Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga dorostu - hodnocení kapitána

Pěkného sportovního úspěchu dosáhlo "B" družstvo BŠŠ v 1. lize dorostu, když se umístilo na výborném 2. místě.

Kapitán družstva Zdeněk Holeksa zhodnotil jednotlivá utkání a naše hráče. Přečtěte si komentář.

  

Komentáře

O posledním dubnovém víkendu skončila 1. liga mládeže závěrečným soustředěním v Olomouci. Do sezóny jsme nevstupovali s postupovými ambicemi a proto i sestava byla poskládána více tak, aby si mladí zahráli těžké partie. Navíc dostalo šanci si zahrát hned 13 hráčů. Během prvního soustředění jsme sehráli partie se silným týmem Orlové B a po velmi vyrovnaném průběhu jsme nakonec prohráli 2,5 - 3,5. V dalším kole jsme hráli s TJ Ostrava a zápas nakonec byl podobně vyrovnaný jako zápas první, ale ten jsme dokázali otočit v náš prospěch. Poslední zápas prvního hracího víkendu jsme sehráli s týmem Interchessu a po zajímavém průběhu jsme prohráli nakonec 2-4. Pouhé tři získané body nás teda zasunuli do spodních vod tabulky. V prosincovém dvoukole jsme vyměnili pár hráčů a přišly dvě přesvědčivé výhry proti Postoupkám a Kroměříži. V únoru jsme v rámci rotace hráčů nechali nejúdernější dvojici doma. V zápase se Starým Městem u Uherského Hradiště jsme po boji uhráli vítězství 3,5-2,5 a proti Hošťálkové jsme pro změnu uhráli jen 2,5 bodů my. Před závěrečným soustředěním jsme byli na 3. místě se ztrátou šesti bodů na lídra z Grygova a čtyř bodů na druhou Orlovou. V sobotu jsme přejeli Brněnský Duras 5-1. Odpoledne jsme sehráli duel o třetí pozici s Kuřimí, která byla jen o dva body zpět. Zápas měl, ale překvapivě jednoznačný průběh. Snad po hodině hry jsme už vedli 3-0, a pak už to byla jen otázka, kdo přidá vítězný půlbodík. Zápas skončil 4,5-1,5. V neděli ráno jsme sehráli nejbojovnější zápas v sezóně s Grygovem. Po dvou a půl hodinách se hrály ještě všechny partie. Zkušenosti našich hráčů zapracovaly v náš prospěch a nakonec z toho bylo vítězství 4,5-1,5. V posledním kole jsme mohli zkusit zabojovat o 2. místo, ale potřebovali jsme pomoc soupeřů. My jsme nastoupili proti Lokomotivě Brno C. Zápas měl být podle předpokladů jednoznačně v naší režii. Bohužel se nenaplnily, protože se nepovedly partie na první a poslední šachovnici. Nakonec se rozhodovalo v poslední partii, kdy jsme vedli 3-2. Nám se povedlo nakonec prohranou partii otočit a zajistit remízou tři body. Kluci makali dokonce tak, že vůbec nestíhali sledovat vedle probíhající zápas, který nastoupil proti posíleným kolegům z Interchessu a na konečné výsledky jsme si tedy museli počkat až do vyhlášení výsledků. Grygov tedy bojoval ze všech sil, ale nakonec mu to nestačilo a my jsme obsadili konečné 2. místo. Celkově sezónu hodnotím velice pozitivně. Mladí si to vyzkoušeli proti silným soupeřům, zabojovali a udělali i pěkné výsledky. Mrzí mě opravdu jen dvě partie, které nás stály zápasové body, protože přístup k těmto partií do zápasu družstev vůbec nepatří. Avšak ti, co se jich to týká, prokázali, že se poučili a věřím, že v příští sezóně už nebude taková partie žádná.

K celkovému výsledku můžu jen říct, že výsledek je totožný s 1. ligou východ dospělých. Osm vítězství a tři porážky. 2. místo získané díky skóre se čtyřbodovým odstupem od lídra soutěže. Teď je jen otázka, jestli je to stejný úspěch. V příštím roce jako kapitán budu chtít už ten postup.

Zdeněk Holeksa

 


 

Radek Halamíček 1,5 z 6
Radek odehrál 6 zápasů, protože jej bylo třeba na extraligových kolbištích. V Hošťálkové to bylo takové nemastné neslané. V Olomouci už předvedl mnohem agresivnější přístup. Na celé body to, ale nevyšlo, protože přehlédl vítězná pokračování. Hlavně poslední partie by ho měla mrzet.

Tobiáš Krejčok 3,5 z 8
Pro Tobiho to byla těžká práce hned na začátek na první desce a to soutěž může hrát ještě 5 let. V druhé půlce soutěže už byl na „dvojce“. Partie byly zajímavé, bojovné a mnohdy mohly dopadnout jinak. Proti Hošťálkové partii nesehrál zodpovědně a možná to celé družstvo stálo bodík možná tři. Na závěr zabral a dvěma výhrami v sobotu se nastartoval k vylepšení celkového skóre, které podpořil ještě jedním bodem v neděli.

Ríša Stalmach 5 z 9
Benjamínek celé soutěže a hned tak vysoko. Sehrál partie, jak je zvyklý. Agresivně a s důrazem na aktivitu figur. Proti zkušenějším mu to sice nevyšlo podle představ, ale výsledek a hlavně zkušenosti mu jistě pomohly v dalších turnajích.

Kristýnka Laurincová 2,5 ze 7
Jediná dívka v družstvu odehrála 2 partie i na první desce. Kupodivu to bylo její herně nejpovedenější soustředění. Často se na její šachovnice rozhodoval zápas a bohužel se jí nepovedlo týmu v krizových chvílích pomoci.

David Šigut 6 ze 7
David drtil všechny své soupeře a škoda, že mu dvě remízy kazí stoprocentní bilanci.

Honza Chlebek 5 z 6
Šachový drak, který neví, co jsou to osobní ambice. Všechny soupeře přetlačil, když to nešlo hlavou, tak to šlo srdcem (zvlášť v poslední partii, viď Honzo). Jediná prohra by v individuální soutěži byla remízou.

Danek Židek 7 z 8
Dankovi se nepovedla první partie s Orlovou, kde chtěl zatlačit více, než pozice unesla a potom už družstvo nedovedlo v zápase prohru odvrátit. Danek je pohodář a dobrý parťák. Zaskočil, když byla nouze a sázel bod za bodem.   

Ondra Nytra 1,5 z 2
Ondra hrál rychle a i možná proto nebyl stoprocentní.

Lukáš Odstrčil 2 z 2
Spolehlivě přehrál své soupeře na techniku. Malinká slabinka, koncovka a skórovat. Jisté 2 body.

Peťa Gnojek 2 z 3
V 3. kole svou rychlou hrou zahodil pozici s figurou navíc a rozhodl o výsledku zápasu. I proto dostal další šanci až v Olomouci, kde potvrdil výbornou dubnovou formu 2 výhrami.

Lucian Vantuch 2 z 2
Přišel, viděl, zabil a šel se bavit. Tak má vypadat hra zadní desky.

Marek Miča 3,5 ze 4
Ve Frýdku 2 spolehlivé výhry a v Olomouci na své výkony navázal a spolehlivě podpořil družstvo, byť poslední partie nebyla úplně podle představ.

Adam Frank 1 z 2
Nastoupil poslední den v Olomouci, hned první zápas byl velmi důležitý a Adam předvedl o třídu lepší pochopení strategických principů než soupeř. V druhé partii už to bylo slabší. V sicilce se na soupeře rozběhl pěšci a získal materiál, ale pak nastavil dámu.