Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - komentář po 8. kole

V úterý 10. března bylo odehráno 8. kolo již 19. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Přehled a výsledky odehraných partií jsme přinesli zde, nyní přinášíme tradiční tabulky a komentář Karla Kubaly.

 

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Daviod Mavrev, 3. místo Michal Saforek, mezi hráči s jednobodovou bonifikací je v čele David Zmelty, u hráčů bez bonifikace vede Jakub Vaněk.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Dne 10.3.2020 bylo na pořadu 19. cyklu Přeboru klubu přátel šachu nejen z Frýdku-Místku 8. kolo, takže zbývají dohrát poslední 3 kola soutěže – ale podaří se nám to?? Slabší účast hráčů komentovaného kola byla způsobená zejména účastí 5 hráčů na MČR jednotlivců mládeže, ale již toto kolo nás zasáhnul i vliv karantény několika jedinců na koronavirus L. Co více, ve středisku Klíč, kde jsme zatím turnaj hráli byly pozastaveny veškeré aktivity a i když nechci malovat čerta na zeď, tak se obávám, že taková komplikace nebude jen nejbližší 2 nebo 3 týdny, ale zřejmě se protáhne na delší období ?? Na pesimistické scénáře v podobě nedokončení turnaje na vypsaných 11 kol však ještě máme chvíli čas.

 

Jaké byly dosaženy výsledky v jednotlivých duelech 8. kola? :

Buchta L.

Mavrev

0 - 1

 

Kaňák

Kalus

0 - 1

Lavrišin

Adamec

0 - 1

 

Bebek

Šuchma

1 - 0

Klus

Koval

1/2

 

Berka

Bužek

1 - 0

Schenk

Zmelty

0 - 1

 

Matusík P.

Buchta F.

0 - 1

Vaněk

Martikán

1 - 0

 

 

 

 

 

V každé bonifikační skupině stojí za komentář výsledek jednoho z hráčů. V té nejvyšší skupině se opakovaně prodral k „medailovým“ pozicím Tomáš Adamec a dosavadních uhraných 5 bodů z 8 partií proti hráčům s průměrným FELO o 98 bodů vyšším dokládá vysokou kvalitu dosavadního výsledku a výkonnostní skok v jeho hře.

Ve skupině „jednobodových“ jsem již v minulých komentářích upozorňoval na skrytého favorita této skupiny – Davida Zmeltyho, který byl skryt jen proto, že měl dlouhou absenci z důvodů zdravotních problémů. Nyní jde od vítězství k vítězství – a přestože má stále handicap dvou neodehraných partií, tak se již nyní probojoval na samostatné první místo této skupiny hráčů.

Podobně ve skupině hráčů bez nasazovacího koeficientu se po dalším vítězství probojoval na samostatnou vedoucí pozici Jakub Vaněk, když i jemu schází do plného počtu jedna partie k odehraní. Také jím docílené 4,5 body ze 7 partií proti hráčům s FELO o 98 bodů vyšším je již nyní skvělým výsledkem.

Z důvodu jisté objektivnosti nejsou v postupové tabulce uváděny výsledky z partií, které byly předehrány (jsou pouze 2 a najdete je v křížové tabulce), ale aktuálně nemají vliv na celkové pořadí.

Příští úterý mělo být na pořadu 9. kolo turnaje, ale jak jste se již dozvěděli, tak v tuto chvíli nejbližší 2 termíny jsou veškeré aktivity v Klíči pozastaveny. Je sice pravdou, že v dalším termínu byl plánován dohrávkový termín. I s tím však mnozí hráči počítali (zejména účastníci MČR mládeže). V tuto chvíli nějaká ta partie schází hned 15 hráčům! Zde mohu jen poradit těm, co mají enormní zájem ještě nějakou partii odehrát, že propozice soutěže umožňují odehrání partií jinde (třeba doma). Je to samozřejmě komplikovanější, ale to již ponechám na hráčích samotných. K tomu jen poznámka, že pokud byste si nevypůjčili hodiny umožňující odehrát partie s časovou bonifikací, tak můžete partie odehrát třeba i s klasickými hodinami, nebo při tom, jak náš turnaj probíhá v duchu fair-play, tak odehrát partii třeba i bez hodin.

Právě kvůli přehledu o možných dohrávkách je zatím postupová tabulka uspořádána v absolutním pořadí, i když podle propozic turnaje již od 9. kola mají být hráči nasazování proti sobě jen v jednotlivých bonifikačních skupinách. Toto pravidlo bylo zavedeno již v minulosti z důvodu maximální korektnosti boje o finanční ceny ve všech třech bonifikačních skupinách. Návrhy možných dohrávkových dvojic rozešlu na všechny hráče, kterým nějaká ta partie schází.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala