Nejúspěšnější šachová škola v ČR

10.Víkendový turnaj BŠŠ - komentář

"10.Víkendový turnaj BŠŠ" máme za sebou a můžeme jej hodnotit. Nelze než s účastníky turnajů souhlasit, že se turnaj po sportovní i společenské stránce vydařil! I proto se již domluvilo další pokračování. Můžeme se těšit na "11.Víkendový turnaj BŠŠ", který se odehraje v pátek a sobotu 7. - 8. listopadu opět v SVČ Klíč FM.

Jak hodnotí "víkeňďák" vítěz "A" turnaje Karel Kubala? Přečtěte si komentář.

 

Komentáře

Ohlédnutí za jubilejním 10. Víkendovým turnajem, pořádaným Beskydskou šachovou školou.

Ve dnech 26. až 28. 9. 2014 se uskutečnil ve Frýdku-Místku jubilejní již 10. Víkendový turnaj. A myslím, že pořadatelsky byl velmi úspěšný, neboť se na startu sešlo celkem 37 hráčů z 10 oddílů i s účastí několika hráčů ze Slovenska a Polska.

Podle rozpisu soutěže byli hráči rozdělení do 2 turnajů – v A turnaji hraném na 5 kol a započítávaném na FIDE ELO startovalo 20 hráčů, B skupina hraná na 7 partií byla rozhodující mírou naplněna dětskými talenty, kteří se usilovali o vylepšení svých osobních koeficientů na ČS LOK.

Výsledkově by se dalo napsat, že to byl turnaj dědy a vnuka rodiny Kubalových, protože Karel Kubala jednoznačně zvítězil v hlavním turnaji ziskem 5 bodů z 5 partii a jeho vnuk Vojtěch Kubala podobně suverénně v B skupině se ziskem 6,5 bodů ze 7 partií.

A turnaj měl 2 favority ve dvou startujících KM – Šimona Štuknera a Karla Dusbaby. Prvně jmenovaný však již v 1. kole musel rezignovat v partii proti Matějovi Kuchařovi a druhý z nich ve 3. kole podlehl vítězi turnaje. To, že větší rozdíly ELO nedělají starosti našim mladým talentům, způsobil fakt, že pozdější vítěz již po 3. kole měl jako jediný jednobodový náskok a vážně ohrožen byl jen ve 4. kole v partii s 10 letým Tobiášem Krejčokem, přestože papírově byl mezi nimi rozdíl 348 ELO bodů!! Švýcarský systém nakonec vyfiltroval pořadí na medailových místech tak, že se 4 body skončil druhý Šimon Štukner a třetí místo se stejným bodovým ziskem obsadil Patrik Štěpán – všichni z BŠŠ. Úspěšným startem v turnaji mohou nazvat svůj turnajový výsledek mimo vítěze, který za víkend připisuje +35 ELO bodů na FIDE ELO, také Lucian Vantuch (+39), Tobiáš Krejčok (+31) a Gnojek Petr (+16). Vzhledem k tomu, že v této skupině jen 2 partie skončily nerozhodným výsledkem, tak je zřejmé, že celý turnaj proběhl s velkým a bojovným nasazením všech hráčů. Proto byl start v turnaji přínosem i pro ty, kteří tentokráte výsledkově nezářili, ale nabyté zkušenosti zcela jistě zúročí v příštích soutěžích.

Skupina B neměla jasného favorita, když mezi 1. a 7. hráčem startovního pole byl rozdíl jen 92 ELO bodů. Přestože zde hráči pořadatelského oddílu tvořili více než polovinu startovního pole, tak vavříny zde sklízeli především hostující šachisté. Jak již bylo zmíněno v úvodu, tak pouze s jednou remízou a v konečné tabulce s 1,5 bodovým náskokem zvítězil Vojtěch Kubala startující za oddíl Agentury 64 Grygov. Jen 2. místo se podařilo urvat domácímu Davidovi Mavrevovi s 5 bodovým ziskem, kterého dosáhly také další 2 dívky v pořadí 3. Jana Šošovičková z Nové Dubnice a 4. Ema Růžičková opět z Agentury 64. I v této skupině se dají za celý turnaj napočítat jen 3 nerozhodné výsledky (žádný z nich nebyl typu „velmistrovské remízy“), takže o přínosu pro herní dovednosti jednotlivých účastníků platí to, co již bylo řečeno u hodnocení skupiny A.

Závěrem je třeba poděkovat všem účastníkům turnajů, protože vše proběhlo ve velmi korektním duchu a hlavní rozhodčí IA Petr Záruba nemusel řešit ani jediný problém u šachovnic. Poděkování patří všem, kdo se o uspořádání takového turnaje zasloužili a všichni se již jistě budou těšit na 11. Víkendový turnaj, který se uskuteční v termínu 7. - 8. listopadu, na který již nyní tímto zveme zájemce o šachovou hru.

Karel Kubala