Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. a 2. kolo Extraliga družstev - komentář kapitána

Ve dnech 2. - 3. listopadu náš "A" tým sehrál první dvě utkání Extraligy družstev. Našemu družstvu se dařilo a získalo celkem 4 body za zápasové vítězství a remízu. Nejdříve jsme v 1.kole porazili 5,0 - 3,0 tým ŠK ERA Poštovní spořitelnu a v 2.kole přišla remíza  4,0 - 4,0 s Výstavištěm Lysá nad Labem.

 

Přečtěte si komentář k oběma utkáním od kapitána družstva Pavla Benča.

Komentáře

Ve dnech 2. - 3. 11. byly o víkendu zahájeny úvodní kola nejvyšší šachové soutěže ČR Extraligy družstev. I s vývojem ekonomické situace se úroveň většiny týmů zvyšuje a každý zápas je proto velmi složitý.

Navázali jsme na loňskou sezónu a připravili pro naše hráče soustředění před zápasy. Lektory byli tentokráte Anton Korobov a Sergei Azarov. Zúčastnili se v podstatě všichni hráči včetně našich některých náhradníků, kteří již pokukují po prvních zkušenostech v nejvyšší soutěži. V prvním bloku soustředění naši přední velmistři prověřili schopnosti hráčů, když jim zadávali pozice z partií a studie, což jsou uměle vytvořené pozice. Úkolem bylo ohodnotit pozice a najít nejlepší řešení za obě strany, nutno dodat pozice byly opravdu složité a některé řešení z „jiného světa“ smiley. Ve druhém bloku si připravili samotní hráči kritické momenty ve svých partiích, které konzultovali s lektory, co mají dělat v těchto momentech, aby se mohli poučit. Padaly dotazy šachového i psychologického charakteru a opět sklidila tato diskuze velký úspěch. Před odjezdem za soupeři ještě opět prověřili lektoři porozumění našich hráčů u konkrétních pozic. Všichni si soustředění pochvalovali a těšili se, jak nabyté vědomosti uplatní ihned v úvodních kolech.

O víkendu nás čekají dvě utkání, v sobotu budeme hrát v Praze proti ERA spořitelně a v neděli proti jednomu z kandidátů na medaili Lysou nad Labem v jejich působišti. V pátek po obědě vyrážíme směr Lysá nad Labem, kde budeme po celý víkend ubytovaní. Cesta byla v pohodě do momentu, kdy mi z vedlejší silnice vjel pod kola nějaký „sebevrah“, strhnul jsem auto do protisměru a vyhnuli jsme se. Moje posádka ihned konstatovala velký dík za záchranu života. Když analyzuji situaci zpětně, viděl jsem to auto, jak se pomalu přibližuje k výjezdu z vedlejší na hlavní silnici, přede mnou jelo auto, které bylo ode mě cca 100m a odbočovalo doprava. Řekl jsem si, že mě možná v tom úhlu neuvidí, pomalu se stmívalo, a proto jsem se podíval pro jistotu do protisměru i za sebe, zda tam někdo nejede. No, a když mi vjel pod kola, tak jsem přidal a strhnul řízení do protisměru. Zřejmě se ty šachy dají vskutku uplatnit i v reálném životě…

Po snídani vyrážíme směr hotel Diplomat v Praze, zhruba po hodince dorážíme na místo. Jsme mile překvapeni pěkným hracím sálem a občerstvením pro hráče. ERA se vrací po několika letech opět do Extraligy a jistě se bude chtít zdržet na více let. Náš tým nastoupil v sestavě: Korobov, Azarov, Antoniewski, Ponížil, Rausis, Zwardoň, Rojíček, Vesselovsky. Soupeři nastoupili až na svou první šachovnici také kompletní a očekával se tak těžký zápas, kde jsme mírnými favority. První utkání má ještě takový zvláštní podtext, každý chce do sezóny vstoupit dobře a někdy se to se snahou přežene a je z toho první prohra, což už se nám v historii několikrát stalo. Po úvodních 2 hodinách jsou pozice nejasné. Na první šachovnici vznikla pěkná divočina a na 8 remizuje Sergej s Kristýnou Havlíkovou. Po zhruba dalších 2 hodinách tlačíme na některých šachovnicích, ale nic více, než remízu nevybojuje Igor a Cyril. Naštěstí je tu ještě Anton, který svého soupeře přehrál a vyhráváme průběžně 2,5:1,5. Zanedlouho přidává ještě remízu Vojta Zwardoň, škoda, tam někde ten bodík byl. Vojta a Rafal však stojí hůře, Sergei naopak lépe. Jak toto dopadne, hráči prošli časovou tíseň, ale zanedlouho jsou tam již znova. Vojta otáčí pozici ve svůj prospěch a dává soupeři mat, tak to byl zlatý bod. Rafal prohrává, vedeme tak 4:3, ale Sergei bojuje o vítězství, zanedlouho se soupeř vzdává a my tak vítězíme 5:3 a získáváme první cenné body do tabulky. Bylo to těžké, ale šli jsme tomu štěstíčku naproti. Tak ihned vyrážíme zpět do Lysé na společnou večeři a dobře se připravit a vyspat na Lysou.

Po příchodu do hrací místnosti jsme opět mile překvapeni prostornou místností a také občerstvení bylo dobré. Po odevzdání soupisek je jasné, že bude tento zápas mnohem složitější, na většině šachovnic jsou soupeři vyrovnaní, někde trošku lepší a trošku horší, prostě to vidím tak 50:50. Po zahájení jsem vcelku spokojený, u Vojty Rojíčka vznikla příjemná pozice, do které jsem vkládal slušné šance na vítězství. Jako první opět končí na 8 Sergej, který remizuje s Hausnerem a zanedlouho také Anton s Landou. Nic více, než remízu přidává také Rafal, Igor a Sergei. Stav je tedy 2,5:2,5. Bohužel prohrává Cyril a prohráváme tak 3,5:2,5, já však stále svému týmu věřím. Remizuje Vojta s Jansou a jako poslední dohrává vyhranou pozici Vojta. Všichni však víme, že nejtěžší je vyhrát vyhrané, ale Vojta to dokázal a stanovuje tak konečné skóre na 4:4.

Víkend to byl opravdu náročný, získáváme cenné 4 body do tabulky a zaujímáme průběžné 3. - 4. místo, což je jistě výborný vstup do sezóny. Děkuji všem hráčům za bojovný výkon, Standovi Jasnému za pomoc s přípravami a celému realizačnímu týmu za spousty vykonané práce. Také patří velký dík všem, kteří nás podporují a fandí nám. Další příležitost bude v domácím prostředí na přelomu listopadu a prosince.