Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga dorostu - hodnocení kapitána

Naše dorostenecká extraligová rezerva nastoupila ve dnech 12. -13. října v Orlové a Frýdku-Místku ke třem ligovým utkáním. Hubený zisk tří bodů z devíti možných a průběžné 7. místo není radostný start do sezóny. Možnost k vylepšení svého postavení bude mít náš tým 6. 12 v utkáních se Sokolem Postoupky a Slavii Kroměříž.

Jak však hodnotí první tři kola kapitán a trenér družstva v jedné osobě Zdeněk Holeksa? To si můžete přečíst v komentáři.

 

Komentáře

O uplynulém víkendu se odehrály první tři kola 1. Ligy mládeže – východ. V sobotu jsme odehráli dva zápasy v Orlové a v neděli jsme hráli na domácích šachovnicích. Sehráli jsme 3 vyrovnané zápasy s Orlovou, Ostravou a „sousedním“ Interchessem.

V sobotu jsme odehráli zápasy v sestavě Tobiáš Krejčok, Richard Stalmach, Kristýna Laurincová, David Šigut, Jan Chlebek a Dan Židek. V neděli jsme vynechali Tobiáše a na poslední šachovnici se posadil Petr Gnojek.

Prosluněné sobotní ráno začalo bezproblémovou cestou do Orlové a první zápas mohl začít v klidu. Orlová byla favorit na předních šachovnicích, my na zadních. Slibovalo to zajímavý zápas. Tobiáš v zahájení nevyzkoušel riskantní variantu a dostal malilinko horší pozici. Ríša odehrál zahájení trošičku nepřesně a na šachovnici se museli oba soupeři zorientovat, který plán bude nejlepší. Kristýnka černýma neměla moc velký problém, protože soupeřka hrála bez ambicí po zisku výhody. David „Dominátor“ rozehrál partii podle svého a soupeř se musel popasovat s nezvyklou pozicí. Honza rozehrál zahájení a soupeř ztrácel spoustu času. Dan rozehrál partii dost opatrně a bylo vidět, že úplně nevěděl co dál s pozicí a přemýšlel.
V dalším průběhu se Ríša nerozhodl pro možnost nechat oba krále v centru s lepší pozicí a radši zvolil oběť pěšce. Kristýnka měnila figury. David získal dvojici střelců. Honza rozjel útok, ale v jednu chvíli pustil bílého k agresivnímu postupu a mohl stát špatně. Dan rozjel útok pěšci před svým králem a v stále rovné pozici přehlédl dvoutahový mat. 0-1. Začátek se tedy nepovedl.
Tobiáš se bohužel rozhodnul pro protihru, která vedla k trvalému strategickému problému, kterou soupeř dokázal využít k zisku pěšce.  Honzův soupeř se zaměřil místo útoku na obranu a to byla cesta do pekel. Honza zaútočil a vyhrál. 1-1. Po té se k výhře dotáhl i po zvládnutých zápletkách David. 1-2. Tobiáš bohužel skončil v prohrané koncovce. 2-2. Kristýnka nevyzkoušela všechny aktivní možnosti a proto se dělil bod. 2,5-2,5. Ríša k jednomu pěšci přidal po chybném propočtu druhého. Pak už to bylo hledání nějakého „šejdu“. To se nepovedlo a Ríša prohrál a tím zápas skončil naší porážkou 2,5 - 3,5.

Proti Ostravě to byl velice zajímavý zápas. Tobiáš ze zahájení získal pěšce. Ríša se dostal do remízového zahájení a snažil se rovnováhu držet. Kristýnka dostala aktivní pozici. David získal hned pěšce a hrál aktivně. Honza začal hledat divočinu v rovné pozici. Danek rychle získal figuru a čekali jsme na chvíli zisku bodu.
Tobiáš se rozhodl, že získaného pěšce vrátí za aktivitu. Ríša měnil a měnil, Kristýnka se začala potýkat s výběrem správného plánu. David stupňoval tlak. Honza si divočinu zařídil a hledal správné pokračování. Danek realizoval výhodu. 1-0.
V dalším průběhu zavěsil David a Ríša zremizoval. 2,5-0,5. Honza ztratil díky špatnému propočtu figuru. Kristýnka ztratila silného pěšce a Tobiáš místo toho, aby vyměnil věže a obsadil důležitý sloupec, se rozhodl sebrat pěšce a pustil aktivizovat všechny figury soupeře, což vedlo k prohrané pozici. Zápas se neuvěřitelně otáčet v náš neprospěch. Naštěstí Honzův soupeř ztratil koncentraci a dal Honzovi čuchnout. Ten se zakousl jako rotvajler a už nepustil. Tobi a Kristýnka už pozice zachránit nedokázali a tak zápas skončil 3,5 - 2,5 pro naše barvy.

V neděli jsme hráli s Interchess.  V pozměněné sestavě jsme se na zápas vrhli. Ríša na první šachovnici se unáhlil s postupem e4 a dostal nepříjemnou pozici. Kristýnka bohužel při výběru plánu neinvestovala dostatek času a vybrala špatně a dostala se pod nepříjemný útok.  David znovu postavil své oblíbené a soupeři snaž se. Honza se nechal trochu překvapit a ztrácel dost času na začátku. Danek se tentokráte nenechal rozhodit neznámým zahájením a pozici postavil zdravě. Petr se zapletl do podivných tahanic v centru.
V dalším průběhu Ríša zůstal s otevřeným králem a musel řešit problém, který ho stál figuru. Kristýnka musela odevzdat kvalitu a řešila výměnu dam. David „Dominátor“ zablokoval centrum a rozjel pěšcový útok. Danek zcela přehrál soupeře a získal figuru. Petr figurky zapletl takovým způsobem, že soupeřka neodolala oběti figury, která ale nevedla k ničemu.
V dalším průběhu se však zápas nepříjemně otočil. Ríša s figurou prohrál. Kristýnka bohužel nevyměnila dámy se slibnými obranými možnostmi a dostala po nepřesnostech mat. Danek sice kontroval, ale Petr přehodil tahy v aktivním postupu, tak nešťastně, že ho to stálo figuru a prohranou koncovku, kterou nezachránil. 1-3. David v tuhle chvíli sice zakolísal a v jednom momentu nechal soupeř provést vítězný tah, ale ten i pod vlivem nedostatku času zahrál špatně a potom už David pokračoval ve skvělém výkonu jako po celý víkend. 2-3. Na závěr jsem si nechal partii Honzy. Dneska Honza předvedl skvělý výkon. Po zajímavém začátku se rozhodl pro oběť pěšce za iniciativu. Před soupeře kladl problém za problémem a neustále vymýšlel další a další hrozby. Když už se pozice skláněla do rovnováhy, znova vymyslel, jak získat další výhodu ve výměně 2 věží za soupeřovu dámu. V dalším průběhu dokonce získal kvalitu a tím i vyhranou pozici. Soupeř byl vynalézavý a hledal další možnosti obrany. Honza prošel kolem cesty k výhře, ale i tak získal figuru a zůstala dáma proti věži a 2 pěšcům. Nakonec i v dalším průběhu se dostal k vyhrávající možnosti, ale znovu ji nechal uniknout. Nakonec to Honza zkusil ještě na pozornost a pohrozil matem i za cenu prohry. Soupeř už byl pozorný a tedy partii i vyhrál. Zápas skončil 2,0 - 4,0.

Tento víkend odehrál skvěle David. Honza potřeboval k dobrému výkonu motivaci a těším se na jeho partie na Mistrovství Moravy a Slezska. Ostatní taky zahráli dobře, jen se nám staly osudným chyby v dobrých pozicích.

Na příští kola v 1. lize mládeže východ se těší Zdeněk