Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga dorostu - hodnocení kapitána

Naše dorostenecká extraligová rezerva získala po dvou vítězných utkáních se Sokolem Postoupky a Slavii Kroměříž dalších šest bodů do tabulky. V průběžném pořadí našemu celku patří pěkné 5. místo.

Jak viděl průběh obou zápasů kapitán a trenér družstva v jedné osobě Zdeněk Holeksa? To si můžete přečíst v komentáři.

 

Komentáře

V sobotu 6. 12. jsme odehráli další dvě kola 1. ligy mládeže - východ. Tentokráte se hrálo ve Frýdku-Místku u našich konkurentů. Hráli jsme s družstvy z Postoupek a nedalekého Kroměříže. Po menších změnách v nominaci kvůli nemocem nakonec nastoupili k prvnímu zápasu dopoledne od 1. šachovnice: Kristýnka Laurincová, David Šigut, Honza Chlebek, Ondra Nytra, Lucián Vantuch a Marek Miča. Nemoc si s námi zle pohrála. Honza přišel s horečkou, takže jsem musel zavolat Dankovi Židkovi, aby nastoupil v odpolední partii. Za jeho ochotu a perfektní přístup mu tímto děkuji.

První zápas nás čekal soupeř z Postoupek. Soupeř měl lepší vstup do soutěže, ale čekal jsem vyrovnanou bitvu zvlášť, když Honza hrál s horečkou. Kristýnka rozehrála partii originálně, ale zapomněla se orientovat správně a začala porušovat pravidla zahájení. David hned získal pěšce a rozvíjel svou aktivitu dále. Honzův soupeř ho nechal rychle černýma vyrovnat, ale potom dámu postavil do neaktivní pozice. Ondra ze zahájení získal hmatatelnou výhodu. Lucian získal figuru a Marek rozehrál partii jak je jeho zvykem. V poklidu rozestavěl figury a chystal si malou výhodu, kterou chtěl proměnit v bod v koncovce. Kristýnka podlehla tlaku soupeře, který využil jejího horšího vývinu. Na naší straně kontroval Lucian. Jeho rychlá hra ho přivedla do velkých nepříjemností, protože dovolil soupeři vyrovnat materiál díky další oběti. Dále se povedlo zamotat hlavu soupeři nabídku remízy Honzovi, který v té chvíli už stál špatně. Soupeř hrál dál a za tři tahy přehlédl celou věž. Za chvíli při přechodu do koncovky Marek získal figuru a zápas byl 3:1. Proto Ondra nabídl remízu, protože o svoji výhodu přišel. Soupeř nepochopitelně remízu vzal a 3 zápasové body byly naše. Pak už jen David efektně zavěsil a celkové skóre je 4,5:1,5.

Druhý zápas jsme hráli proti Kroměříži a Honzu nahradil Danek. Tento zápas měl být jednodušší. Vzadu jsme měli převahu a vepředu jsem spoléhal na rozdílový půlbod. Zápas znovu zahájil poměrně rychle. Kristýnka rozehrála podle přípravy. Davidův soupeř se vydal remízovým směrem a David nebyl úplně proti. Jediný Danek rozehrál partii pomalu a s rozmyslem. Ondra a Lucian hráli velice rychle. Marek hrál se slabší soupeřkou a jeho partie taky byla minimálně v rapidovém tempu. Soupeř Kristýnky nehrál přesně, a byť Kristýnka nehrála správně, tak soupeř si vzal pěšce, který mu zhořkl na jazyku. David poměnil a zachoval si aktivnější figury. Danek vytvořil komplikace, ale nakonec zapomněl na pěšce. Ondra získal pěšce a šel do koncovky. Lucian nakonec vyhrál na druhý nemožný tah soupeře, což je málo vídané. Marek dal rychle mat. Po té Kristýnka chytila soupeři dámu. 3:0. David za tohoto stavu dal za remízu a připravil se o 100% bilanci, i když si myslím, kdyby nespěchal za zábavou, tak v jeho možnostech bylo vyhrát. Tři zápasové body se, ale počítají. Nakonec zůstali Ondra a Danek. Ondra svým tempem strhnul i soupeřku a to bývá smrtící. Získal figuru a dotáhl to až k dámě a následně k matu. Poslední za šachovnicí zůstal Danek a ten ztraceného pěšce rychle sebral zpět a pak už černému zůstal špatný král a toho neubránil. 5,5:0,5.

Získali jsme tedy všech šest bodů a to nás dostalo na dostřel postupového 1. místa. Protočili jsme znovu sestavou a je potěšující, že všichni se uplatňují. V příštím kole se znovu dostane na tentokrát absentující. Doufám, že hlavně Kristýnku nabije výhra k tréninkové práci. Lucian a Ondra by měli věnovat trošku více času jednotlivým pozicím, protože silnější soupeři je přejedou.

V lednu se na další zápasové body těší

Zdeněk