Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga dorostu - hodnocení Zdeňka Holeksy

V 1. lize dorostu měla Beskydská šachová škola v sezóně 2015/2016 hned dvě družstva, která v konečném pořadí obsadila 3. a 8. místo.

 
Jejich výkony hodnotí ve svém komentáři Zdeněk Holeksa.
 
 

Komentáře

V posledním dubnovém víkendu už tradičně končí dlouhodobé soutěže mládeže. V první lize mládeže jsme letos měli dvě družstva. Do posledních čtyř kol jsme vstupovali z pátého místa v podobě C družstva respektive z šestého místa v podobě B družstva. Na postupové místo už jsme dosáhnout nemohli. Devíti bodová ztráta byla už propastná. Stejný náskok mělo Béčko v boji o záchranu. Céčko mělo dokonce polštář vystlaný ještě jedním bodem navíc. I proto v sestavě bylo hned několik změn. Sestavy byly následující: B tým - Richard Stalmach, Lucian Vantuch, Ondřej Nytra, Adam Frank, Natálie Szusciková, Bartoloměj Buchta, C tým – David Mavrev, Lukáš Odstrčil, Petr David Lanča, Filip Haška, Michal Gřes, Marek Fizer. V obou družstvech na poslední desce hráli kluci, kteří nás budou reprezentovat na Mistrovství České republiky do 8 let. Jejich nominace byla pro ně jako příprava. Oba měli volnou ruku, ať si vyzkouší pokud možno, co nejvíce. Před námi byly tři týmy hrající o záchranu a třetí v tabulce. Sobotní ranní kolo, ale ani jednomu družstvu nevyšlo. Bylo cítit, že děti ještě nebyly stoprocentně koncentrované. Pro obě družstva prohra znamenala ztrátu na medaile, ale hlavně přiblížení se boji o záchranu. Další partie už byly, co se týče koncentrace, v pořádku. V odpoledním kole B tým vykročil k medaili. C tým jen těsně prohrál po Filipově remíze ještě v hodně nadějné pozici. Bohužel Filip si v těžké pozici nevěděl rady. V neděli jsme sehráli dvě odlišná utkání. B tým vyhrál zcela přesvědčivě důležitý zápas o třetí místo. Kdežto téměř kritický zápas o záchranu C tým odevzdal bez většího odporu. Naštěstí pro náš C tým se ostatní výsledky vyvrbily takovým způsobem, že byli zachráněni. Nicméně tuto skutečnost jsem jim zatajil a pěkně jsem je postrašil a očekával jsem konečně odpovídající výkon. Můžu říct, že v tomto posledním zápase opravdu všichni konečně začali makat. Nakonec přišla prohra nejtěsnějším rozdílem, kdy tentokrát Petr v lepší pozici s málem času neměl odvahu pokračovat. V zápase o záchranu pro mne nepochopitelné. B družstvo uhrálo vítězství 4:2 a jedině vítězství Interchessu 6:0 mohlo ohrozit bronzovou příčku. To se jim nepovedlo a pohár jsme si mohli odvézt domů.

V rychlosti zkusím ještě zhodnotit jednotlivé hráče, kteří se zapojili do této sezóny.

V Béčku byla větší fluktuace.

David Šigut 1,5 ze 4
Na první desce jsem ho považoval za tahouna, ale loňskou formu neměl a nebylo to to pravé.

Jan Chlebek 2 ze 4
Překvapil mě ve Vsetíně, kde rozbil své favorizované soupeře, pak to ve Frýdku už nebylo takové.

Petr Gnojek 2,5 ze 4
Peťa ještě nemá to pravé týmové cítění, ale bylo vidět, že čím je starší, tím více se do toho dostává. Kvalitu předvedl.

Kristýna Laurincová 6 ze 7
Mohla odehrát všech 11 partií. Vybrala si pobyt u moře. Výsledek mluví sám za sebe. Odpovědnost k týmu byla vidět a partie byly bez loňských výkyvů.

Richard Stalmach 6 z 9
Spolehlivý hráč. V průběhu roku se zlepšoval a finálové soustředění bylo jako z partesu.

Lucian Vantuch 6 z 8
Po špatném začátku, kde jeho zbytečná prohra znamenala prohru s prvním týmem soutěže, přišel perfektní výkon. 

Ondřej Nytra 5 ze 7
Ondra nepředvádí úplně ty výkony, co bych si představoval, ale body dělá a to se počítá.

Adam Frank 5,5 z 9
V souboji našich týmů přišla jeho nejhorší chvíle sezóny. Jinak byl spolehlivý. Tuto sobotu se mu ranní partie nepovedla, ale 3 další výhry mluví v jeho prospěch.

Pavlína Dudová 1 z 1
Pája vyhrála, co se vyhrát nedá, ale na výhru týmu to nestačilo.

Natálie Szusicková 0,5 z 5
Natálka v říjnu hrála pěkně a prohrála. Tento víkend hrála dle mého soudu trochu ustrašeně. Povedené pasáže prokládala špatnými tahy. Nakonec udělala v posledním kole půlku, co stačilo k navýšení skóre na patřičnou hodnotu.

Bartoloměj Buchta 1 ze 4
Bylo vidět, že nechce skončit s nulou. Makal celé tři partie. Tu třetí vyhrál po téměř perfektním výkonu, což ho uspokojilo a poslední kolo už bylo špatné. Nakonec to stačilo i celému týmu. Je vidět, že ještě nevydrží vysedět dlouhé (přes 2 hodiny) partie.

C týmu jsme zátěž nechali na menším počtu hráčů.

Radek Halamíček 3 z 6
Radek je hotový hráč. Nepotřeboval jsem ho zkoušet. Mám výhrady k jeho přístupu, ale není to nic strašného.

David Mavrev 4,5 z 11
Bodů to není moc. Chtěl jsem ho vyzkoušet na první desce v pozici lídra a nezklamal.

Daniel Židek 2 ze 4
Toho taky nepotřebuju zkoušet. Škoda, že neodehrál i dvě utkání ve Frýdku.

Lukáš Odstrčil 4,5 z 11
Lukáš odehrál sezónu velice dobře do tohoto víkendu. Největší zklamání pro mne. Nejde ani o čtyři prohry jako spíše ten přístup. V posledním kole měl jasnou remízu a odfláknutím propočtu vzniklé koncovky málem potopil celé družstvo.

Petr David Lanča 4,5 z 11
Po skvělém startu přišel útlum. Do Mistrovství Moravy Petr předváděl dobré šachy. Od té doby jsem jej nepoznával. Po důrazné promluvě celému družstvu se objevil náznak jeho dřívější kvality, ale nedotáhl to dokonce

Filip Haška 6 z 11
Podobně jako Petr se rozjel a pak se zasekl. V závěrečném soustředění se objevili všechny jeho klady i zápory. Korunovány prohrou z vyhrané pozice v posledním kole.

Oldřich Janotka 0 z 1
Neskutečnou prohrou si vysloužil volno na zbytek sezóny.

René Bosák 2 ze 3
Bohužel jeho sklon k bleskovému šachu jej nedělá platným hráčem pro tuto soutěž. Kvalitu má, ale to musí změnit.

Michal Gřes 2 ze 4
Šanci vzal pevně do rukou. Hrál pěkně. Škoda posledního kola.

Marek Fizer 2 ze 4
Nepovedla se mu hrubě jedna pozice. Tři ostatní partie, doufejme, budou mít pro něj přínos.  

Zdeněk Holeksa