Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - hodnocení kapitána

V 9. kole 1. ligy - východ naše extraligová rezerva opět vyhrála. I tentokrát naši hráči potvrdili úlohu favorita utkání a s Rychnovem nad Kněžnou zvítězili přesvědčivě 6,5 - 1,5. A protože vedoucí tým soutěže Duras Brno utrpěl porážku, tak náš celek ztrácí na 1. místo již jen jeden bod a fantazii se meze nekladou, jak tohle skončí blush?!

 

Jak viděl průběh utkání kapitán týmu Zdeněk Holeksa? Přečtěte si komentář.

Komentáře

Tuto neděli jsem se k 9. kolu 1. ligy východ vydali do dalekého Rychnova nad Kněžnou. Tentokráte jsme měli poměrně velké problémy se sestavou. Odehráli jsme tento zápas s těmito 8 hráči. Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Kristýna Novosadová, Michael Kubík, Zdeněk Holeksa, Patrik Milat, Martina Fusková a Natálie Kaňáková. Soupeř v zápase o uchování šance na záchranu však taky nenastoupil s tím nejlepším a tak byl zápas zcela otevřený.

V úvodu partií však přišly hned 2 velké chyby na straně soupeřů Kristýny a Natálky, které dostaly vyhrané pozice. Patrikův soupeř popřel všechny pravidla zahájení a postavil podivnou pozici. Sergej zvolil pevnou výstavbu. Standa získal lepší pozici. Míša rozehrál v partii známou variantu. Já jsem použil pokračování, se kterým jsem v létě uhrál černými remízu. Martina vystavěla dobrou leč trošku stísněnou pozici. Kristýna s figurou za pěšce rychle vyměnila dámy a potom rychle přiměla soupeře ke kapitulaci. Natálka měla jasnou strategickou výhodu, soupeř se snažil výměnami zjednodušit pozici, ale zatoulal se mu střelec a ani ho nedokázal dát za útok na krále a rychle jsme vedli. 2-0. Martina bohužel vyzkoušela aktivní postup dámou, ale v pozici to nefungovalo a dostala velice špatnou pozici. Sergej sice zůstal s opožděným pěšcem, ale jeho figury byly aktivní. Standa získal pěšce a musel ho dokázat prosadit. Míša se dostal do velkého časového presu a pozice nevykazovala velké šance na vítězství. Já jsem se nedokázal dostat k dostatečné protihře v karlovarské struktuře. Patrik vyjel na soupeře hned 4 pěšci a bylo vidět, že koncepce černého nebyla moc dobrá, Patrik aktivní hrou se dostal k zisku 2 pěšců, ale černý mohl kalit vody různými taktickými obraty. V dalším průběhu se Sergej musel starat o svého pěšce a musel být vynalézavý. Standa vylepšoval figury a zaměstnával soupeře. Míša se v časové tísni dobře orientovat a nakonec z ní vyšel do vyrovnané koncovky. Já jsem se sice dokázal dostat k uvolňovacímu tahu, ale přesto mi zůstal ještě jeden slabší pěšec a po nepřesnosti v časové tísni jsem o něj přišel, ale i tak remíza byla blízko. Patrik se trošičku v časovce zapletl do operací na dámském křídle, a 2 pěšce ztratil zpět, ale i přes vyrovnaný materiál jeho figury dávaly veliké šance na výhru. Martina se bohužel dostala pod nepříjemné hrozby a nedokázala je všechny dobře vykrýt a prohrála. 2-1. Po časových tísních se Míšovi povedlo získat soupeřova pěšce. Standa postoupil 2 pěšci blíže k poli proměny a už to byla jen otázka času. Já jsem soupeři začal útočit na krále a on mi to nemilosrdně oplácel. Patrik využíval aktivity svých figur k zisku 2 pěšců a bylo otázkou, kdy zavěsí. Sergej se po výměnách dostal do nepříjemné koncovky těžkých figur. Vzápětí vyhráli Standa s Míšou a za stavu 4-1, jsem postavil hrozbu matem soupeři a ten se místo věčného šachu rozhodl vyzkoušet, jestli se nespletu a zkusil mi dát mat, protože remíza pro družstvo nic neznamenala. Já už jsem se nespletl. Patrik po té získal figuru a uchoval si posledního pěšce, který znamenal výhru. 6-1. Poslední dohrával Sergej. Ztratil pěšce a dostal se do dámské koncovky, kterou umně dokázal po 6 hodinách hry udržet. 6,5-1,5.

I přes slabší sestavu jsme vyhráli nejvyšším skóre v sezóně. Je vidět, že když se daří, tak se daří. Na soupeřích je vidět přesný opak. V tabulce jsme se po prohře lídra přiblížili postupovému 1. místu na jediný bod. V příštím kole nás čeká zápas se třetím Zlínem a uvidíme, jestli udržíme skvělou 2. příčku. Držte nám palce a uvidíme, co se ještě s tabulkou stane.

Zdeněk Holeksa