Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - hodnocení kapitána

Až do 3. kola si museli počkat fanoušci extraligové rezervy BŠŠ Frýdek-Místek na zisk prvních bodů. Po dvou prohraných utkáních bylo jasné, že soupeř-nesoupeř, je třeba zabrat a bodovat. A povedlo se! Proti v té době vedoucímu týmu soutěže ŠK Staré Město náš "B" tým zvítězil v poměru 5,5 - 2,5.

Jak viděl průběh utkání kapitán týmu Zdeněk Holeksa? Přečtěte si komentář.

 

Komentáře

V neděli jsme sehráli 3. kolo 1. ligy východ. Po prvních 2 prohraných kolech se silnými soupeři jsme přivítali dosavadního lídra ze Starého Města u Uherského Hradiště. Soupeř vědom si negativní prvoligové bilance s námi přijel se dvěma pravidelně hrajícími náhradníky. My jsme postavili taky téměř to nejsilnější, co jsme mohli. Od první desky jsme hráli takto: Vojtěch Zwardoň, Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Piotr Piesik, Jakub Rabatin, Kristýna Novosadová, Michael Kubík a Tomáš Pecha.
Tentokrát na mě šachovnice nebyla, tak jsem byl fandit na atletických závodech. Do hrací místnosti jsem se přišel podívat po dvou hodinách hry a plný nervozity a očekávání, jak se vyvíjí zápas. V té době už Sergej černýma odremizoval nevyzpytatelného soupeře a Tomáš se taky černýma spokojil s remízou. 1-1. Vojta už byl v trošičku lepší věžovce, ale bod z ní nekoukal. Standa měl komplikovanou pozici. Piotr zrovna dle mého a jak i další průběh napověděl, získal znatelnou výhodu. Kuba rozjel sicilku s malou rošádou a vytvářel nepříjemný tlak na krále a černé protihra nebyla k nalezení. Kristýna rozjela tlak na královském křídle a bílého král neměl kolem sebe žádné obránce, což předznamenávalo útok. Míša s dvojicí střelců a silným střelcem stál perfektně. Spokojen s vývojem utkání jsem se mohl odebrat domů. Hned po mém odchodu zaskóroval Michal. 2-1. Kristýna zcela správně obětovala koně. V dalším průběhu Kuba značně rozebral pozici soupeřky a přidal další bod. Piotr získal 2 pěšce, ale soupeř měl aktivnější figury a slušnou protihru. Standa získal pěšce, ale taky měl komplikovanou pozici. Vojta se smířil s remízou. 3,5-1,5. Kristýna se v časovce dostala k realizaci výhody a nedostatek času přinášel menší nepřesnosti, které vedly k vyrovnání pozice. Naštěstí poslední tah do časové kontroly se soupeři nepovedl a nechal si dát mat. Piotr nakonec nevyužil nadějné pozice a raději materiál vrátil a přivedl partii k remíze. 5-2. Poslední partii dohrával Standa, který převzal v mé nepřítomnosti kapitánské povinnosti a při premiéře jistě chtěl přinést celý bod, ale i přes velmi dobrou hru přišly chyby v závěru a nakonec spíše remízu bránil, ale ubránil. Zápas tedy skončil 5,5-2,5. Což znamená první 3 body do tabulky a posun ze sestupových vod.

 

V dalším kole zajíždíme do Brna na půdu  Lokomotivy, která zatím získala jediný bod, a proto se pokusíme znovu posunout tabulkou výše.

S pozdravem a prvními 3 body v kapse

Zdeněk Holeksa