Ohlédnutí za 13. klubovým přeborem

V úterý 4. dubna byl 11. kolem zakončen 13. turnaj "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO. Po každém z kol jsme se mohli začíst do komentářů, které týden co týden neúnavně psal hlavní "tahoun" turnaje Karel Kubala, a ve kterých glosoval odehrané partie.

V tom dnešním komentáři přináší celkové zhodnocení turnaje.

Ohlédnutí za klubovým přeborem.

Jedenáctým kolem byla v úterý 4. 4. 2017 napsána poslední tečka za již 13. turnajem, který je nazván Přebor klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku a podle struktury jeho účastníků je zřejmě tento název výstižný. Výkonnostně je soutěží pro hráče od začátečníků (i neregistrovaných) až po hráče úrovně kandidáta mistra.            Co se týká klubové příslušnosti, tak standardně je na startu 4 až 5 zástupců různých šachových oddílů a také pravidelně turnaj funguje i jako náborový, protože téměř vždy se do hry zapojí i nějaký hráč neregistrovaný. Z pohledu věkového složení se jedná především o turnaj pro „dříve narozené“, ale je to OPEN turnaj, takže neschází i podíl účasti několika mládežníků.  A pokud jste někdy slyšeli o tom, že šachy jsou sportem a zábavou pro lidi od 5 do 100 let věku, tak my se tomu skutečně blížíme, když v ukončeném přeboru bylo nejmladšímu účastníkovi Zdeňku Taušovi necelých 8 let a startující Karel Koval letos slaví svých 96 let!!

Po zveřejnění závěrečné tabulky a komentáře dosažených výsledků jsem sliboval, že napíšu ještě takové poohlédnutí, které by jednak statisticky vyhodnotilo proběhlý turnaj, ale také trochu posoudilo jeho vývoj v historickém kontextu. Z dosavadních 13 turnajů bylo posledních 10 započítáváno na FIDE listinu osobních koeficientů a zapojení 21 hráčů je početně historicky druhé nejvyšší. Totéž se dá říci o počtu odehraných partií, kde reálně odehraných 92 partií za 3 měsíce dokonce překonává počet partií 8 členného družstva za celou jednu sezónu! Teoreticky těch partií samozřejmě mohlo být v 11 kolovém turnaji ještě více, ale vždy se u některých hráčů za takové období objeví nějaké osobní, či pracovní problémy, takže neodehrají plný počet partií. Tentokráte bychom mohli říci, že skutečný počet hráčů byl 19, protože jeden odehrál jen jedinou partii a ten další jen 2. To však nijak nemůže turnaj poškodit, protože se proti sobě vždy losovali hráči s odpovídajícím bodovým ziskem a vůbec nic to neubralo odpovídající kvalitě nalosovaných dvojic a na tréninkovém významu turnaje.

Bez zajímavosti asi není, že se od počátku do turnajů již zapojilo 62 hráčů z 12 různých oddílů, z toho jsou již jen čtyři opravdu „kmenoví“ hráči, co odehráli všech 13 cyklů a další 2, kteří mají 100 % účast v historii turnajů započítávaných na FIDE. Co se týká zapojení „cizích“ hráčů, tak činí zhruba ¼ z celkového počtu. Zatím to historicky byli hráči z Baníku Havířov, Dobré, Skalice, VOKD Poruba, Dobratic, Mostů u Jablunkova, SK Stonava, Interchess, Brušperku, TŽ Třince a 1x dokonce z Polska. Také není výjimečná účast hráčů bez FIDE ELO a hráčů neregistrovaných.

Nyní k těm nejaktuálnějším výrazným výsledkům. Nejprve bych se rád vrátil k výsledkům podzimního turnaje. V němž ovládli čelo hned 2 mládežníci – Marek Miča 9,5 bodů a Kristýna Laurincová s Davidem Mavrevem po 8 bodech. Až s odstupem o další bod skončili ti „dříve narození“. V tom podzimním komentáři jsem vzpomínal, že již jednou to tak dopadlo a hned v dalším cyklu to těm mládežníkům ti starší účastníci vrátili. No a v právě skončeném turnaji se ta historie tak trochu zopakovala. Suverénně tentokráte zvítězil způsobem start-cíl  Karel Kubala, když uhrál velmi lichotivých 9 bodů a na ELO si připsal +36 bodů!! Podzimní vítěz Marek Miča se mocným finišem probojoval na 2. místo. Jeho ztráta na vítěze činila 1,5 bodů, avšak na jeho startovní ELO to prakticky nemělo vliv a odehrál výkon tomuto ELO odpovídající. Příjemným překvapením byl premiérový start Rostislava Berezjuka, který možná měl i na ještě lepší výsledek, ale 2 porážky od vítěze turnaje jej odsunuly až na 3. místo – ale i on si z turnaje připisuje +12 ELO bodů. Poslední, kdo se dostal do hlavních cen byl Adam Frank, který byl současně jediným hráčem, kdo tentokráte jako jediný „regulérně“ přehrál vítěze, a i když jeho přírůstek ELO bodů z turnaje je nevýznamný – jen +8  bodů, tak nabyté zkušenosti určitě stály za to. Zdánlivě ve stínu podzimních výsledků byl 5. David Mavrev. Ve skutečnosti však byl hráčem, který měl nejvyšší průměrné ELO soupeřů a dosáhl druhého nejvyššího výkonnostního zisku +52 ELO bodů!

Poslední 3 turnaje byli jasnými rekordmany v nárůstu výkonnosti (měřeno + ELO body) mládežníci. Tentokráte se ale o turnajový rekord postaral poprvé startující Martin Frank, jehož přírůstek +81 ELO bodů za 3 měsíce je impozantní!!

Co na závěr? Předpokládám, že turnaj si již svůj okruh stabilních hráčů našel a ve skončeném cyklu byl velice pozitivní vysoký počet účastníků – takže doufám, že podzimní turnaj překoná dosavadní rekordy a předběžně se 12. září 2017 s většinou hráčů opět setkáme na startu již 14. cyklu této soutěže. Propozice, jakož i další informace naleznete včas jako vždy na stránkách www.chessfm.cz .