Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - komentář kapitána Zdeňka Holeksy

Ve 3. kole 1. ligy sehrál "B" tým BŠŠ vyrovnané utkání s celkem ŠK Zlín. Našemu družstvu se podařilo zvítězit nejtěsnějším rozdílem 4,5 - 3,5 a potřetí v řadě v novém ročníku bodovat. Náš tým je průběžně na 2. místě, ale jak v komentáři zazní, až další kola prověří jeho opravsovou sílu.

 

Jak hodnotí vítězné utkání se Zlínem kapitán týmu Zdeněk Holeksa?, to si můžete přečíst v komentáři.

Komentáře

Tentokráte jsme v neděli vyjeli do Zlína k zápasu 3. kola 1. ligy Východ. Cesta byla deštivá, ale v celku poklidná a tak v čas k zápasu přijela základní sestava: Vojtěch Zwardoň, Vojtěch Rojíček, Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Jakub Rabatin, Michael Kubík, Tomáš Pecha, Zdeněk Holeksa. Soupeř sice nastoupil s prvním hráčem, ale zase to kompenzoval oslabenou zadní části soupisky.

Na začátku se partie rozehrály poměrně svižně až na partii Míši, který byl překvapen volbou zahájení soupeře. Vojta Z. přehodil tahy v zahájení a místo následování partie nového mistra světa se musel potýkat s problémy pozice. Vojta R. rozehrál poklidné zahájení se ziskem malé výhody. Sergej černýma vytvořil zajímavou pozici s mnohými aktivními možnostmi. Standa se dostal do lehce lepší pozice se strategicky trvalou výhodou. Kuba musel tvořit už od začátku. Soupeř mu bílými nechal mnoho prostoru. Míša vytvořil zajímavou pozici francouzského typu. Tomáš nasadil na klasický černý výkon. Já jsem hledal jak nepustit soupeře ke hře.
V dalším průběhu Vojta Z. se dostal pod nepříjemný tlak a netvářil se moc optimisticky. Vojta R. zesiloval  svou pozici a nebylo vidět aktivních možností soupeře. Sergej stále hrál zajímavou pozici, které jsem moc nerozuměl. Standa pozměňoval nějaké figury a zase to vypadalo na lámání soupeře v koncovce. Kuba se stále pral s pozicí a vypadalo to zajímavě. Míša využil znalostí z dámského gambitu a sebral figuru soupeři. 1,0-0,0. Tomáš se blížil k touženému vyrovnání. Já jsem se spletl a nabídl jsem soupeři aktivní možnost, které hned využil.
Vojta Z. bohužel podlehl tlaku a jeho král se musel před matem vzdát. Vojta R. zesílil svou pozici takovým způsobem, že už jsem o výhře nepochyboval. Sergej rozjel sérii zápletek, ve kterých získal kvalitu. Standa začal tancovat figurkami po šachovnici a hledat zesílení pozice. Kuba uzmul pěšce. Tomáš zaknihoval remízu. Můj soupeř si odstavil koně ze hry a já vymýšlel, jak toho využít. 1,5-1,5.
V tuhle chvíli se přiblížily časové tísně. Vojta R. rozhodl brzy po jejím začátku, kdy se pokus o protihru soupeři nevyvedl a vedl k jeho zkáze. Standa vyměnil další figuru. Kuba bohužel přehlídnul figuru a rozhodl se obětovat tedy dámu za věž a střelce. Já jsem založil svou realizaci na lepší aktivitě svých figur a vyměnil dámy a hrál jasně lepší koncovku. 2,5-1,5.
Po časových tísních se tedy hrály ještě 4 partie. To o napínavosti a vyrovnanosti zápasu mluví samo. Standa nakonec nešel do riskantního, i když jak analýza poté potvrdila, a vyhrávajícího pokračování a remizoval. Sergej skončil s 2 pěšci navíc v koncovce s nestejnými střelci. Kuba bohužel vypadal na prohru, ale pozice na mojí šachovnici nás naplňovala optimismem. Aktivita mých figur byla výrazná a ani dvouvěžová koncovka nevedla k remíze. 3,0-4,0. Sergej se nakonec spokojil nebo musel spokojit s remízou a Kuba podlehl. 4,5 – 3,5.

Zápas jsme dovedli do vítězného konce. Na kontě máme 7 bodů ze 3 kol, což je výborný počin,ale musíme mít na paměti, že favority soutěže máme teprve před sebou. K záchraně je blízko a na další postupné cíle si musíme počkat do dalších kol.

Zdeněk Holeksa