Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - komentář kapitána Zdeňka Holeksy

Naše extraligová rezerva ve 3.kole 1.ligy dokázala na domácích šachovnicích zvítězit nad silným soupeřem ŠK Karviná v poměru 5,5 - 2,5. Zisk tří bodů a "cesta" tabulkou vzhůru, je pro náš tým velkou vzpruhou do dalších soubojů - jen tak dále!

Jak viděl průběh vítězného utkání kapitán týmu Zdeněk Holeksa?, to si můžete přečíst v komentáři.

 

Komentáře

V neděli jsme odehráli 3. kolo 1. ligy – východ na domácích šachovnicích proti favoritovi z Karviné. Soupeř má na soupisce mnoho titulovaných hráčů a řadu dlouholetých hráčů znajících atmosféru extraligy. Naštěstí pro nás mají i hodně hostů a podle jejich vlastních slov přijela jejich „nejslabší hostující sestava“. I přes to měli kromě vyrovnané 1. šachovnice vždy elovou převahu. Naše sestava byla lehce oslabena: 1. Vojtěch Rojíček, 2. Sergej Vesselovsky, 3. Joanna Worek, 4. Tomáš Pecha, 5. Kristýna Novosadová, 6. Magdaléna Miturová, 7. Zdeněk Holeksa, 8. Michael Kubík.

Na zápas přijeli všichni s dostatečným předstihem a partie mohly v klidu v čas začít. Dokonce jsem obvyklé občerstvovací kolečko stihl do 10.05 a tak jsem se i já mohl v klidu soustředit na svou partii. I proto vám k počátku zápasu toho moc neřeknu. Všichni rozehráli své partie vcelku rozumně a bylo vidět, že se znovu bude rozhodovat až po 3 hodinách hry. Jedinou výjimkou byla partie Tomáše. Tomáš bohužel udělal hrubou chybu brzo po zahájení. Naštěstí soupeř si to neuvědomil a pokračoval v normálním vývinu. Tomáš samozřejmě svou chybu hned napravil a ve chvíli, kdy byl černými blízko vyrovnání, tak nabídl remízu a soupeř nebyl proti. 0,5 – 0,5. Po zahájení jsem se tedy šel porozhlédnout. Tomášovi odkývl nabídku remízy. Vojta se bílými dostal do zajímavé pozice, kterou jsem nedokázal odhadnout, ale vnitřně bych ji chtěl hrát za Vojtova soupeře. Sergej hrál těžkou pozici a ztrácel hodně času. Sergejův soupeř byl Vojta Zwardoň, který hraje za naše Áčko v extralize. Vojta hrál poměrně rychle a já věřil Sergejovi, že neprohraje a tajně doufal. Joanna hrála bílými se zkušeným mezinárodním mistrem a tak i přes malou převahu jsem počítal spíše s remízou. Na 5. desce hrála zatím stoprocentní Kristýna skandinávskou a partie probíhala podle klasických not tohoto zahájení. Kristýna měla prostor a soupeř hledal nějaký úder, kterým by otevřel pozici pro své střelce. Magda černými vyzrála na soupeře v zahájení a získala pěknou pozici možná dokonce trochu lepší. Já jsem hrál bílými proti Pircově obraně. Příprava byla jednoduchá, protože soupeř vlastně nic jiného nehraje. Tím vznikla po zahájení bílému aktivnější pozice s bonusem časové převahy (která se ukázala rozhodující). Na poslední desce, jak je v sezóně pomalu zvykem obsadil nadějný junior. Míša rozehrál partii zdravě. Vytvořil pozici s velkým dynamickým potenciálem. Takže jsem ji dál nezkoumal a doufal, že se v ní Míša bude orientovat lépe než soupeř. Ve chvílích blížící se časové kontroly Vojta nabídl remízu. Soupeř se rozhodl hrát dál. Sergej i s omezeným časem začínal získávat jeden malý plus v pozici za druhým a jeho soupeř nevyužíval remízových možností. Joanna v časovce někde něco prováhala a dostala se do prohrané pozice. Kristýna v časovce oslabila svou pozici až příliš a dostala se do připrohrané pozice. Magda, sice nevím jak, ale poté co z lepší pozice poztrácela viditelnou převahu, nakonec z časovky vyšla s kvalitou více. Já jsem v časovce nabízel oběti soupeři, který v omezeném čase nedokázal spočítat všechny varianty. Až jednu vzít musel a poté nedokázal vzdorovat mému útoku. Pozice byla oboustranně útočná a myslím, že soupeř někde promarnil své útočné možnosti. Těsně přede mnou dohrál i Míša, který během časovky, kdy jsem po ostatních partiích jen tak lehce pokukoval, svého soupeře doslova rozstřílel po dlouhých diagonálách. 2,5 – 0,5.

Hned po časovkách už bylo jasno, protože Vojta na 1. desce přesvědčil o remízových tendencích pozice i svého soupeře a Sergej měl pár tahů k realizaci v té době už bodové převahy. 4 – 1. Zápas do vítězného konce tedy měly dovést naše 3 dámy. Joanna bohužel v časovce někde něco pokazila a tak ani její boj o záchranu pozice nebyl moc dlouhý. 4 – 2. Stále jsme čekali na potvrzení prvních 3 bodů v 1. lize pro naše Béčko. Magda nakonec vzdala svůj bod o výhru a z pozice síly jistila remízou výhru týmovou. Sama hodnotila, že soupeř měl matové možnosti a radši než se splést na půl minutě, tak zvolila jistotu výhry družstva. Kristýna hrála s kapitánem hostujícího družstva a ten chtěl ukázat svým spoluhráčům, jak se hraje o prvoligové body a zkoušel Kristýnu v hodně složité dámské koncovce. Pravděpodobně při vstupu do této koncovky ještě během časovky promarnil své šance a potom už díky velmi nápadité obraně Kristýny mu vítězství unikalo. Možná z frustrace, že nedokázal partii dovést k vítězství nebo možná proto, že chtěl ještě nějakou cestu najít, se zamyslel na tak dlouho až prohrál na čas. Tím Kristýna má skvělé 3 body z 3 kol a je jednoznačně tahounem našeho týmu. Konečný výsledek je tedy 5,5 – 2,5.

Porazili jsme velkého favorita. Dokonce si myslím, že jednoho z adeptů na postup. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem sám hrál, ale cítil jsem, že tým maká a dělá pro vítězství v zápase vše, co může. Konečně jsme své pozice nezkazili v časových tísních a myslím si, že zaslouženě vyhráli. Doufám, že takto budeme pokračovat i za 14 dní ve Starém Městě. Uvidíme, jakou sestavu pro tento zápas vymyslím, ale bude to těžké rozhodování, protože se v nominaci můžou objevit i hráči, kteří v těchto dnech bojují na polofinále juniorů a dorostencům.        

Zdeněk Holeksa