Nejúspěšnější šachová škola v ČR

"Šachový vlak" veze Pavla Benča - 2.den

Jistě jste již zaznamenali velmi zajímavý počin, kdy v loňském roce vyjel první "Šachový vlak" na svou mezinárodní cestu. I pro letošní rok na termín 12. - 16. října připravila Pražská šachová společnost zajímavou trasu Praha – Drážďany – Vratislav – Piešťany – Vídeň - Praha a samozřejmě nesmí chybět šachový turnaj v rapid šachu na 13. kol.

 

BŠŠ má svého zástupce v Pavlu Benčovi. Pavel má po druhém dnu a čtyřech odehraných partiích na svém kontě 2,5 bodu.

Pavel nám zaslal svůj pohled na druhý den ve vlaku, přečti si komentář.

Komentáře

Den druhý

Celý den s Capablancou

Jak jsem již napsal minule, tak má každý vůz název po jednom z mistrů světa. V prvním Steinitz hrají aktuálně nejlepší hráči, tam já zjevně nepatřím, protože jsem tam utrpěl porážkusad. Zvláštností tohoto vozu je, že sedí všichni hráči pohromadě vedle sebe. Oproti ostatním hracím vozům. Ve druhém Lasker je organizační štáb a rozhodčí. A ve třetím Capablanca a čtvrtém Alechin hrají ostatní hráči. Dnešní den jsem strávil ve voze Capablanca a dařilo se výsledkově na jedničku. Hraje zde každá dvojice v jednom kupé, kde je vložen speciální stůl na šachovnici. Lidé tak mohou procházet okolo a nahlížet na všechny partie, občas, když vlak zastaví, tak se dívají lidé venku přes sklo, což na soustředění zrovna nepřidá. A nyní opět krátké shrnutí za šachovnicí.

V první partii jsem sice soupeře zatlačil, ale trvali mi dlouho, než jsem našel vítěznou kombinaci. Konečně vítězství, já vím, trvalo to wink. Při další partii vstoupil do kupé muž a řekl, tak co kdy zase přijedete do Bruntálu na maratón? Byl to pořadatel bleskových maratónu Milián Milan, kterému se ihned vybavilo, jak jezdila „Frýdecká invaze“ na tento turnaj, všichni jsme měli v jednom ročníku zelená vyřvaná trika. No, a když jsme se turnajem posouvali vždy o jednu šachovnici vedle, tak si někdy účastníci říkali, bacha blíží se Frýdek, to zase bude nul crying. Naše partie přešla do vyrovnané koncovky a měl jsem 2 možnosti, udržet materiál a remizovat nebo obětovat pěšce a hrát na výhru. Ano, samozřejmě jsem ho obětoval a nakonec realizoval převahu v aktivitě.

Někteří účastníci turnaje jsou ze vzdálených zemí, tak např. jsem dnes obědval se 7 letým chlapcem z Činy a jeho otcem, který ho doprovází. Tak jsem se dozvěděl, že v jejich městě se věnuje šachu mnoho dětí a začínají ve 4 letech, stejně jako v BŠŠ.

Po příjezdu do Vratislavi (Wroclaw) jsme se ubytovali a vyrazili do centra, abychom využili volného času. Vím, že je Wroclaw moc pěkná, zhruba před 5 lety jsem zde strávil pár dnů jako posluchač lekcí u Michaila Kislova z Ruska, kterého považuji za jednoho nejlepších na světě v oblasti psychologie a pedagogiky šachu.