Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - komentář kapitána Zdeňka Holeksy

Naše extraligová rezerva dokázala podruhé za sebou vyhrát a díky dalšímu zisku tří bodů se "vyhoupla" na průběžné 7. místo! Ve 4. kole vyloupil náš tým Šachový klub Staré Město po výhře 4,5 - 3,5. Po úvodních dvou porážkách to vypadalo zle nedobře, ale kapitán Zdeněk pořád pln optimismu říkal - "Nebojte, naše chvíle přijdou, ani se nenadějeme" a měl pravdu!

Jak hodnotí duel ve Starém Městě kapitán týmu Zdeněk Holeksa?, to si můžete přečíst v komentáři.

 

Komentáře

V neděli 9. 12. jsme si udělali výlet do Starého Města u Uherského Hradiště. Tým Starého Města je zkušený tým pohybující se pravidelně v klidném středu ligové tabulky. Naše sestava byla lehce oslabena: Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Joanna Worek, Jakub Rabatin, Šimon Štukner, Kristýna Novosadová, Zdeněk Holeksa a Jiří Kozel.

Na cestu jsme vyrazili už v 7 hodin (Joanna určitě ještě o něco dřív.) Čekala nás celkem dlouhá cesta na Jižní Moravu. Naštěstí přes mrazivé počasí jsme dorazili včas k zápasu, kde nás domácí taky čekali v oslabené sestavě. I přes toto oslabení měli až na jednu výjimku elovou převahu na všech šachovnicích. Začátek partií byl vcelku poklidný jen Standa začal svůj boj už velice brzy a v lehce nepřehledném zahájení oba soupeři přemýšleli docela dlouho. Sergej na svého soupeře černými vystartoval na královském křídle. Joanna rozehrála už potřetí velice podobnou pozici. Kuba hrál bílými dračí variantu a vybral si přesně opačné pokračování, než hrávám já. Šimon hrál boční variantu sicilské hry a snažil se skládat zdravě figury. Kristýně se podle mého šachového citu nepovedlo vystavět pozici dobře a její pozice nevypadala moc nadějně. Já jsem rozehrál zahájení, ve kterém se mi ne vždy daří podle představ, tak jsem hodně přemýšlel a ztrácel dost času. Jirka bílými rezignoval na zisk výhody a rozestavěl pozici, ve které věřil, že svého soupeře přehraje.

Sergejova pozice se rozehrála i na dámském křídle a v mých očích to vypadalo dost nejasně. Standa své zápletky spočítal lépe než soupeř a vyšel z nich s pěšcem více. Joanna získala lepší hru a já věřil postupem času ve stupňování výhody. Kuba vyměnil 3 lehké figury a připravil si pozici na útok na krále. Šimon postupem času své figurky zlepšoval na tolik, že se mi jeho pozice začala líbit i jen na zběžné zhlédnutí. Kristýna se dostala z nejhoršího ven a v pozici s nestejnými střelci útočila na soupeřova krále, což bývá často fatální pro soupeře. Já sám jsem dostal o dost lepší pozici, když soupeř nevyvíjel téměř žádnou aktivitu. Jediným mínusem mé pozice byla dlouhá časová tíseň. Jirka rozehrával svou partii a získával víc a víc prostoru.

K časovým tísním vám toho moc neřeknu. Ta moje byla dlouhá a tak jsem se na ni plně soustředil. Standa ještě před jejím začátkem získal dalšího pěšce a tak se soupeř vzdal. Kuba svého soupeře nakonec překvapil místo útoku na krále útokem na dámu, kterou získal a Sergej pod vidinou  dvoubodového vedení nechtěl riskovat a nabídl remízu. 2,5 – 0,5. Ještě během časové tísně skončila Joanna. Její pozici jsem vždy jen zběžně přehlédl a líbila se mi. Nakonec partie skončila smírně. 3 – 1. Na konci časových tísní stál Šimon s pěšcem více ve věžové koncovce, která byť složitě, tak byla vyhraná. Kristýna se snažila zpasivnit soupeřovy figury v koncovce a vyhrát ji. Já jsem z nadějné pozice v omezeném čase, radši přešel do remízové koncovky. Jirka se dostal pod tlak. Jeho figury horko těžko hledaly spolupráci a tady jsem to viděl bledě. (Jirka mi po zápase říkal, že on se o sebe nebál. Spíš byl vyděšený z mých ubíhajících vteřinek).

Po časových tísních už brzy bylo jasno, že si odvezeme body. Šimon nic neriskoval a při vidině 4 pozic s velkým remízovým potenciálem a nabídl soupeři remízu, který musel vzít. Moje pozice byla lepší, ale i když jsem se snažil soupeře vyzkoušet ze všech možných stran, nic víc než půlka bodu na mně nezbyla. 4 – 2.

Rozhodující půl bod přinesl na naše konto Jirka. Jeho rozběhlé figurky se v těžké pozici dostali ke spolupráci a zaměstnali soupeřovy figury i v obraně a tím donutil soupeře se souhlasem s remízou. 4,5 – 2,5. Vítězství je naše. Stejně jako minule poslední partii dohrávala Kristýna a za rozhodnutého stavu. Na konci její časové tísně už jsem myslel, že taktika vyhraje těžkou koncovku, ale soupeř viděl víc než já a našel krásnou „záchranu“ pozice, která vedla k zisku figury. Kristýna sice dokázala sebrat všechny pěšáky a tak se blížila nepříjemná koncovka střelec a věž proti věži. Teoretická remíza, která se velice obtížně brání. Bylo vidět, že na konci 6. hodiny hry už jsou oba hráči unaveni a tak jednoduchá výhra byla přehlédnuta, aby za pár tahů přišla mizerná obrana, která znamenala Kristýninu prohru.

Přidali jsme na bodovou šňůrku další 3 kuličky za výhru nad nebezpečným soupeřem. Můžeme Vánoce přečkat ve středu tabulky, kde se budeme chtít udržet už do konce sezóny. Příští zápas budeme hrát v půlce ledna s Litovlí a výsledek tohoto zápasu nám hodně napoví, jestli budeme hrát o udržení nebo budeme pokukovat po medailových umístěních. 

Zdeněk Holeksa