Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga dorostu - hodnocení trenéra

Extraligový tým BŠŠ Frýdek-Místek "B" odehrála ve dnech 26. - 27. 4. ve Starém Městě závěr 1. ligy dorostu. Kapitán týmu Zdeněk Holeksa v komentáři připravil hodnocení jednotlivých utkání.

 

Přečtěte si hodnocení Zdeňka Holeksy.

 

Komentáře

O uplynulém víkendu se uskutečnilo závěrečné soustředění 1. ligy dorostu mládeže. Do posledních 4 kol jsme vstupovali z druhého místa. Na první Staré Město u Uherského Hradiště jsme ztráceli 5 bodů, a pokud jsme chtěli pokukovat po postupu, musel by náš soupeř v posledním kole ještě jednou klopýtnout. Na druhou stranu čekal ho zápas i s třetím týmem tabulky, který byl na dohled od nás 2 bodů.

Do Bezměrova jsme se vydali v sestavě bez Terky Beluské, která dala přednost dvěma kolům Ostravského koníka, 1. Zuzka Gřesová, 2. Radek Halamíček, 3. Kristýnka Laurincová, Peťa Gnojek, David Šigut, Danek Židek.

V sobotu nás měly čekat zahřívací zápasy před nedělním finále. Ráno se na nás nachystala Kuřim. Tým, se kterým bychom neměli mít problémy, ale realita byla poněkud jiná. Soupeři byli houževnatí a za šachovnicí bylo třeba mnoho úsilí. Radek se nevypořádal s novou cestou v jeho zahájení a poměrně rychle ztratil figuru a tím i partii. Zápas otočili Kristýnka s Davidem. Danek útočil s pěšcem více. Zuzka s trošku horší pozicí hrála dál. Peťa bohužel partii hrál jako proti svému vrstevníkovi a hodnocení se přelévalo. Naštěstí jeho soupeř se lekl jména a na konci s figurou více remizoval. Danek s ubíhajícím časem dělal chyby a dostal se do špatné pozice, která nakonec mířila do remízy. Zuzka ztratila pěšce a dostala se do připrohrané koncovky. Nakonec Dankův soupeř neustál odpovědnost, kterou na něj naložil jeho kapitán, chyboval a Dankovi věnoval celý bod. Stav 3,5 -1,5 přiměl k nabídce remízy na 1. Šachovnici a zápas po nečekaně tuhém odporu soupeře skončil naším vítězstvím 4-2.

Odpoledne jsme se postavili Durasu Brno B. Soupeři po prvním kole zdravotně odpadl jeden hráč, tak jsme vedli 1-0 z výkopu. Zápas nabral rychlé obrátky a brzo to bylo 5-0. Zuzka nakonec radši upřednostnila brzký odjezd domů než další hodinové zkoušení vyrovnané koncovky. 5,5 – 0,5.

V neděli jsme nejprve nastoupili proti Starému Městu „B“. Soupeř byl připraven a bohužel Peťa předvedl špatný výkon, místo tuhého odporu v koncovce věží a střelců přešel do pěšcovky a čekal, že tam soupeře ošulí. Jinak pozice vypadaly zajímavě, ale bylo třeba si to vybojovat. První výhru připsal Danek, po té se přidala Kristýnka a Radek. David se ptal, jestli má remízou pojistit výhru družstva, ale řekl jsem mu, ať se rozhodne sám. Za 10 minut už to bylo 4-1. Poslední dohrávala Zuzka. Dostala se do nepříjemné pozice. Soupeř vytvořil materiální nerovnováhu a hrála se zajímavá pozice. Nakonec soupeř spletl a Zuzka zůstala s figurou navíc, ale malý počet pěšců na šachovnici dával předpoklad i remízovému výsledku. Zuzka asi nevyzkoušela úplně všechny cesty a nakonec remizovala. Zápas tedy skončil 4,5 – 1,5.

V posledním kole už o nic nešlo. Ztráta na 1. místo i náskok na 3. byla 5 bodů. Podle toho vypadal i zápas. Sice jsme se do toho pustili s vervou, ale po hodině a půl už to vypadalo špatně. Převaha soupeřů se začala projevovat. Nakonec dvě remízy uhráli Kristýnka a Danek. Zápas skončil 5 -1.

Na příští sezónu se těší Zdeněk Holeksa, Kája Pliska a řidič a motivátor Mirek Halamíček.