Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - 9. kolo

V úterý 21. listopadu bylo odehráno 9. kolo 25. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO, který je zároveň Okresním přeborem jednotlivců. Tentokrát se do hrací místnosti v SVČ Klíč dostavilo 36 hráčů a celkový počet všech zúčastněných se tak drží na rekordním čísle 50 šachistů a šachistek.

 

 

 

Průběžné pořadí po 9. kole: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Jan Chlebek, 3. místo Jaromír Osina, kategorii hráčů s 1 bodovou bonifikací vede Veronika Vančáková, mezi hráči bez bonifikace je v čele Daniel Bělocký.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

V úterý 21. listopadu 2023 bylo na pořadu 25. cyklu Otevřeného šachového turnaje, který je současně hraný jako okresní přebor jednotlivců pro okres Frýdek-Místek, již 9. kolo turnaje, takže k dokončení tohoto cyklu zbývají 2 řádná kola, ve kterých již budou hráči preferenčně nasazování proti soupeřům se shodnou výši pomocných nasazovacích bodů.

V 9. kole jsme zaznamenali výsledky 18 duelů + dvou dohrávek:

Kubala

Chlebek

 1 - 0 

 

Boháč

Létal

 1 - 0 

 

Tarielasvili

Mužík D.

0 - 1

Lytviak

Osina

0 - 1

 

Bělocký

Lavrišin

 1 - 0 

 

Novák

Kaplanová

 1 - 0 

Bjolek

Sysala

 1 - 0 

 

carbol

Lavrišin

 1 - 0 

 

Berka

Mužík M.

0 - 1

Remeš

Saforek

0 - 1

 

Bílek F.

Kaňák

 1 - 0 

 

Bebek

Olšavský

0 - 1

Surma M. sen.

Vančáková

0 - 1

 

Vyvial

Václavková

 1 - 0 

 

 

 

 

Zmelty

Prusková

0 - 1

 

Bílek L.

Vančák

0 - 1

 

Kaňák

Boháč

1/2

Lacková Luc.

Buček

1/2

 

Lonská

Adamec

0 - 1

 

Boháč

Berka

 1 - 0 

 

Před sebou máme příští úterý poslední dohrávkový termín, ale ti z hráčů, kteří chtějí ještě dohánět odehrání scházejících partií, tak mají na to ještě o týden více času až do zahájení předposledního 10. kola plánovaného na úterý 5.12. Pak již pro hráče, kteří mohou ještě teoreticky zabojovat o některou z 15 vypsaných cen, již dohrávky a předehrávky partií nejsou dovoleny. Je tedy nutné si co nejrychleji dohodnout své soupeře, ale je možné, že nyní již v souladu s propozicemi někteří hráči již vhodného dohrávkového soupeře nenajdou? V propozicích turnaje máme napsáno, že se dohrávky mohou uskutečnit jen proti hráčům, kteří jsou v aktuální postupové tabulce plus-mínus jeden bod, nebo ze startovní listiny plus-mínus tři místa.

Pro poslední dvě kola, již tradičně, rozdělujeme startovní pole do tří samostatných skupin podle zmíněné bonifikace, když hráči v každé z těchto skupin bojují o 4 finanční ceny – a v té nejnižší jsme přidali i dvě ceny pro hráče startující v soutěži bez FIDE ELO ! K tomu je navíc cena pro vítěze okresu, takže se hraje celkem o 15 finančních cen!! V teoretických úvahách se dá říci, že nejméně 2/3 účastníků může ještě na některou z cen dosáhnout. Vzhledem k očekávanému vysokému počtu dohrávek je jasné, že ten počet hráčů s možností boje o některou z cen může ještě narůst.

Odkazuji všechny na tabulkový soubor na webu, kde se dají veškeré podrobnosti o turnaji vyčíst. V absolutním pořadí je stále na čele pětičlenná skupina v rozpětí jednoho a půl bodu. Překvapivě se do samostatného vedení probojoval 6. nasazený Karel Kubala. Duely posledních kol to však mohou podstatně změnit. Následuje dvojice Jan Chlebek a Jaromír Osina s jednobodovým odstupem. Ve středové skupině se čelo hráčů v rozpětí 1,5 bodů zúžilo na 4 hráče Nyní na čele je Veronika Vančáková, ale s bodovým odstupem figurující sestry Ludmila a Lucie Lackové mají možnost se na ni dotáhnout, když obě mají potenciál bodového zisku v dohrávkách.

V té nejpočetnější a nejnižší skupině je v jednobodovém rozpětí celkem 6 hráčů, což naznačuje nejdramatičtější boj o ceny? Pořadí vévodí trio Daniel Bělocký, Justýna Prusková a Miroslav Boháč, když všichni tři ještě mají potenciál bodového zisku z jedné dohrávkové partie.

Tentokrát vzhledem k celkově rekordnímu počtu účastníků jsou vypsány i dvě ceny pro hráče, kteří v turnaji startovali bez vlastního F-ELO. Opět vzhledem k potenciálu velkého počtu bodů z dohrávek, bude i o zisk některé z těchto cen, velký boj J Forma turnaje je při zvoleném systému tradičně „atraktivní“ až do posledního kola. Zkušenosti ukazují, že bez odehrání plného počtu partií se můžete jen ztěžka ucházet o některou z vypsaných finančních cen.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala