Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - hodnocení kapitána

V 7. kole 1. ligy - východ naše extraligová rezerva opět vyhrála. Tentokrát naši hráči potvrdili úlohu favorita utkání a s Durasem Brno "B" zvítězili přesvědčivě 6,5 - 1,5. Pohled na průběžnou tabulku je hezký - 2. místo BŠŠ Frýdek-Místek "B", kdo by to čekal?!

 

Jak viděl průběh utkání kapitán týmu Zdeněk Holeksa? Přečtěte si komentář.

Komentáře

Tuto neděli jsme k zápasu 1. ligy východ zajížděli do Brna. Čekal nás papírově nejslabší účastník soutěže, který proti nám nastoupil ještě navíc oslaben. Sestava na tento zápas byla tato:  Vojtěch Zwardoň, Vojtěch Rojíček, Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Kuba Rabatin, Tomáš Pecha, Zdeněk Holeksa, Patrik Milat.
Soupeř začal často opatrně a nechtěl se vydat cestou prověřené teorie. Vojta Z. černýma rychle získal dračí výstavbu. Vyměnil jezdce na d4 a dáma tam získala pěkné pole. Vojta Rojíček znovu čelil stejnému zahájení jako minule. Zvolil však jiné pokračování a soupeř sice vymyslel zajímavé pokračování, ale bílá pozice vypadala lépe. Sergej černýma zvolil pevnou strukturu na soupeřovu anglickou. Standův soupeř se rychle dostal do nevýhodného postavení. Byl vidět rozdíl v pochopení pozice na šachovnici. Kuba rozehrál partii zajímavě a bylo vidět, že oba hráči ztráceli dost času, aby se zorientovali v zápletkách. Tomáš se dostal do soupeřovy přípravy a musel vymyslet, co s tím. Můj soupeř rozehrál zahájení, ale povedlo se mi bez problému vyrovnat. Patrik rozehrál pozici zajímavě, ale soupeř do pozice přinesl nesmírnou dynamiku. V dalším průběhu Vojta Z. vyměnil, co se dalo a nabídl remízu. Soupeři to stačilo, i když pozice mohla být ještě černému nepříjemná. 0,5-0,5. V dalším průběhu Standa rozebral soupeře do šroubku a Sergej se spokojil s remízou asi na popud horšího času ve vyrovnané pozici. 2-1. Zbytek partií došel do časových tísní. Můj soupeř se rozhodl obětovat pěšce už asi v trošku horší pozici a společně s nedostatkem času jsem se postupně dostal do vyhrané koncovky, která skončila nečekaným matem. Patrik rozjel kombinaci, kdy za věž mu zůstanou 2 figury. Variant bylo nespočet, nakonec se soupeři dostali do pozice, kdy Patrik s kvalitou méně umatoval odhaleného krále. Tím ztvrdil svou povedenou prvoligovou premiéru.  Zápasové tři body nám přiřknul jasným vítězstvím Kuba. Soupeř se nevyznal v zápletkách ohledně středu a musel odevzdat centrálního pěšce a potom už to byla jen otázka času, jak Kuba zavěsí. Nepáral se s tím moc dlouho a stav utkání byl 5-1. Poslední dvě partie dohrávali Vojta R., který po celou dobu nepříjemně tlačil. Hrál na špatného střelce soupeře, který za jeho výměnu odevzdal pěšce a dostal se do nepříjemné koncovky jezdce proti střelci. Tomáš získal během časové tísně pěšce, ale soupeř měl aktivnější figury. Během přechodu do koncovky soupeř mohl vynutit remízu, ale rozhodl se využít své aktivity k pokusu o výhru. Vojta R. koncovku hrál v duchu převahy svého střelce nad jezdcem. Nejdřív si vytvořil volného pěšce na a sloupci, potom udělal pěšcový průlom, aby si udělal volného pěšce na h sloupci a toho dotlačil do dámy a vyhrál. 6-1. Poslední partii hrál Tomáš a soupeř dokázal vyrovnat materiál, ale zapomněl na nejsilnější figuru na šachovnici. S králem na g8 se hraje koncovka špatně a Tomáš dokázal nepříjemnou pozici udržet. Aktivitou krále znepříjemnil pozici černému, který obětoval koně a zkusil neúspěšně štěstí se 2 pěšci proti koníkovi. 6,5-1,5.

Povinnost v podobě zisku tří bodů se nám povedla. 15 bodů na našem kontě už 1. únorovou neděli znamená splnění primárního cíle záchrany. Troufám si říct, že forma týmu je dobrá. Teď můžeme hrát v klidu a pokusit se vměstnat do bojů o medailové pozice. Za 14 dní k nám přijede nepříjemná Chrudim, tak uvidíme.  

S pozdravem Zdeněk Holeksa