Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky 3. kola

V úterý 17. ledna bylo odehráno 3. kolo již 24. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zatím je přihlášeno 36(!!) hráčů a dá se předpokládat, že další se ještě přidají. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Surma st. - K. Kubala 1:0; J. Osina - J. Konečný 1:0; M. Saforek - J. Martikán 1:0; O. Šigut - J. Bjolek 0,5:0,5; Lud. Lacková - M. Trojan 0:1; M. Hanzel - H. Létal 0:1; D. Bělocký - M. Surma ml. 1:0; V. Vančáková - Č. Kalus 1:0; L. Berka - J. Lavrišin 0:1; D. L. Růčka - T. Adamec 0:1; V. Kaňák - P. Bůžek 1:0; D. Zmelty - J. Lonská 1:0; A. Martikánová - K. Tarielasvili 1:0; M. Mužík - Š. Surma 1:0.

Přebor je otevřený a tudíž se jej mohou zúčastnit i hráči jiných šachových klubů či hráči "rekreační". Nastoupit do turnaje lze i v dalších kolech. Přijďte si zahrát a zažít příjemnou atmosféru v kruhu šachových přátel!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V toto úterý pokračoval 24. cyklus Otevřeného šachového turnaje třetím kolem – a pro pisatele těchto řádků se splnilo „tiché“ přání, abychom po úspěšném podzimním turnaji nyní dosáhli minimálního počtu startujících hráčů 36!! Má to dvojí význam. Tím prvním je fakt, že v historii byl v turnaji jen 2x větší počet účastníků (rekord pře covidovou dobou byl 44 hráčů) – a to ještě je možné, že podle dřívějších zkušeností se do turnaje i nyní zapojí nějací další hráči? Druhý význam je pro zúčastněné hráče v tom, že při takovém počtu startujících již budeme mít podle propozic 3 bonifikační skupiny – a samozřejmě i pro každou z těch skupin budou vypsány finanční ceny, což jen zvyšuje motivaci hráčů v každé z partií. V souladu s propozicemi dostanou hráči již po dohrávkovém termínu, který je na pořadu příští týden, definitivní startovní čísla. Případní další noví účastníci obdrží bodovou bonifikaci odpovídající jejich FIDE ELO a startovní čísla v dalším pořadí.

 

Ve třetím kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Surma M. sen.

Kubala

1 - 0

 

Vančáková

Kalus

1 - 0

Osina

Konečný

1 - 0

 

Berka

Lavrišin

0 - 1

Saforek

Martikán

1 - 0

 

Růčka

Adamec

0 - 1

Šigut

Bjolek

1/2

 

Kaňák

Bužek

1 - 0

Lacková Lud.

Trojan

0 - 1

 

Zmelty

Lonská

1 - 0

Hanzel

Létal

0 - 1

 

Martikánová

Tarielasvili

1 - 0

Bělocký

Surma M. jun.

1 - 0

 

Mužík

Surma Š.

1 - 0

 

Tentokrát se dá říci, že většina partií dopadla podle „papírových“ předpokladů, když výše nasazení hráči naplno bodovali. Jen malou výjimkou byl duel na první šachovnici, kde Martin Surma nastoupil bílými proti dosud vedoucímu Karlu Kubalovi. Objektivně vzato byla partie ve 35. tahu, kdy Martin nabídnul remízu vyrovnaná, ale soupeřem nebyla nabídka přijata. Poté se hrálo v oboustranné časové tísni - poté se K. Kubala v 54. tahu na delší chvíli zamyslel, a zřejmě v remízové pozici překročil čas…L Ale i čas je součásti hry.

Zajímavý může být také postřeh, že zatímco z 26 duelů prvních dvou kol zvítězili vůdci černých kamenů 18x !! Ve třetím kole to trochu bílé figury zkorigovaly, když „bílí“ zaznamenali 9 vítězných výsledků oproti 4 bodům dosaženým černými figurami.

Pro stávající účastníky jen opakovaně zdůrazním, že pokud chtějí odehrát maximum možných partií, tak aby to příliš neodkládali, protože s postupem turnaje do dalších fází se odpovídající dohrávkoví soupeři shánějí jen velmi obtížně…

Opakovaně si dovoluji pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala