Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga dorostu - hodnocení kapitána

Naše dorostenecká extraligová rezerva vybojovala v dalších dvou zápasech "jen" tři body za vítězství nad ŠK Starým Městem "B" (bohužel byla zaknihována i prohra se  Sokolem Hošťálková). V průběžném pořadí se přesto náš tým posunul na pěkné 3. místo.

Jak viděl průběh obou zápasů kapitán a trenér družstva v jedné osobě Zdeněk Holeksa? To si můžete přečíst v komentáři.

 

Komentáře

V sobotu 24. ledna jsme odehráli dvě utkání 1. ligy mládeže v Hošťálkové. Na dva zápasy se Starým Městem "B" a s týmem z Hošťálkové jsme nominovali tuto sestavu: Radek Halamíček, Tobiáš Krejčok, Richard Stalmach, Kristýna Laurincová, Danek Židek a Lukáš Odstrčil.
Po celkem bezproblémové cestě jsme zasedli nejprve k zápasu se Starým Městem. Zápas se vyvíjel dobrým směrem, když nejprve Danek rychle vyhrál útokem na krále a Lukáš si počkal na chyby soupeře, a když přišly, vyhrál pěšcovou koncovku. Lukáš hrál hodně rychle, ale na výhru to stačilo. S dvoubodovým náskokem se hraje hned lépe. Radek nečekaně přehlédl figuru v rovné pozici a soupeř snížil. Tobiáš partii pěkně vyrovnal a dostal se do koncovky s pěšcem méně při nestejnobarevných střelcích. Ríša partii vedl pěkně aktivně a vytáhl na něj neuvěřitelný hák, kdy nastavil druhého pěšce a za tři tahy vyhrál. Kristýnčin soupeř rozehrál partii špatně. Kristýnka ho, ale nedokázala potrestat a dostala se do pozice s pěšcem méně. Naštěstí soupeř přehlédl dvoutahový mat. Poslední dohrával Tobiáš, který remízu udržel a první zápas skončil 4,5 - 1,5. Tedy naším vítězstvím.

Další zápas nás čekal tým Hošťálkové. Zápas sliboval vyrovnaný průběh, kde budeme mít navrch vzadu a soupeř na předních šachovnicích. Zápas začal rychlou prohrou Tobiáše, který to bohužel odehrál v rapidovém tempu a prohrál. Potom kontrovali znovu Lukáš s Dankem. Zůstaly tři partie. Radek černýma rozehrál partii dobře, ale v průběhu partie zůstal se špatným střelcem. Ríša vystavěl dobrou pozici, ale v rozhodující moment nevěděl, co hrát a špatným plánem ztratil pěšce. Kristýnka dostala dobrou pozici s výhodou. V dalším průběhu se Radek dostal do defenzivy. Ríša získal malou kompenzaci v podobě středu. Kristýnka nenašla správný plán a dostala se pod obrovský tlak, který vyústil ve velkou chybu, kdy nenašla obranný tah a odevzdala zbytečně dámu. Ríša nakonec vyměnil střed za aktivní věž, ale plán to byl špatný a partii udržet nedokázal. Radek nakonec dal za remízu v pozici s mnoho možnostmi. Byť asi v objektivně správně, ale za družstvo by se mělo bojovat příkladněji. Zápas tedy skončil 2,5 - 3,5.

Po dalších 2 kolech jsme obsadili 3. příčku. Na 1. místo ztrácíme 6 bodů a v posledním čtyřkole se s tím ještě zkusíme něco udělat.

Zdeněk Holeksa