Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Úspěšné výjezdy na polské šachovnice!

Během krátké doby vyjely početné výpravy Beskydské šachové školy třikrát za mezinárodní konkurencí do Polska a nutno podoknout, že v Rybniku, Gliwicích a Katowicích jsme soupeře řádně "zlobili". Jednoduchá řeč čísel říká, že jsme přivezli v turnajích jednotlivců 4x zlato, 3x stříbro a 4x bronz, v soutěžích družstev 1x zlato a 1x stříbro!

 

A jak viděl jednotlivé turnaje hlavní šéf výprav Karel Pliska?, to si můžete přečíst v komentáři.

Komentáře

Měl jsem to štěstí, okolnosti (včetně mé manželky) mi přály a mohl jsem se zúčastnit tří polských turnajů, které jsou mezi dětmi i rodiči velmi oblíbené. Poloha našeho města blízko hranic k účasti přímo vybízí a tak za přibližně 1 hodinu jsou děti v jiném, pro ně exotickém, šachovém světě.

Podle polských tradic se turnaje nejmladších kategorií konají bez přítomnosti rodičů v hracích místnostech. O děti však bylo i tak postaráno, protože na mou otázku, zda pořadatelé umí česky, mi odpovídali "NE". Proto jsem vždy mohl asistovat rozhodčím v sále.

Rybnik - to jsou velké hrací místnosti, krásné prostředí a pro početné výpravy je jako bonus připravena soutěž družstev. Zde jsem také poznal, jak jsou polské děti poučeny o výhře při třetím nemožném tahu. Rozhodčí se museli ohánět, aby všechny děti se zvednutou rukou uspokojili, někteří hráči záměrně nehlásí "šach", čímž se jejich šance na výhru zvyšují.

Gliwice - nikdy více? Někteří rodiče si tuto otázku jistě položili. Ti ostřílení, kteří zde byli poněkolikáté, obsadili "svou" židli a bránili ji až do konce. Ostatním nezbývalo, než usednout na podlahu potemnělé chodby a setrvali tak, až do chvíle odchycení školníka, který zajistil další židle. Počasí nám vycházelo a děti se mohly od šachu zároveň odreagovat na pěkném hřišti. Avšak náročný devítikolový systém při tempu 2x15 min. postupně nabíral skluz, vyhlašování vítězů začalo až před pátou hodinou a mělo za následek návrat naší výpravy ve večerních hodinách. Prémií za delší čekání bylo jistě vyhlášení a ocenění celé poloviny účastníků. Nejmladší účastník turnaje, Filípek Zámorský, bez problémů ustál devítikolový dril, v posledním kole překvapil soupeře šustrmatem (ode mne jej nemá), uhrál 3,5 bodu. Za odměnu tak nyní jemu, a jeho novému plyšákovi, čtou doma polské pohádky.

Katowice - povedený sedmikolový turnaj ve všech směrech. Skvělá (ne protože jsme ji vyhráli) byla kategorie do 7 let, kde byli odměněni dokonce všichni hráči. Neztratili se a navíc skvěle bojovali naši mladší bráškové: Jan Gnojek (4 body), Petr Stalmach (3,5 bodu) a Filip Zámorský (3 b.).

Děkuji všem za šíření dobrého jména BŠŠ a na další polské dobrodrůžowink se těší, Karel Pliska