Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - hodnocení kapitána

Extraligová rezerva BŠŠ družstvo "B" hrající v 1. lize - východ vyhrála v 6. kole nad Opavou 5,0 - 3,0 a na své konto připsala čtvrté vítězství v řadě. Mít dvanáct bodů na svém kontě po 6. kole a být na 5. místě je výborný počin, který umožňuje našim hráčům si další zápasy užít a třeba se pomalu začne i vkrádat myšlenka - zaútočíme na medailové posty?!

 

Jak viděl průběh utkání kapitán týmu Zdeněk Holeksa? Přečtěte si komentář.

Komentáře

Tuto neděli v novém roce jsme odehráli zápas 1. ligy východ na domácích šachovnicích proti nováčkovi z Opavy. Nastoupili jsme v této sestavě: Vojtěch Rojíček, Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Kuba Rabatin, Kristýna Novosadová, Michael Kubík, Zdeněk Holeksa a Natálie Kaňáková.

Na obou stranách byly některé absence, které dávaly tušit vyrovnaný zápas. Partie tím pádem ve většině případů začaly velmi opatrně a pomalu, protože příprava většinou byla nachystána na jiného soupeře. To se netýkalo mojí partie, kde jsem si připravil zajímavou variantu, která soupeři nachystala pernou neděli. Vojta si nevzpomněl na nejlepší pokračování a partie zamířila poměrně brzy do remízového přístavu. 0,5-0,5. Zbytek partií byl napínavý velmi dlouho. Sergej se dostal do ježkovy struktury. Standa se v spletitostech draka asi ne úplně dobře zorientoval a dostal se do nejasné pozice. Kuba ztrácel mnoho času a ani pozice nevypadala nejlépe. Kristýna přehrála soupeře a zůstala s dvojicí střelců. Míša se nemohl dostat soupeřovi na kobylku a byl nucen za aktivitu obětovat pěšce. Já jsem ze zahájení získal lepší pozici a, i přes snahu soupeře vyměnit co se dá, se mi dařilo držet výhodu. Natálčin soupeř se držel zpátky a nepřipouštěl moc aktivních možností. Do časových kontrol tedy došlo 7 partií. Já jsem svého soupeře zatlačil i na šachovnici i na hodinách, což vedlo k nepřesnostem a mé výhře. Ještě do časové kontroly rozhodl o své výhře Míša. V horší pozici mu soupeř uvolnil jedno pole pro koně, které s menším oslabením krále vedlo ke ztrátám. 2,5-0,5. Výsledek nadějný, ale zápas z daleka nebyl rozhodnutý. Sergej se dostal do silné časové tísně. Výsledkem byl bílého zisk věže a 4 pěšců proti 2 lehkým figurám. Standa na konci časové tísně využil přehlédnutí soupeře k zisku pěšce, byť byl jedním ze zdvojených pěšců, ale hlavně zůstal střelec proti jezdci při pěšcích na obou křídlech. Kuba hrál 20 tahů na půl minutě a nakonec z toho byla nepříjemná koncovka s pěšcem méně. Kristýna soupeře přehrála. Získala 2 pěšce, ale nepřesnou hrou dala ještě soupeři šanci a po časové kontrole skončila v dámské koncovce s pěšcem více s dobrými šancemi na vítězství. Natálka zablokovala pozici, sebrala bílému koni krásné pole, ale k aktivní hře se nedostala. Vyrovnaný zápas tedy pokračoval i po časových tísních ještě 5 partiemi. Sergej se v obtížné pozici dostal k velmi dobré souhře všech zbylých figur na šachovnici, ale stálo to hodně času a v 60. tahu zahrál hrubou chybu a soupeř proměnil šanci v zisk celého bodu. 2,5-1,5. V dalším průběhu se povedlo Standovi naplno ukázat výhody střelce proti jezdci a dokázal si dojít pro dámu. Kuba zvládl nepříjemnou koncovku a posbíral soupeři všechny pěšce a remizoval. Kristýna dokázala protlačit koncovku k vítězství. 5-2. Poslední dohrávala Natálka. Celou dobu vykrývala všechny možnosti soupeře a blížila se k remízovým končinám, ale nakonec přehlédla jeden taktický trik, což ji stálo 2 pěšce. Sice soupeř neměl realizaci výhody nejjednodušší, protože mu zůstali pěšci a a c, ale Natálka nedokázala najít remízu, pokud tam vůbec byla a prohrála a tím zápas skončil naši výhrou 5-3.

Velmi těžký a napínavý zápas skončil naší výhrou. Je čtvrtá v řadě a jistotu záchrany v podobě zisku dalších tří bodů budeme mít možnost získat už za čtrnáct dní v Brně, kde hrajeme s papírově nejslabším týmem soutěže Duras Brno "B". Držte nám palce, ať se můžeme po 1. únorové neděli poohlížet po medailových pozicích.

Zdeněk Holeksa