Nejúspěšnější šachová škola v ČR
Šachový kroužek v Místku - hvězda třicátých let
Textem s názvem "Šachový kroužek v Místku - hvězda třicátých let" pokračujeme v malé sérii článků, které mají našim členům, ale nejen jim, přiblížit nějstarší historii organizovaného šachu ve Frýdku-Místku. Postupně si představíme šachové dění v našem městě ve dvacátých, třicátých a čtyřicátých letech, tedy v období, o kterém toho dosud víme nejméně.
Autorem článků je místní historik Tomáš Adamec, člen naší šachové školy.
Komentáře
ŠACHOVÝ KLUB V MÍSTKU – HVĚZDA TŘICÁTÝCH LET
Na podzim roku 1930 se začala psát historie Šachového klubu v Místku. Měl podstatně delší trvání než jeho frýdecký předchůdce a také dosáhl podstatně většího věhlasu. Ve třicátých letech to byl totiž klub, který o sobě dával hodně vědět, byl velmi aktivní a dosáhl i pozoruhodných úspěchů v rámci Moravskoslezské šachové župy.
Šachový klub v Místku byl spolkem daleko ambicióznějším. Vedle pravidelného klubového přeboru, který se hrál na podzim a pak v zimě a na jaře, se místecký klub účastnil meziklubové soutěže osmičlenných šachových družstev pořádané Moravskoslezskou šachovou župou. Do těchto klání se zapojil hned v prvním ročníku, který byl sehrán na počátku roku 1933. Tehdy se soutěže zúčastnilo dvanáct klubů a Místečtí – nepíše se to příjemně – obsadili nakonec dvanácté místo. To znamenalo, že se od dalšího ročníku účastnili soutěže ve II. třídě. Jejich chvíle pak přišla v roce 1935, kdy se probojovali do I. třídy. Léta 1935 až 1937 jsou asi nejlepšími léty místeckého klubu, který nejenže hrál konečně nejvyšší regionální soutěž, ale pořádal i velmi zajímavé šachové podniky – simultánky se šachovými mistry.
Jako první přijel do Místku Jan Foltys. S ním se místní hráči utkali ve dvou simultánkách, poprvé 19. února 1935, podruhé 12. března 1937. O výsledcích obou střetnutí jsme velmi stručně informováni místním tiskem. V prvém případě to dopadlo takto: „V úterý dne 19. t. m. pořádal Š. K. Místek simultánní produkci mistra Jana Foltyse z Mor. Ostravy, jíž se zúčastnilo 24 hráčů z Místku a Frýdku. Sympatický mistr Foltys hrál celý zápas velmi svěžím stylem a skončil po čtyřhod. zápolení skvělým výsledkem: 15 výhrami, 5 prohrami a 4 remisami. Vyhráli: dr. Dostál, dr. Steinberg, škpt Habáň, Dobrovolný a Byrtek, remisovali: Winkler, dr. Müller, Brázdil a Široký. Simultánka byla četně navštívena a o popularitu šachů se velmi zasloužila.“ Ve druhém případě byl Foltysův výsledek ještě lepší: „Dne 12. března t.r. pořádal Š. K. Místek simultánku ostr. mistra J. Foltyse, našeho druhého nejvýznačnějšího mistra. Hrál 31 partií, z nichž jen dvě prohrál a tři remisoval. Hru absolvoval v obdivuhodném čase tři a čtvrt hodiny.“
Zpočátku byl sídlem klubu Národní dům v Místku, od roku 1933 pak Kavárna Avion. Konaly se tu schůze i turnaje. Jelikož se z činnosti klubu nedochovaly takřka žádné dokumenty, jeho historii a členskou základnu si můžeme rekonstruovat jen z každoročních hlášení o valných hromadách a z dobového tisku. Víme tak například, že v roce 1934 měl mít klub 34 členů, jména ale bývají uvedena pouze příjmením, takže je obtížné tyto osoby nějak blíže identifikovat. Připomeňme si alespoň sestavu z roku 1936: 1. Dr. Rosendorf, 2. Dr. Chrástný, 3. Bezecný, 4. Byrtek, 5. Vítek, 6. Široký, 7. Prachař, 8. Ptaszek, 9. Dr. Steinberg, 10. Dobrovolný.
Úspěch, kterého Místečtí dosáhli v roce 1935 postupem do první třídy, nebyl bohužel trvalý, o dva roky později se družstvu příliš nedařilo a skončilo v soutěži poslední, což znamenalo návrat do II. třídy. Redaktor šachové hlídky v Moravskoslezském deníku to komentoval slovy: „ŠK Místek se stal obětí sama sebe. Vybojoval si před 2 lety I. třídu, kterou loni udrželo mužstvo, v němž letos scházeli právě ti nejsilnější. Mimoto štěstí bylo vždy na straně soupeřů. S nadšením se bijící mužstvo vždy v rozhodném okamžiku zakolísalo a výsledek ztráta I. třídy, která mohla býti zachráněna.“
Místečtí se v dalším ročníku snažili o návrat, ale neúspěšně. Podařilo se to až na jaře roku 1939, kdy II. třídu vyhráli. V roce 1939 ale došlo v klubu k situaci, kterou bohužel nedokážeme díky absenci dobových zpráv popsat, ale která musela být velmi dramatická. Výrazně se obměnila členská základna, v dalších letech se v hlášeních objevuje řada úplně nových jmen, převážně z Frýdku. Klub se do Frýdku i přemístil, hráči se nyní scházeli a hráli v Kavárně Radhošť. Ale co je nejvíce zarážející: klub, který dobyl vytouženou I. třídu, do ní nakonec nenastoupil. Šachový klub v Místku se vůbec nepřihlásil do dalšího ročníku župní soutěže.
V příštím povídání, kterým uzavřeme náš výlet do nejstarší šachové historie, se vrátíme k Šachovému klubu v Místku a představíme si jeho velkého rivala Šachový odbor Sportovního klubu Karlova huť.
Tomáš Adamec