Otevřený klubový přebor - 5. kolo

5. kolo "Otevřeného klubového přeboru" se zápočtem na FIDE ELO bylo odehráno v úterý 18. října. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Miča - M. Tauš 0-1, M. Saforek - V. Kaňák 1-0, K. Kubala - K. Koval 1-0, J. Lepík - K. Laurincová 0-1, J. Kotouček - J. Lavrišin 0,5-0,5, Z. Tauš - I. Bebek 1-0.

P5kole si nejlépe stojí: 1místo Martin Tauš, 2. místo Michal Saforek3. místStanislav Sysala.

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 18. 10. 2016 se odehrálo 5. kolo přeboru Klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku, který je na podzim pravidelně hrán i jako okresní přebor jednotlivců.

Tentokráte se odehrálo dalších 6 partií, ale minulý týden, který byl vyhrazen pro dohrávky, se odehrály 2 partie. V partii Michal Saforek vs. Martin Tauš byl jasným papírovým favoritem Martin. Přesto partie skončila nerozhodně a docílená remíza pro vůdce bílých je úspěchem, i když měl zřejmě blíže k vítězství, nežli jeho soupeř. Tou druhou byl duel Vladimíra Kaňáka proti benjamínkovi turnaje Zdeňku Taušovi a výše nasazený Vladimír i v odvetě naplno bodoval.

Co říci k duelům 5. kola? Podzimní cyklus turnaje je trochu netradiční, ale o to zajímavější, protože se opět nepovedlo všem výše nasazeným obhájit papírové předpoklady pro výsledek partie.

Velmi úporně musel své nejvyšší nasazení znovu dokazovat Martin Tauš, který černými čelil velice ofenzívní hře Marka Miči. Dá se říci, že až v pokročilé střední hře se „vysmekl“ ze zajetí a k tomu získal i kvalitu. Materiální výhodu pak postupně přeměnil v celý bod, ale myslím, že mu bylo dlouhou dobu úzko a vítězství proti hráči s ELO o 280 bodů nižším nebylo vůbec snadnou záležitostí…

Druhou nasazenou dvojicí tvořili Michal Saforek proti dalšímu překvapení turnaje - Vladimíru Kaňákovi, který jako předposlední nasazený měl zatím 100% bodový zisk. Michal však od počátku nenechal nikoho na pochybách, že jeho současná forma je velmi dobrá, brzy soupeře přehrál, získal pěšce a pak i další materiál a vyhrál. Momentálně je tak jediným v postupové tabulce, kdo je na dohled vedoucímu Martinu Taušovi, ale nutno říci, že s bodovou ztrátou za ním… Co se týká vedoucího tandemu, tak v postupové tabulce má Michal na další 2 pronásledovatele náskok o další celý bod. Ne všichni však mají odehrán plný počet partií a případné dohrávky mohou ještě pohled na čelo tabulky změnit. Pro současné zdravotní problémy schází 1 partie Stanislavu Sysalovi, která při plném bodovém zisku v dohrávce dorovnává body Michala Saforka. Ještě větší potenciál má dosud 100% bodující Kristýna Laurincová, které však scházejí do plného počtu 2 partie! A nakonec je tu ještě Jiří Kotouček, který nastoupil až od 3. kola, zatím zaznamenal 2 remízy, ale pokud by přetavil v dohrávkách 3 scházející partie do plného bodového zisku, tak by se také dostal na samostatné 2. místo celkového pořadí.

Dále však k výsledkům. Třetí dvojici vytvořili zatím ne zcela přesvědčivě hrající 2. nasazený Karel Kubala a nestor turnaje Karel Koval – a rozdíl ELO 400 bodů se brzy projevil, když navíc K. Koval záhy přehlídnul ztrátu středového pěšce a výše nasazený K. Kubala tak poprvé v podzimním turnaj naplno bodoval.

Zřejmě totéž očekával ve své partii Jaroslav Lepík, že konečně prolomí svoji špatnou sérií partií. S bílými v partii proti Kristýně Laurincové však opět přecenil své síly. Po vzetí problematického pěšce b7 a následně i zisku kvality zůstala jeho dáma mimo hru a Kristýna naopak velice vynalézavě udržovala stálé hrozby jeho králi. Kritsýna tak získala další cenný skalp silnějšího a zkušenějšího soupeře a je již jedinou účastnící turnaje s plným bodovým ziskem!!

Duel Jiří Kotouček – Jan Lavišin byl skoro jakoby souboj nervů… Za celou partii vyměnili jen jednoho pěšce a dá se říci, že při plné šachovnici a již oboustranném nedostatku času, se oba smířili s dělbou bodu. Dle mého měl vůdce bílých pozici lepší – ale vůle po plném bodovém zisku scházela…

Poslední dvojicí kola byli hráči dosud jen s půlbodovým ziskem. Bílými nakonec nejmladší účastník turnaje Zdeněk Tauš přehrál mnohem zkušenějšího Ivana Bebka a prvním vítězstvím se také odpoutal ode dna tabulky.

Příští úterý je na pořadu již 6. kolo a turnaj se tak dostává do své poloviny. A přestože řádný dohrávkový termín je až po 7. kole, tak určitě řada hráčů využije možnosti dané pravidly soutěže a odehrají některé ze scházejících partií i mimo hrací úterky.