Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR družstev starších žáků - hodnocení trenérů

Jak jsme vás již informovali, na Mistrovství ČR družstev starších žáků 2024, které se konalo ve dnech 25. - 26. května v Chrudimi, se našim třem družstvům pod vedením trenérů Lukáše Weissmanna a Zdeňka Holeksy příliš nedařilo - domů přivezli 16., 19. a 32. místo.

Jak hodnotí předvedené výkony oba trenéři si můžete přečíst v komentáři.

 

Komentáře

MČR starších žáků Chrudim

Již v pátek jsme vyrazili vlaky do Chrudimi. Výprava čítala 3 družstva složená z 18 dětí a jako doprovod, jsem cestoval já se Zdeňkem. Vše probíhalo hladce, a během celé cesty jsme nenabrali žádné zpoždění. Ve vlaku do Pardubic probíhaly na televizorku zuřivé boje, kdo dojede dále s autíčkem. Bojovalo se skutečně o každý metr. Bydleli jsme na internátu SPŠ a večerní program jsme trávili fotbálkem na zvláštním hřišti, které připomínalo šikmou plochu. Hráli všichni včetně děvčat, což nám pomohlo utužit skvělou partu. Zvlášť bych chtěl vypíchnout bundesligovou brankářku Veroniku, která svými zákroky nejednou přiváděla k šílenství útočníka Hynka. Jelo s námi spoustu mladších žáků, někteří s námi byli poprvé, a musím je pochválit za přístup i chování během celé akce.

O výsledcích níže, jenom dodám, že děti jely domů spokojené. Třeba Martin si cestou zpátky vesele pochutnával na červících. Ukázaly se nové tváře, což je příslibem do dalšího roku, kdy můžeme fakticky vycestovat v totožné sestavě.

 

BŠŠ A - sestava: Buchtová, Horková, Vančáková, Bělocký, Lacková Lud., Létal.

První 2 zápasy jsme vysoko vyhráli, což nás katapultovalo do prezidentské místnosti, kde se proti nám postavilo zvířátko Panda, které patřilo k horkým favoritům. Zápas to byl velmi napínavý a po výhře Dana, který hrál své partie úplně na krev, to vypadalo, že zvítězíme. Bohužel poslední partie, v oboustranné časové tísni, připsala nejtěsnější porážku. Zápas nás stal spoustu sil a další zápas s Prostějovem se nepovedl. Následoval kanár, kterého jsme nadělili Železným Horám. V posledním kole prvního dne jsme měli za soupeře Kralupy. Rozhodovalo se v posledních partiích, kdy nakonec Terka zajistila alespoň bod. Do druhého kola jsme šli s tím, že všechny zápasy vyhrajeme. Hned první zápas vyšel skvěle a rozdrtili jsme Unichess. V dalším kole proti Plzni jsme se ujali vedení 3:0 a nic nenasvědčovalo, že se bude konat drama. Soupeř snížil na rozdíl jednoho bodu a zápas nakonec zachránila Lída remízou v dámské koncovce. Čekal nás poslední zápas se Šachy Štěpán o co nejlepší umístění. Namotivoval jsem všechny čokoládou pro každého za vítězství v zápase. Děvčata na prvních šachovnicích měla velmi silné soupeře a polehla. Verča s přehledem zvítězila. Dan tentokrát soupeře nepřechytračil. Hynek získal figuru, ale poté neopatrně přišel o dámu. Bylo rozhodnuto. Lída ještě korigovala výhrou, když skvěle zastavila volné pěšce. Nakonec jsme obsadili 16. místo. Nicméně musím všechny pochválit za přístup a bojovnost. Pokud by se počítalo olympijským systémem podle celkového počtu bodů v partiích, byli bychom na úrovni medailí. Všechna děvčata patří ke špičce v republice ve svých kategoriích, což dokázaly na MČR v Koutech nad Desnou. Možná jim nesedělo rapidové tempo, kdy se všechny dostávaly do velkých časových tísní. U chlapců mě zaujal společný prvek, a tím byla touha každou partii vyhrát, i za cenu rizika. Tenhle tým má svou sílu, zvlášť když může nastoupit příští rok v téměř totožné podobě.

Lukáš Weissmann

 


B družstvo hrálo ve složení Nikola Bartečková, Sofie Zelenková, Hugo Walder, Jan Kožušník, Lucie Lacková a Pavel Hlaváček. Družstvo pětkrát vyhrálo. Jednou vybojovalo zápasovou remízu. A třikrát nedotáhli nadějně rozehraný zápas dokonce a prohrálo.

Niky odehrálo přetěžký turnaj na první šachovnici a bohužel se přes nadějně rozehrané první dvě partie nechytla vítězstvím a s postupem turnaje odešla sebedůvěra a s ní i šance na lepší výsledek.

Sofi hrála svým zarputilým stylem a spolehlivě dělala body se slabšími, ale ty lepší hráče nedokázala obrat o bodíky. Škoda posledního kola. Padesát procent by jí slušelo více.

O Hugovi šly zprávy od kolegů, že výrazně vylepšil svou hru a musím přiznat, že jsem valil bulvy s jakou silou byl schopný hrát. Navíc přidal týmovost a nějakou tu remízu obětoval ve prospěch týmu. Už teď se těším na mladší žáky.

Honzík v sobotu neměl úplně den. Tři prohry byly z důvodu, že hrál hodně pod svoje možnosti. Vítězové se poznají podle toho, že vylepší svou hru, když je potřeba a v neděli to byl válec.

Lucka by si zasloužila ještě více za svou hru, ale podlehla dvěma zoufalým protiútokům v horších pozicích. Pro MEGAvýkon to bude chtít chladnokrevnější rozhodování v kritických momentech.

Pavlík „Řezník z Nex Jersey“ všechny seřezal nevídaným a naprosto dominantním výkonem. Když přišel v únavě malý zádrhel, tak bylo doslova cítit úsilí, které Pavlík vložil do otočení partie. 

 

V C družstvu bojovali Martin Vaněk, Matúš Moravčík, Filip Bílek, Laura Najdková, Martin Hanzel a Daniel Přikryl. Ke čtyřem výhrám přidali dvě remízy a hlavu museli před soupeří sklonit jen třikrát.

Martin díky své účasti na Rapid Tour k Ostravskému koník se předurčil díky elu k první šachovnici. Ta byla nad jeho schopnosti, ale Martin makal a dřel a udělal hezké tři bodíky. Byly tam ještě jisté nedorazy, ale to probereme s trenérem a Martin na tom určitě zamaká.

Matúš byl nositelem dobré nálady a přinášel emoce. Je vidět, že potřebuje hlavně hrát, hrát a hrát. S každou partií se budou odstraňovat malé nepřesnosti a výkon poroste.

Filip si myslím zahrál velice pěkně. Některé věci se ještě nedaří, tak jak by bylo třeba, ale pokroky dělá. Odvádí evidentně dobrou práci v tréninku a bylo to vidět.

Laura hrála velmi vyspěle až jsem překvapen, že těch bodíků není více. Největší problém vidím v mírumilovnější vedení partie. Soupeři nemusí řešit tolik problémů a potom nedělají tolik chyb.

Martin nesehrál povedený turnaj. Začal v celku dobře, ale když přišly těší partie, tak se mu už nedařilo. V neděli se povedla až poslední partie. Na jeho zkušenosti to bylo, ale málo.

Dan sehrál turnaj tak nějak ve svém standardu. Co vyhrát měl, vyhrál. Kde to bylo těžší, tak se to až tak nepovedlo. Jeho klidný a bojovný projev je pro družstvo přínosný.

 

Zdeněk Holeksa