Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. a 2. kolo Extraliga družstev - komentář, statistika, fotografie

Ve dnech 8. - 9. října náš "A" tým odehrál první dvě kola Extraligy družstev. Našemu družstvu se dařilo, když dokázalo dvakrát vyhrát. Nejdříve v 1.kole zvítězilo v poměru 5,0 - 3,0 nad TJ Bohemians Praha a v 2.kole opět výhra 5,0- 3,0 nad týmem Výstaviště Lysá nad Labem. Dvě vítězství = 6 bodů, 6 bodů = průběžné 1.místo. Přečtěte si komentář k oběma utkáním kapitána družstva Pavla Benča.

Komentáře

Ve dnech 08. – 09. 10. proběhly úvodní dvě kola nejvyšší šachové soutěže v ČR Extraligy družstev.

Sestava hráčů Beskydské šachové školy byla oproti minulému ročníku z části pozměněna. Na první šachovnici bude hájit naše barvy Korobov Anton, což je hráč elitní světové 100! Toto jistě znamená posílení našeho týmu. O tomto víkendu jsme hráli ve složení: Korobov Anton, Azarov Sergei, Zhigalko Andrey, Talla Vladimír, Rojíček Vojtěch, Kriebel Tadeáš, Vesselovsky Serguei a Jasný Stanislav.

V sobotním zápasejsme přivítali soupeře z Bohemians Praha, kteří se vrátili po roční výluce do Extraligy. Podle papírových předpokladů jsme byli sice favorité, ale v prvním zápase jsme ještě za pětiletou historii nevyhráli. Jak já ale říkám, je třeba změnit historii. Řídím se heslem, když se něco nedaří, tak je třeba udělat změnu. Proto proběhla již den před utkáním uvítací večeře, kde jsme se příjemně naladili na víkendové boje.

Po úvodních tazích šlo vidět, že jsou soupeři na sebe dobře připraveni, na některých šachovnicích začaly vznikat velké časové rozdíly. Jako první zakončil svou partii smírem Sergei Azarov se Stanislavem Cívkou, zanedlouho dovedl přesvědčivě k vítězství svou partii Vojtěch Rojíček s Imre Kukelem. Poté remizuje Serguei Vesselovsky a my vedeme průběžně 2:1, což mě uklidnilo, ale na druhou stranu byly ostatní partie velmi nejasné. Další remízou Antona Korobova a Stanislava Jasného se blížíme k vítězství. Důležitý okamžik nastává v krásném úderu Tadeáše Kriebla s Vítězslavem Priehodou, naopak dovedl k vítězství svou partii Jiří Jirka s naším Vladimírem Tallou. Vedeme tedy nejtěsnějším rozdílem 4:3 a poslední partii dohrává Andrey Zhigalko s Tomášem Studničkou. U Andreye je lepší pozice, ale provádí tahy jen na bonusovém přídavku. Po časové kontrole si oddychnu, protože je pozice lepší a prohra je možná jen po hrubé chybě. Té se dopouští nakonec soupeř a jak v této partii, tak i celkově jsme vítězi. Mám obrovskou radost, vítězství 5:3 přináší první 3 cenné body do tabulky a hlavně měníme historii – vyhráváme první zápas J.

Euforii z vítězství si užívají hráči na společném obědě, kde se ještě probírají různé varianty, které mohly v partiích nastat. Poté však začíná opět vše nanovo, rychle se připravit na nedělní zápas, kde nás čeká aspirant na medaile Lysá nad Labem. Tento tým na tuto sezónu velmi posílil, mají na soupisce jednoho z nejlepších hráčů světa Ruslana Ponomariova a dalších mnoho zvučných jmen, kteří mají reprezentační zkušenosti. Po přípravě beru ještě na večerní prohlídku městem Antona a Andreye. Anton má rád dobré jídlo, a proto jdeme ještě do restaurace, kde jsem mu objednal koleno, protože by rád snědl pořádné maso J. 800 g porce Antona potěšila a říká mi: „Po takové večeři budu zítra bojovat s černými jako lev“! Říkám si, no uvidíme…

Po odevzdání soupisky od soupeře jsme si trochu oddychli, jelikož jejich nová hvězda k nám nepřijela, hraje na uzavřeném superturnaji. Avšak i bez Ponomariova je soupeř na mnoha šachovnicích ratingově silnější a já vidím tento zápas zcela vyrovnaně.

Ihned po úvodu se rozehrávají hned na několika šachovnicích ostré varianty, což naznačuje velkou snahu po vítězství od obou týmů. Také Lysá nad Labem zvítězila v sobotním zápase, kdo tedy získá další body, bude průběžně vést Extraligu. Na první šachovnici se rozlil oheň černých figur Antona Korobova s Evgeniem Naierem, říkám si jak jen tohle dopadne? Za necelé 2 hodiny končí remízou partie Sergueie Vesselovského. Za chvíli vidím vycházet z hrací místnosti spokojeného Antona, který drží partiář a s úsměvem říká: Ja vyigral J. Za 25 tahů v podstatě smetl jednoho z nejlepších hráčů Německa, k tomu prostě není co dodat – fantastické! Říkám si, koleno asi zabralo J Nebyl to totiž  jen bod do skóre zápasu, ale také velká vzpruha pro celý tým. Poté se však bojuje na každé šachovnici a vůbec není zřejmé, jak zápas dopadne. Remízou končí partie Vladimíra Tally s šachovou legendou Vlastimilem Jansou, byla to zajímavá partie, která skončila až v koncovce. Je zřejmé, že soupeři nedají svou kůži jen tak lacino a hraje se až nadoraz. Remízou končí partie Tadeáše Kriebla a Vojtěcha Rojíčka, který ubránil horší pozici s Tomášem Likavským. Toto je důležitý moment, jelikož zakončuje výhrou skvěle sehranou partii Sergei Azarov s Jiřím Štočkem. V poklidu poté remizuje Stanislav Jasný, u kterého byly v průběhu partie velké šance na vítězství. Vůbec nám to však nevadí, jelikož již máme na kontě 4,5 bodu, což znamená vítězství s velmi kvalitním soupeřem. V poklidu již může hrát Andrey s Tomášem Oralem. Partie se v průběhu otáčela a nakonec skončila impozantně patem přesně ve 100 tahu, na závěr to byla již taková show pro diváky.

Připisujeme si tedy další 3 body do tabulky, a jelikož hraje většina týmů v pozdějším termínu, zaujímáme nyní samostatně prvním místo v tabulce, což považuji za fantastický vstup do nové sezóny. Jsem však pevně nohama na zemi a vím, že je soutěž teprve na začátku a čekají nás ještě další těžké boje.

Na závěr chci poděkovat všem hráčům za skvělý výkon, také realizačnímu týmu a všem, kteří přišli a podpořili naše hráče ať již přímo v kongresovém sálu hotelu Centrum, tak i sledováním on-line přenosu na internetu.

Na další utkání se těší Pavel Benčo.