Nejúspěšnější šachová škola v ČR

"Šachový vlak" veze Pavla Benča - 1.den

Jistě jste již zaznamenali velmi zajímavý počin, kdy v loňském roce vyjel první "Šachový vlak" na svou mezinárodní cestu. I pro letošní rok na termín 12. - 16. října připravila Pražská šachová společnost zajímavou trasu Praha – Drážďany – Vratislav – Piešťany – Vídeň - Praha a samozřejmě nesmí chybět šachový turnaj v rapid šachu na 13. kol.

 

BŠŠ má svého zástupce v Pavlu Benčovi. Přejeme šachovou formu a nevypadni nám z vlakuwink!

Pavel nám zaslal svůj pohled na první den ve vlaku, přečti si komentář.

Komentáře

Den první

Jak je ten svět malý…

Na úvod bych chtěl říci, že jsem moc rád, že se mohu účastnit projektu Šachový vlak. Za toto vděčím společnosti ERA, která je jedním z partnerů tohoto projektu. Na slavnostním zahájení sdělil všem účastníkům ředitel turnaje Pavel Matocha úvodní informace a přesně v 10.00hod. jsme vyjeli směr Drážďany. Čekaly nás úvodní 2 kola turnaje. Vlak čítá celkem 8 vagónu, které mají názvy podle mistrů světa. Hraje se ve 3 vagónech, dále je zde restaurační vůz, vagón na zavazadla a další pro cestu partnerů projektu a doprovody některých hráčů. Projektu se účastní např. velmistr Jan Plachetka nebo syn prezidenta ČR Václav Klaus. Tak a nyní se pojďme věnovat úvodním partiím.

Na první kolo jsem byl nasazený, ale nutno přiznat, znám tady jen minimum lidí, tak jsem vůbec netušil, co mohu od svého soupeře Kozáka Miroslava čekat. Řekl jsem si, že by bylo pěkné zapsat všechny partie, no a když jsem uviděl vlakové šachové partiáře, bylo rozhodnuto. Myšlenka byla fajn, ale nedocenil jsem, že se zde musí člověk skutečně soustředit, ono to totiž hodně kodrcá a když jsem počítal dlouhou variantu a v tom vlak prudce zacloumal, tak jsem mohl počítat znova laugh. Partie byla vyrovnaná, ale jak se říká, vyhraje ten, kdo udělá méně chyb a já se dopustil jedné hrubky a i po snaze jsem musel kapitulovat. Po partii mi soupeř říká, ty jsi z Frýdku-Místku? Tak tam jsem začínal, pozdravuj prosím ode mě Tondu Surmu, Karla Plisku a Karla Kubalu. Tak na toto lze jen říci, zřejmě slušný oddíl yes!

No nic říkám si, v druhém kole to snad půjde. Přišla za mnou Kristýna Havlíková – reprezentantka ČR žen a říká mi: Já jsem jen remizovala. Tak z toho si nic nedělej povídám, já dokonce prohrál, tak pojď, doprovodím tě do druhého vagónu, kde budeme hrát. Po prohlédnutí losu mi mále vypadly oči z důlku, hraju s Kristýnou blush. Partie byla v dračí variantě velmi bojovná, obětoval jsem věž a 2 pěšce, mat jsem však nenašel a partie skončila po tuhém boji remízou.

Po partiích následoval společný oběd a pak se hned objevil nápis – Dresden Hauptbahnhof, tak vystupovat a hurá do hotelu, zbývá celé odpoledne na prohlídku města, kde jsem vyjel jako 10 letý chlapec na svůj první zahraniční šachový turnaj, to byly krásné časy… wink.