Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. a 2. kolo Extraliga družstev - komentář kapitána

Ve dnech 3.-4. listopadu náš "A" tým sehrál první dvě utkání Extraligy družstev. Našemu družstvu se nedařilo a odešlo od šachovnic jednou poraženo a jednou remizovalo. Nejdříve jsme v 1.kole prohráli 3,5 - 4,5 se Zikudou Turnov  a v 2.kole přišla remíza  s obhájcem titulu 1. Novoborský ŠK.

 

Přečtěte si komentář k oběma utkáním od kapitána družstva Pavla Benča.

 

Komentáře

Ve dnech 3. - 4. 11. proběhla úvodní kola nejvyšší šachové soutěže družstev ČR. Extraligový tým Beskydské šachové školy dostál několika změn, klub opustil Vladimír Talla a Tadeáš Kriebel, kterému přeji v Novém Boru hodně štěstí. Naopak jsme posílili o Igora Rausise, který již v minulosti hrál v našem týmu, Igor je nejen skvělý hráč, ale také výborný trenér, který trénuje děti i dospělé po celém světě. Jako další přicházejí talentovaní hráči – Cyril Ponížil a Vojtěch Zwardoň, tito hráči na sobě pracují a věřím, že jejich výkonnost poroste a oni se stanou plnohodnotnými hráči našeho týmu. Na první dvojkolo byli nominováni tito hráči: Korobov Anton (F 2702 – 46. hráč světového žebříčku!), Azarov Sergei, Fedorov Alexej, Rojíček Vojtěch, Rausis Igor, Ponížil Cyril, Jasný Stanislav a Zwardoň Vojtěch. Všichni hráči přijeli či přiletěli v pořádku a my se tak mohli připravovat na velmi těžké boje proti Turnovu, který značně posílil a Novému Boru, který ve své hvězdné sestavě vyhrál v posledních ročnících Extraligu. Fakt, že se utkáváme s nejlepšími hráči, potvrdila návštěva ČT, která udělá ze zápasu reportáž. Hrálo se v domácím prostředí – kongresovém sálu hotelu Centrum, tudíž nás mohli podpořit naši šachoví fanoušci.

V sobotu jsme již byli v očekávání, v jaké sestavě proti nám nastoupí hráči z Turnova. Oproti loňsku velmi posílili a v tomto složení mohou dle mého názoru pohlížet i na cenné kovy. V základní sestavě jim chyběli někteří hráči, a proto se dal očekávat vyrovnaný souboj. Na předních šachovnicích jsme měli ratingovou převahu my, na zadních zase Turnov. Zhruba po 2 hodinách hry se tento fakt potvrzuje, na 3 předních šachovnicích se chopili naši velmistři iniciativy, naopak na některých zadních jsme pod tlakem. Jako první remizuje Igor s Petrem Neumannem, poté však vítězí Alexej s Lukaszem Cyborowskim, po aktivní hře nenachází Sergei s Pavlem Jaraczem nic víc, než remízu, vyhrává však po fantastické partii Anton s Lubomírem Ftáčníkem, který se bránil velmi dobře, nakonec však prohrává v nejasné pozici na čas. Vedeme tedy průběžně 3:1, ale neradujeme se dlouho,  vzápětí prohrávají své partie Vojta Rojíček s Michalem Konopkou a Cyril s Janem Sodomou, nutno dodat, že je soupeři přehráli. Stav je tedy 3:3 a jak Standa s Pavlem Čechem, tak i Vojta s Tomášem Kulhánkem brání horší pozice. Vojtovi se podaří doslova vykouzlit remízu, Standa po všech obranných možnostech musí partii vzdát a my tedy prohráváme nejtěsnějším rozdílem 4,5:3,5. V tomto zápase jsme prohráli mnoho partií a zápas se nám nevydařil. První zápas je pro sehrání nového týmu jistě těžký, Vojtěch Zwardoň hrál vůbec svou první partii v Extralize, ale pevně věřím, že každým dalším kolem budeme podávat lepší a lepší výkony! Vydáváme se společně na oběd a čeká nás papírově nejtěžší soupeř – Nový Bor. Řekli jsme si však, že budeme bojovat a ať nám ukáží, že nás porazí.

I když 4 hráči Novoborského hrají turnaj v Rusku, jejich sestava je velkolepá, 8 velmistrů (v čele s 21. hráčem světa Wojtaszkem), kteří mají obrovské zkušenosti z reprezentace, či mezinárodních turnajů. Jak ale já říkám, velikost a hodnotu figur mají všichni na začátku partie shodné, tak jdeme bojovat. A skutečně, zhruba po hodině hry nevidím žádnou špatnou pozici u našich hráčů. Pěkná „divočina“ nastává u Igora s Robertem Cvekem, kde se stala smolná věc, Igor nabídl remízu, soupeř ji však po zvážení odmítá a ihned nastavuje figuru a my se tak ujímáme vedení 1:0, toto samozřejmě povzbudí celý tým, navíc remizuje Anton s Radoslawem Wojtaszkem a také se dostává do časové tísně Zbyněk Hráček s Alexejem a nabízí remízu, kterou Alexej přijímá. Vedeme tedy 2:1 a zápas je zcela nejasný, přicházejí nás podpořit naši fanoušci a Česká televize si skutečně vybrala skvělý zápas. Novoborští vyvinují tlak na maximum a těží z toho 2 vítězství, kde prohrávají oba Vojtové. Na dalších 3 šachovnicích však stojíme lépe či vyrovnaně, jak toto jen dopadne? Po výborném výkonu realizuje převahu Standa s Radkem Kalodem a remizuje Cyril Ponížil se Štěpánem Žilkou. Stav je tedy 3,5:3,5 a lepší koncovku hraje Sergei s Viktorem Lázničkou, kdyby vyhrál, vítězíme i v zápase. Sergei využívá všeho svého času a hledá vítězný plán. Snaha je obrovská, ale Viktor se brání výborně a partie nakonec končí po 5 hodinách hry remízou, což také zpečeťuje celkovou remízu 4:4. V mých očích je to spravedlivý výsledek, na konci zápasu jsme pokukovali po celkovém vítězství, na začátku jsme však měli také štěstí.

Bod s Novým Borem je výborný, škoda, že se nám nevydařil sobotní zápas. Pozitivní je fakt, že se již sehráváme a celkový výkon byl lepší. Budeme pracovat na rozvoji mladých hráčů a věřím, že tu bude ještě lepší.

Děkuji všem hráčům za jejich odvedený výkon, také všem divákům za podporu a realizačnímu týmu za přípravu a průběh celého víkendu.