Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - hodnocení kapitána

Druhé povedené utkání v řadě předvedli hráči našeho "B" družstva v 1. lize - východ. Tentokrát to "odnesla" Lokomotiva Brno, která s naším týmem prohrála nejtěsnějším rozdílem 4,5 - 3,5. Další tři body do tabulky se jistě hodí neb náš tým to usadilo v klidném středu tabulky. Nicméně je třeba i nadále bodovat, protože tam dole v suterénu tabulky se nikdo necítí dobřeblush.

 

Jak viděl průběh utkání kapitán týmu Zdeněk Holeksa? Přečtěte si komentář.

Komentáře

Tuto neděli jsme hráli v Brně s týmem Lokomotivy. Sestava byla následující: Vojta Zwardoň, Sergej Vesselovsky, Standa Jasný, Piotr Piesik, Kristýna Novosadová, Tomáš Pecha, Zdeněk Holeksa a Natálka Kaňáková.

Po krátkém bloudění, kdy jsme nakonec před desátou našli hrací místnost, která ale bohužel nebyla úplně komfortně vytopená. Tentokrát to naši mezinárodní mistři vzali hopem. Vojta rychle černými remizoval, Sergej už asi dlouho neodehrál takovouto miniaturku a určitě nelituje, že se včera neúčastnil svého oblíbeného Losinského Kapra a vyhrál. Bohužel Standa se na konci spletl a v remízové pozici prohrál. 1,5:1,5. Další partie byly, ale stále v plném proudu. Piotr v poklidu rozvíjel svou hru a měl malou výhodu. Kristýna získala pěšce, ale soupeři zůstala dvojice střelců. Tomáš získal výhodu ze zahájení, ale nedokázal z její dynamiky nic vymyslet a pozice se vyrovnala. Můj soupeř se rozhodl o klidnou nenáročnou variantu. Natálka rozjela scheveningena. Piotr přehrával soupeře a nakonec svou výhodu poziční proměnil ve výhodu kvality. Kristýna se dostala pod nepříjemný tlak. Já jsem při nedostatku času odevzdal 2 figury za věž. Protihrou bylo dokonalé ovládnutí sloupce d. Natálka se v mých očích dostávala pod tlak. Piotr se dostal k vyhrané koncovce, kterou dokázal proměnit. Tomáš se rozhodl pro nabídku remízy. Já jsem v časové tísni přehlídl možnost výměn dam, která prohrávala. Naštěstí u Natálky jsem stejně jako její soupeř neviděl krásný úder, který vedl k matu. Stav je tedy 4-3 a Kristýna je pod nepříjemným tlakem. Nakonec se rozhodla pro oběť kvality za remízovou koncovku. Ještě musela uplatnit pravidlo 50 tahů bez výměn nebo tahu pěšcem a mohli jsme slavit další výhru v sezóně.

Už máme šest bodů a jsme ve středu tabulky, kde chceme být. Po dvou prohrách zůstal pozitivní duch v družstvu a to nám dnes určitě pomohlo k těsné výhře.

Pro další tři body zasedneme k šachovnicím 4. ledna.

Zdeněk Holeksa