Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - hodnocení kapitána

Úvod ligové sezóny se naší extraligové rezervě nevydařil neb prohrála i ve 2. kole. Výsledek 2,0 - 6,0 vypadá hrozivě, byť náš "B" tým nastoupil proti jednomu s favoritů soutěže Durasu Brno, který na utkání povolal i několik velmistrů.

Jak viděl průběh utkání kapitán týmu Zdeněk Holeksa? Přečtěte si komentář.

 

Komentáře

V neděli 9. 11. jsme k zápasu 1. ligy východ zajížděli do Brna. Čekal nás velký favorit soutěže, který proti nám postavil hned 4 velmistry. Sestava na tento zápas byla tato:  Vojta Zwardoň, Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Kuba Rabatin, Kristýna Novosadová, Tomáš Pecha, Zdeněk Holeksa, Jirka Kozel.
Partie začaly v poměrně svižném tempu a bylo vidět, že příprava na partie byla na obou stranách. Dobré pozice získali Sergej a Kuba. Zahájení se nepovedlo mi, Kristýně a Jirkovi. Zbytek stál nejasně. Jirka bohužel smíchal více plánů dohromady a celek působil velmi nesourodě, já jsem spadl do varianty, kterou domácí hráči měli zpracovanou do velké hloubky. Kristýna hrála proti velmistrovi, který hraje podobným stylem jako ona a to předznamenalo další pokračování partie. Vojta dokázal zajímavě zamotat pozici a svého soupeře dostal pod tlak. Sergej rozvíjel aktivitu, která stála jeho soupeře pěšce. V dalším průběhu se rozpadla pozice Kristýně, která dostala mat a Jirkovi, kterého jeho špatný král přivedl ke ztrátě figury. 0-2. Moje pozice byla už jasně prohraná a, i když jsem se ji snažil zkomplikovat, o výsledku už bylo rozhodnuto. Kuba rozehrál partii v jeho stylu a útoky se valily na oba krále, ale na spotřebě času bylo vidět, že stojí lépe. Standa se snažil o zisk pěšce, ale stálo ho to dvojici střelců a aktivitu. Tomáš se snažil o zisk výhody, ale soupeř měl stále nějakou protihru. V dalším průběhu vypadaly nadějně pozice Vojty, Sergeje a Kuby. Standa se snažil udržet pasivní pozici. Tomášovo partie se začala dostávat do rozhodujících zápletek a já čekal na zázrak. Bohužel to, co se nám nepovedlo na zadních šachovnicích, se domácím povedlo vepředu. Standa a já jsme prohráli horší pozice a soupeři stále dobře bránili ty svoje. Tomáš a Sergej nedokázali využít svých silných stránek pozice a remizovali. 1-5. Kuba získal figuru za 3 pěšce, ale nepovedlo se mu zrealizovat dobře výhodu. Vojta prošel kolem pár lepších pokračování, až jeho soupeř našel obranu v odevzdání figury za zisk téměř teoretické remízy. Bohužel Vojtovi se nepovedlo zlomit jeho odpor. Dvě remízy v těchto mini zápasech daly zápasu konečné skóre 2-6. Soupeř je favoritem soutěže, ale při takto skvělé hře předních šachovnic jsme mohli pomýšlet aspoň na bod. V příštím zápase tedy budeme muset pořádně máknout a zkusit vyhrát. 

S pozdravem Zdeněk Holeksa