Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Závěrečné ohlédnutí za Otevřeným šachovým turnajem

V úterý 16. dubna byla dopsána poslední kapitola 26. cyklu "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Průběžný vývoj turnaje nám týden, co týden, podobně jako v letech předchozích, ve svých komentářích přibližoval "motor turnaje" Karel Kubala.

 

V dnešním posledním komentáři pak přináší tradiční celkové zhodnocení turnaje.

Komentáře

Ohlédnutí za Otevřeným šachovým turnajem.

 

16. dubna jsme zakončili 11. kolem 26. cyklus Otevřeného šachového turnaje. Již tradičně po zpracování všech výsledků a jejich odeslání k zápočtu na ELO, se snažím analyzovat různé statistické údaje z ukončeného cyklu. S „ohlédnutím“ jsem trochu počkal, až budou k dispozici údaje o novém FIDE ELO hráčů k 1.5. Tentokrát to je sice trochu komplikovanější, protože k 1.3. došlo k jednorázovému přepočtu osobních koeficientů u všech hráčů s F-ELO do 2000 a srovnání se startovním F-ELO nedává příliš smysl? Přesto je nepochybné, že zejména mnozí ze startujících mládežníků si během turnaje velmi výrazně zvýšili svůj osobní koeficient, a to pro ně (mimo jiné) znamená proniknutí do vyšších „pater“ startovních listin na všech turnajích. Nezanedbatelný je i přínos pro jejich výkonnostní růst v možnosti odehrát vážné partie proti srovnatelným soupeřům v době, kdy se prakticky žádné OPEN turnaje nehrají. Zatím pravidelně hned několik talentů „poskočí“ během tří měsíců konání turnaje se svým F-ELO o hodnoty 100 bodů nebo i vyšší ! Rostou (ale samozřejmě někteří i klesají) se svým F-ELO i ti dříve narození – ti však do turnaje vstupují s cílem vyplnit svůj volný čas a nenechat zakrnět své mozkové buňky… Kdo z nich má šachy rád, nevadí mu, že občas ho nějaký ten junior porazí.

Již se stává tradicí, že každým dalším cyklem překonáváme nová maxima, což mimo jiné svědčí o stále rostoucí oblibě turnaje, až se začínám bát, zda nebudeme muset pro jeho konání hledat nějakou sportovní halu…J Již v prvním kole jsme měli přihlášených 51 hráčů a jelikož do turnaje je možné nastoupit kdykoli, rozrostlo se startovní pole o další 3 hráče a v závěru se zapojili ještě dva – tak zvaně na „zkoušku“. Do historické statistiky jsem zapsal rekordní účast 54 hráčů ! Také v 11-i kolovém turnaji odehraných 267 partií znamená velmi výraznou tréninkovou dávku pro zúčastněné hráče. Procentuálně bílí získali 43 %, černí 33 % a nerozhodně končilo 24 % partií. Přitom uplatňovaný systém nasazovacích koeficientů – pro 12 hráčů s nejvyšším F-ELO +2 body, pro dalších 12 v pořadí +1 nasazovací bod, zaručuje zejména těm výše nasazeným od počátku „kvalitní“ soupeře. Navíc v turnaji je možný střet dvou hráčů i v odvetných partiích, což při rozvrstvení hráčů do bodových skupin v závěru turnaje bývá častým jevem. I to je příspěvek k tomu, že se hrají „kvalitní“ duely se srovnatelnými soupeři po celý turnaj.

Mnohé hráče jistě zajímá i věková struktura z obav, že se svojí účastí dostane do mládežnického turnaje. Do 15 let bylo na startu 16 hráčů, do 50 let dalších 19 a nad 50 let také 19 (z toho 6 s věkem nad 70 let + 2 dokonce nad 80 let). Tudíž věková struktura velmi vyvážená.

Náš turnaj díky symbolickým vkladům je bezpochyby tím nejlevnějším FIDE openem v ČR. K tomu je dotován ze strany Beskydské šachové školy (za to je nutné poděkovat) a hraje se neziskově, takže všechny vklady jsou rozdělovány do cen. Tentokráte bylo vypsáno 14 finančních cen. Poslední 2 kola se již hráči nasazují proti sobě ve třech bonifikačních skupinách odděleně a nakonec se vyhodnocují jako 3 samostatné turnaje. Nejvyšší dvě skupiny tak měly po 4 cenách pro nejvýše umístěné hráče, ta nejnižší měla cen 5 + další cena pro nejlépe umístěného hráče, který do turnaje nastoupil bez vlastního F-ELO. Ještě před posledním kolem bojovalo o některou z cen 26 hráčů!! Zde je jistě pozoruhodný také údaj, že jsme měli na startu 10 hráčů bez F-ELO a během turnaje si jich 5 svůj osobní koeficient vybojovalo!

Absolutním vítězem se tentokrát stal již před posledním kolem Jan Chlebek. Po prohře v 1. kole povolil již svým soupeřům jen 2 remízy – gratulace! Na druhém místě se umístil Karel Kubala, který vítězi v obou vzájemných partiích nekladl velký odpor a obě prohrál. Navíc ponecháním napadené dámy ve vyhrané pozici proti Jaromíru Osinovi, ztratil šanci bojovat o celkové vítězství. Skvělým finišem jen díky horšímu pomocnému hodnocení se na 3. místě umístila dvanáctiletá Veronika Vančáková. Turnaj začala dvěma prohrami – poté i přes střety s hráči z čela tabulky již hořkost porážky nepoznala. Pokud jí její dynamika výkonnostního růstu vydrží, pak zcela jistě je naším mimořádným talentem. Veliké zlepšení prokazoval v turnaji i 4. Serhii Lytviak, který hrál celou dobu na špici tabulky. Bohužel půl bodu z posledních třech duelů ho odsunuly z medailových pozic.

Také skupina hráčů s jedním nasazovacím bodem má jasného vítěze. Po nevydařeném podzimním turnaji tentokrát Václav Vyvial hrál v úplně jiné formě a zaznamenal jen 3 porážky s 1., 2. a 5. nejvýše nasazenými hráči turnaje. Ostatní soupeře přehrával a jasně zvítězil s 1,5 bodovým náskokem před 2. Pavlem Carbolem – gratulace. O tom, kdo obdrží další 2 vypsané ceny rozhodovalo pomocné hodnocení, které určilo pořadí 3. Daniel Bělocký a 4. David Zmelty.

Ve zbylé skupině hráčů, jejichž pořadí bylo vyhodnocováno jako v odděleném 3. turnaji bylo startovní pole nejpočetnější a proto jsme tam vypsali 5 cen za nejlepší umístění. Podobně jako jsem vyzdvihoval výkon 12-i leté Veroniky Vančákové, zde musím zmínit rovněž „hvězdný“ výkon vítěze – jedenáctiletého Jana Kožušníka. I když odehrál jen 10 partií, zvítězil s jednobodovým náskokem před 2. Lukášem Bílkem a je asi jediným hráčem, který za celý turnaj nepoznal hořkost porážky – veliká gratulace. O další bod zpět se umístil na 3. místě Vladimír Kaňák. Poté se již opět rozhodovalo o přidělení dalších dvou cen mezi pěti hráči se stejným bodovým ziskem opět na základě pomocného hodnocení. Do cen se tak dostali ještě 4. Pavel Hlaváček a 5. Jiří Martikán. I zde se nám rýsuje velký talent, protože Pavel Hlaváček dosáhnul svého umístění, když letos má teprve 9 let ! Jak již bylo zmíněno, byla vypsaná cena i pro nejvýše umístěného hráče, který do turnaje nastoupil bez F-ELO. Se 4,5 uhranými body vybojoval tuto cenu desetiletý Šimon Novák, který mimo to si uhrál i své první mezinárodní ELO!

Nyní se ještě vrátím k analýze vývoje FIDE ELO z pohledu hráčů i celé skupiny účastníků turnaje. Přepočet F-ELO ze strany FIDE u všech hráčů s předchozím ELO s hodnotou do 2000 nedává možnost srovnání se startovními hodnotami jednotlivých hráčů. Jistě je velice zajímavé, že z 13 hráčů, kteří měli +2 nasazovací body, za poslední měsíc (duben) u 11 z nich došlo k nárůstu osobních koeficientů ! V historických statistikách jsem od počátku konání těchto turnajů sledoval sílu turnaje výpočtem průměru F-ELO 10 nejvýše nasazených hráčů. U skončeného turnaje byl ten startovní průměr 1791, ale pokud by všichni čelní hráči nastoupili i do podzimního cyklu, již nyní má ten průměr rekordní hodnotu 1902! Aktuálně tam máme jednoho hráče s F-ELO přes 2000, a po 4 hráčích s F-ELO nad 1900 i nad 1800. Přitom není pochyb, že řada z účastníků bude turnajově aktivní i v tradičních letních turnajích, takže zcela jistě mnozí z nich si své osobní koeficienty ještě vylepší. Z jednotlivců tím prvním s F-ELO přes 2000 je Matyáš Trojan (2015). Veliký progres zaznamenal i Jaromír Osina, původně měl FELO 1642, od 1.3. 1826 a nyní již dokonce 1943! Podobně vynikající vývoj měla Veronika Vančáková – 1594 / 1780 / 1880. Ze „středové“ skupiny hráčů to byl další mládežník Daniel Bělocký 1389 / 1603 / 1739. A uvedu ještě dva talenty z nejnižší skupiny – Jan Kožušník 1288 / 1648 / 1669 a Pavel Hlaváček 1053 / 1503 /1551. Uvést by se dala i další jména, ale je jasné, že v tomto dokumentu vypichuju jen ty nejvýraznější.

Na závěr snad již patří jen poděkování všem účastníkům za korektní sportovní přístup ke všem partiím a pokud se nic nepředvídaného nepřihodí, pak je zde na místě i pozvánka pro všechny milovníky šachové hry k účasti ve 27. cyklu turnaje, jehož 1. kolo je naplánováno na 10. září 2024. Propozice budou včas zveřejněny na webových stránkách BŠŠ.

 

Karel Kubala