její 4. příčka. V konkurenci s kluky až o dva roky staršími je to úžasné. Samozřejmě chyb bylo taky dost, ale soupeři jich udělali více a počítá se mat a na ten má Viktorka neskutečný tah. 

Matyáš Trojan, 6 bodů z 9.

Matyáš je na tréninku samá srandička, zlotřilost či jiné alotrium. Na turnaji byl, ale první, kdo přišel na přípravu a o vše měl zájem. Kritické bylo 4. kolo, kdy vlastně se slabším hráčem ztratil lepší pozici. Stíhací jízda skončila až v 8. kolo po nepovedené partii.

Vladislav Blahut, 5,5 bodu z 9.
Vláďa se znova nadchnul pro šachy po červnovém MČR školních družstev a znovu se vrhnul do šachu. Za celou dobu jeho nového zájmu o šachy jeho chuť si dobře zahrát z něj vyřazuje a byť jsem mu před začátkem turnaje dával nejmíň šancí na postup, tak jeho jízda byla fascinující. Bohužel série od 6. do 8. kola ho připravila o šance.

Richard Czepiec, 6,5 bodu z 9.
Ríša po celý turnaj předváděl slušné výkony, které vygradovaly skvělým výkonem v 7. kole. Nicméně nedotáhl partii až do výhry a musel v posledních 2 kolech získat bod. Po dlouhém boji v 8. kole, kdy podlehl. Tak se hrálo vabank a po ztrátě kvality už proklínal své chyby v minulých partiích. Asi nějaká vyšší moc zadržela ruku soupeři, který prohrál na čas a tím se Ríša v máčkl do postupové osmičky.

Pavlína Dudová, 5 bodů z 9.

Pája v počátku turnaje hrála velice dobře, ale poslední dvě kola už byly i herně i bojovností slabší a proto nakonec mezi dívkami skončila těsně za 3. místem.

David Mavrev 5 bodů z 9.

Myslím si, že jeho největší kouli na noze bylo jeho vlastní chtění. Ve druhém kole měl více možností, ale přišla chyba v propočtu. Ve čtvrtém kole už to byla hrubka v totálně vyhrané pozici. V dalším průběhu už byl svázán nutností vyhrát, a byť měl vyhrané všechny partie, tak poslední krok zvládl jen ve 4 případech.

Zdeněk Holeksa 

 


Petr David Lanča - Péťa hrál urputné šachy a dokázal potrápit nejednoho silnějšího hráče. Své partie končil většinou mezi posledními. To vedlo i k časovým tísním, ve kterých některé partie pokazil. Nakonec z toho bylo 4,5 bodu a umístění uprostřed tabulky.
 
Patrik Šebena - Patrik hrál aktivně a útočně. Taky bojoval a končil partie mezi posledními. Škoda nedotažených partií, které ho stály lepší umístění. Skončil se slušnými 5 body.
 
Ondřej Matusík – Ondru šachy strašně baví a jsou pro něj všechno. Velice pracovitý v přípravě, jen škoda, že ho dělil kousíček od postupu. Své soupeře přehrával snad ve všech partiích. Jen vinou větší nervozity a časových tísní to nevyšlo. Škoda nepříznivého losy, kdy v 8. kole narazil na Bertíka Buchtu.
 
Denisa Bartečková - Pro mě velké a příjemné překvapení. Přes slabší začátek se neskutečně zvedla a začala své soupeře suverénně přehrávat. Nakonec z toho bylo 4. místo mezi děvčaty, jen díky horšímu pomocného hodnocení.
 
David Gřundil - přes skvělý začátek, ve kterém porazil v bláznivé partii Zdeňka Tauše, podával nevyrovnané výkony. Některé partie zahrál velmi pěkně, ale 2 partie prohrál rychle po hrubých chybách.
 
Petr Matusík - Péťa podal výborný výkon, Velice pěkně pracoval v přípravě a dokázal to přenést i za šachovnici. Některé partie nedotáhl, ale v 7 letech je 5 bodů parádní výsledek.
 
Vít Jezerský - Podobný případ, jako David. Měl slabý začátek, potom se zvedl. Některé partie zahrál pěkně, bohužel hrubé chyby ho stály lepší umístění.
                               

Lukáš Weissmann

 


Marek Miča nastoupil v kategorii do čtrnácti let. Počínal si jako jeden z favoritů turnaje, když potvrdil svou skvělou formu a v celém turnaji ztratil pouhý bod. Partie měl pod kontrolou a jeho výkonu nelze nic vytknout. Snad jen pár momentů, které se zdály být uspěchané, ale to už si rozebereme spolu. Ve vyrovnaných pozicích uplatnil větší zkušenosti a své soupeře dokázal přehrát, což ho dělalo ještě silnějším. Zaslouženě obsadil druhou příčku. Děkuji a gratuluji.

Tobiáš Krejčok taktéž nastupoval v kategorii do čtrnácti let. Od začátku letošního roku hledal optimální formu. Díky letnímu vítězství v Bezměrově si ale začal více věřit a se sebevědomím se začala vracet i herní pohoda. Postup na MČR byla pro něho určitě velká motivace. Dlouho se pohyboval okolo postupových pozic, ale klíčové bylo poslední kolo, které bohužel nevyšlo. Určitě bych ocenil přístup a nasazení, kterým se Tobi prezentoval. Děkuji.

Matyáš Paseka věkově patří do kategorie H12, ale díky přímému postupu na MČR si mohl otestovat své schopnosti proti hráčům ze starší kategorie. Když si v úvodu vyšlápl na turnajovou trojku, tak jsem byl přesvědčen, že je schopen jim tam udělat trochu vítr. Díky tomuto skvělému startu, měl možnost si zahrát na vyšších deskách se silnějšími soupeři, a tudíž sehrát kvalitní partie, ze kterých si odnesl mnoho zkušeností a nových poznatků. Chyby jsme si vysvětlili, ale celkový výkon byl více než obdivuhodný. Děkuji.

Martin Vašínek hrál v kategorii do dvanácti let. Po celou dobu turnaje předváděl velmi pěkné šachy. Normálně by takové nasazení a výkon stačil na medaili, ale klíčové bylo poslední kolo, které jak už to bývá, není nikdy jednoduché. Bojoval jak lev, ale bohužel se nepovedlo. Další možnost bude mít na mistrovství republiky. Děkuji a gratuluji k postupu.

Matyáš Kaňák reprezentoval v kategorii do dvanácti let. Minulý rok mu postup utekl doslova o vlásek, ale letos bylo vše jinak. Pomohl i fakt, že se v posledních měsících prokazoval několika skvělými výsledky. Ne všechny partie byly stoprocentní, ale v důležitých momentech převládly zkušenosti a vůle. To ale nic nemění na věci, že postup byl vybojovaný a zasloužený. Stále ale musíme zapracovat na maximální koncentraci u partie. Děkuji a gratuluji.

Sofie Tichá nás taktéž zastupovala v kategorii do dvanácti let. Určitě chtěla bojovat o pěknější umístění, ale letos to bohužel nešlo. Po skvělém startu přišel herní útlum. V partiích se začali objevovat zbytečné chyby ze zbrklosti a soupeři za tyto chyby trestali. Tento turnaj ale Sofču obohatil o spoustu nových zkušeností, které může zúročit na dalších turnajích, třeba na březnovém mistrovství republiky.

Valerie Tichá hrála v kategorii do deseti let. Valča zažila dvě odlišné poloviny turnaje. První, kde se jí dařilo téměř vše, a druhá, kde se zase příliš nevedlo. Kdyby občas nezapomínala na svoje figurky, bylo by to o poznání lepší. Věřím, že nabyté zkušenosti a poučení z chyb ji pomohou k hernímu vzrůstu.

Barbora Mičová taktéž hrála v kategorii do deseti let. Přijela zde hlavně sbírat zkušenosti. Po Bezměrově to byl její druhý velký turnaj. I když uhrála pouze tři body, většinu soupeřů měla na lopatě. Jenže potom přicházely chyby z nepozornosti a převaha se vytrácela. Nejtěžší byla polovina turnaje, ale výhry v posledních dvou kolech zajistily dobrou náladu a úsměv na tváři.

Jakub Rabatin