Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - komentář kapitána Zdeňka Holeksy

V 2.kole 1.ligy se náš "B" tým střetl s extraligovou rezervou A64 Grygov. Jak už jsme vás informovali, utkání jsme prohráli nejtěsnějším rozdílem 3,5 - 4,5´a tak i v druhém ligovém zápase jsme bez bodu.

Jak viděl průběh utkání kapitán týmu Zdeněk Holeksa?, to si můžete přečíst v komentáři.

 

Komentáře

V neděli jsme zajížděli k zápasu 1. Ligy východ do Olomouce. Kde jsme narazili na soupeře, jež loni do posledního kola bojoval o postup. Letošní jejich soupiska je výrazně oslabená a proto se stali i našimi přímými konkurenty v boji o záchranu. Nastoupili jsme v sestavě: Vojtěch Rojíček, Stanislav Jasný, Joanna Worek, Tomáš Pecha, Jakub Rabatin, Kristýna Novosadová, Magdaléna Miturová, Jiří Kozel.

Zápas se hrál v prostorách Přírodovědecké fakulty v Olomouci. Toto prostředí dávalo tušit dobrou atmosféru a kvalitní partie. V zahájení se povedlo Kristýně zatlačit svého soupeře do defenzívy. Jinak všichni hráli podle přípravy a partie se rozehrávaly podle předpokladů zápasu. Bohužel po 2 hodinách hry Tomáš špatně spočítal jednoduchou variantu a ztratil figuru. Na naši stranu však vzápětí přidala bod Kristýna, která drtivým útokem potrestala nepřesnosti v zahájení soupeře 1:1. Zbytek zápasu byl v celku vyrovnaný. Vojta se sice dostal do stísněné pozice, ale soupeř musel vybírat ze dvou možností, jak bude zesilovat pozici a ohodnotit, která je ta správná nebylo vůbec jednoduché. Standa vytvářel soupeři problémy, které stály černého spoustu času. Joanna dostala trošku horší, ale pevnou pozici se zajímavým uskupením pěšců v centru. Kuba postupně vyměňoval horší figurky a v klidu čekal, co vymyslí soupeř. Magda získala dvojici střelců, ale těžko říct, kdo stál líp. Jirka hrál bílými španělskou hru a soupeř podle mě nezvolil nejlepší plán, jak vyrovnat pozici.

Partie před časovými kontrolami začaly dostávat už jasnější rysy. Vojta dokázal ze stísněné pozice získat dobrou protihru a přiměl soupeře k remíze. 1,5 – 1,5. Standa získal svými komplikacemi pěšce, ale soupeř ho obětoval v pravou chvíli a získal nadějnou protihru. Joanna se dostávala pod větší tlak, ale obranné možnosti pozice byly pořád plnohodnotné. Kubův soupeř se pustil do akce v centru, ale uvolnil krásné políčko e5, kde se začal Kuba převalovat a získávat převahu. Magda dokázala obsadit jediný sloupec na šachovnici a já věřil ve výrazně lepší hodnocení pro černého. Jirka převalováním dostal černého pěšce do obklíčení svých figur a stačilo najít jen vhodnou dobu a vhodný způsob, jak jej sebrat.

Bohužel stejně jako v minulém zápase jsme měli s časem větší problémy než soupeř a dovolím si tvrdit, že jsme vyhraný zápas nechali soupeře překlopit na jeho stranu. Standa v časovce sice chybu neudělal, ale neudělal ji ani soupeř a protihra v podobě volného pěšce byla dostatečným důvodem pro remízu v této partii. Joanna už ve velmi omezeném čase nezvládla komplikace na šachovnici a musela se vzdát. Kuba svou partii hezkou kombinací dovedl do vítězného konce. Magda bohužel v časovce nechala soupeře vyměnit, co se dalo a i když byla aktivnější ve věžové koncovce, tak jen remizovala. 3,5 – 3,5. Jirka bohužel ze své přivyhrané pozice několika nepřesnými tahy udělal drama. Bohužel po kontrole udělal ještě jeden nepřesný tah navíc a dokonale otočil vývoj partie ve svůj neprospěch, ale mohl ještě bojovat.

Stejně jako minule dohrával poslední partii náš nejmladší nominovaný hráč. Tentokrát jeho partie dokonce rozhodovala o výsledku. Po časové kontrole byl Jirka na ručník. Já jsem počítal, kdy jeho oslabený král dostane mat, ale stav 3,5 -3,5 je psychicky velmi náročný a soupeř raději vyměnil dámy a přešel do koncovky s pěšcem více, která je objektivně vyhraná, ale na půl minutě za tah se dá prohrát cokoliv. Jirka bojoval statečně a díky příliš samolibé hře soupeře dostal ještě mnoho šancí na výhru. Dokonce se mohlo stát při dalších nepřesnostech, že by mohl Jirka dát v této koncovce mat. V rozhodující chvíli, kdy si Jirka mohl vytvořit volného pěšce, který by pravděpodobně nezadržitelně došel do dámy a Jirka by byl hrdinou zápasu, tak přišla poslední chyba, kdy už Jirka viděl černého krále v matové síti, ale nevšiml si skrytého dvojúderu, který ho připravil o figuru, tím i o partii a naše družstvo o šanci na body z tohoto důležitého zápasu.

V tomto důležitém zápasu jsme prohráli 3,5 – 4,5. Velice mě mrzí zahozené šance, které jsme měli, ale taková je 1. liga. Musíme se otřepat a v příštím zápase podat ještě o něco lepší výkon. Příští kolo k nám přijede favorit z Karviné, ale my se na něj připravíme a budeme bojovat o první body v soutěži.

Zdeněk Holeksa