Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga východ - 6. kolo - hodnocení kapitána

V 6. kole 1. ligy - východ, které bylo na programu v neděli 17. ledna, nastoupilo naše "Béčko" proti družstvu A64 VALOZ Grygov. Naše družstvo prohrálo 2,5 - 5,5.

 

Průběh zápasu komentuje kapitán Zdeněk Holeksa.

 

Komentáře

V neděli jsme měli před sebou důležitý zápas 1. ligy Východ. Přivítali jsme poslední A64 Valoz Grygov. Nastoupili jsme v této sestavě: Vojtěch Rojíček, Serguei Vesselovsky, Stanislav Jasný, Jakub Rabatin, Michael Kubík, Tomáš Pecha, Zdeněk Holeksa, Natálie Kaňáková.

Začátek zápasu odstartovala rychlá remíza na první desce. Vojta má hodně povinností a nastoupit ani nechtěl, ale povedlo se mi ho přesvědčit, aby přijel. 0,5-0,5. Na druhé desce si Sergej připravil zajímavé zahájení a soupeř se snažil bílýma získat převahu a vytvářel zápletky. Standa reagoval na pircku sicilskou výstavbou. Kuba výjimečně neměl horší čas než soupeř v úvodních tazích. Míša byl dobře připraven a získal malou výhodu. Tomáš vystavěl pevnou španělskou pozici. Já jsem v alechince rychle dostal dvojici střelců. Potřeboval jsem zvolit správný plán. Natálka vystavěla své zahájení dobře a myslím, že neměla problém. V dalším průběhu Sergej získal pěšce a nabídl remízu. Jeho protivník se i přes dobrou kompenzaci s remízou spokojil. 1-1. Standa svou věž postavil na a4 a měl v plánu rozjet útok na krále. Kuba rozehrál své figury a získal dvojici střelců. Míša rozehrál partii aktivně a jeho tlak na dámském křídle sliboval slušné vyhlídky. Tomáš se dostal pod nepříjemný tlak. Měl nevýhodu mála prostoru. Já jsem neopatrně rozehrál figury a nabídl černému taktické možnosti. Natálka pokračovala v partii obezřetně. Po výměně pěšců na g6 si vybrala otevřený sloupec f místo možnosti tahu f5. Otázka, co bylo lepší. Osobně jsem byl pro druhou možnost. V dalším průběhu se Standa dostal do věžové koncovky. Kuba hned po zisku dvojice střelců přehlédl pěšce. Kuba se rozhodl dát kvalitu a tlačit na dámském křídle, jenže to nebylo dostatečné a prohrál. 1-2. Míša soupeři vytvořil dvě slabiny. Jeho pozice, ale byla nepřehledná. Tomáš se dostal pod tlak a musel vynalézat různé obranné motivy. Můj soupeř mohl vzít pěšce, ale hrál na jistotu a pouze mi rozbil rošádu. Jeho král zůstal v centru a zahájení útoku na něj ho vyprovokovalo k špatnému rozhodnutí útočit na mého krále plnou silou a obětovat figuru. Natálka stále hrála precizně a soupeř se k výhodě ani nepřiblížil. V časových tísních se rozhodlo celé utkání. Ještě před jejich plným vypuknutím jsem dotáhl svou partii k výhře. 2-2. Standa bohužel pod dojmem průběhu utkání chtěl vyhrát a přání bylo otcem myšlenky a nedostatek času pomohl špatnému odhadu věžové koncovky, která se opticky jevila lepší. Nebyla a přehnaně ambiciózní pokračování jej dovedlo do prohrané koncovky. Míša bohužel prošel kolem výhry a pokračoval časovou tísní až do prohrané pozice. Tomáš bohužel svou obranu nedokázal dovést do zdárného konce a odevzdal 2 pěšce za tlak na bílého krále. Natálka předposledním tahem časové tísně přivedla svou kvalitně odehranou partii na pokraj prohry. Po časových tísních prohrál nejdřív Standa. Natálku soupeř rychle dokázal potrestat za chybu v časovce a bylo to 2-4. Dále už jsme mohli spoléhat na zázrak. Tomáš mat nedal a prohrál. Míša nakonec prokázal větší kvalitu než soupeř a pozici ještě poměrně s přehledem zachránil. 2,5 – 5,5.

Další porážka nás už posunula do sestupových vod. Situace už je velice nepříjemná a budeme muset zabojovat už v dalším kole na půdě 2. Kroměříže. Držte nám palce.

Zdeněk Holeksa