Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - komentář kapitána Zdeňka Holeksy

Naše extraligová rezerva přidala do své sbírky bod za remízu s týmem 2222 ŠK Polabiny a v průběžném pořadí si drží 5. místo. Tabulka je však velmi vyrovnaná a až na tři první týmy se všichni ostatní ještě pořád mohou "strachovat" o svou ligovou příslušnost!

 

Jak hodnotí duel s Polabinami kapitán týmu Zdeněk Holeksa?, to si můžete přečíst v komentáři.

Komentáře

Dobrý den.

Po minulém zápase jsem nepřipojil komentář, tak to teď napravím popisem obou zápasů. Před 14 dny jsme jeli do Zlína. Vyjeli jsme v lehce oslabené sestavě: Stanislav Jasný, Joanna Worek, Tomáš Pecha, Jakub Rabatin, Šimon Štukner, Magdaléna Miturová, Zdeněk Holeksa, Jiří Kozel. Soupeř nastoupil téměř v nejsilnějším složení.

Protože jsem sám hrál těžkou partii, tak vám mohu přiblížit partie spíše z partiového záznamu a rozhovorů se samotnými hráči. Standův soupeř na Standu si připravil variantu ukrytou dlouho v šuplíku, která má více jak 80% úspěšnost pro bílé a bohužel do ní Standa ochotně šel a pak trpěl až do smutného konce .0-1. Jako druhý dohrál Šimon, který neutralizoval možnosti bílého vcelku s přehledem, ale nakonec nezapojil v čas do hry jezdce z kraje šachovnice, který mu potom v obraně chyběl a taky prohrál. 0-2. Bohužel si v zahájení a to dokonce bílými neporadila dobře Magda a nedokázala poté najít správný aktivní plán a soupeř ji sebral pěšce a převedl partii do vyhrané koncovky. 0-3. Jirka celou partii vedl dobře a vidina celého bodu se začala rýsovat. Jirka však spotřeboval hodně času a raději vzal remízu ještě před časovou tísní. Následná analýza vedla ještě k velmi složité koncovce, kde by Jirka stál lépe. 0,5 – 3,5. Po časové tísni vzdala i Joanna, která celou partii stála dobře. Dokonce měla i pěšce více, ale složitá pozice a časová tíseň vedla k potížím, které už po 40. tahu vedly ke ztrátě věže. 0,5 – 4,5. Po té skončil Tomáš, který i přes hodně nepohodlnou pozici, kdy musel odevzdat dámu za věž a jezdce dokázal remizovat vystavěním pevnosti. 1-5. Čestnou výhru jsem na naše konto připsal já, když jsem nejprve získal pěšce a potom po vyblokování soupeřovy protihry dotáhl pěšce až do dámy. 2-5. Jako poslední dohrával Kuba. Jeho soupeř je velmi zkušený hráč a tak partie vypadala podle toho. Kuba to bílými zkoušel ze všech možných stran, ale soupeř našel vždy nejlepší obranu a tak partie skončila remízou. 2,5 – 5,5. Zápas se přesně podle mého odhadu rozhodnul na 4. – 6. Šachovnici. Tentokrát v náš neprospěch.

Tuto neděli jsme přivítali v SVČ Klíč mužstvo Polabin. Pardubické družstvo v soutěži ještě nezískalo ani bod a tak jsme čekali příjezd jejich nejlepší sestavy. Proto tomu odpovídala i naše sestava, kdy jsme hráli ve složení: Vojtěch Rojíček, Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Joanna Worek, Tomáš Pecha, Jakub Rabatin, Zdeněk Holeksa, Michael Kubík. Soupeř nakonec přivezl silné první tři desky a pak už byli soupeři hratelní.

Důležitost zápasu ukazoval i svižný začátek, kdy bylo vidět, že skoro na všech šachovnicích se příprava nemýlila. Výjimkami bohužel byly partie Tomáše a Kuby, kdy kluci ztráceli čas už od prvních tahů. Vojta byl nakonec překvapen výjezdem krajního pěšce a soupeř vyrovnal. Sergej se vydal do ježkových struktur. Standa překvapil soupeře, ale ten byť za cenu spotřebovaného času se snažil o vyrovnání úspěšným způsobem. Joanna rozehrála černými partii aktivně a mě osobně se líbila. Tomáš se snažil o aktivitu, ale ta byla vždy odměněna nějakou silnější protihrou. Kuba čím dále tím víc ztrácel čas a hledal aktivní protihru. Já jsem využil svou přípravu k donucení pro jednu z klasických obětí kvality v dračí variantě v sicilské, za kterou černý hledá protihru v útoku na krále. Míša rozehrál partii dobře, ale ve chvíli, kdy chtěl převzít iniciativu, se spletl a nabídnul soupeři pěšce.
V dalším průběhu se ukázalo, že Míšovo nastavení pěšce vedlo ke složité pozici s kompenzací, která se stala společně se špatným časem soupeře cestou k rychlé výhře. 1-0. V mé partii se po dobrání věže za střelce rozhořely útoky na oba krále, které byly díky přehlédnutí každého z nás úspěšné. Naštěstí pro nás poslední chybu zahrál soupeř. 2-0. Standa po vyčerpání všech možností musel uznat kvalitu soupeře a podepsat smír. 2,5-0,5. Bohužel Tomáš po jisté době už neměl žádné aktivní šance a musel se snažit bránit svou špatnou pozici, což se mu nepovedlo. 2,5-1,5. Zbytek partií došel až do časových tísní. Vojta vytvořil nesouměrnou pěšcovou strukturu, která počasové tísni přešla do koncovky, kde soupeř měl lepší souhru figur. Sergej všechny aktivní možnosti soupeře odrazil, až se dostal do rovné koncovky. Posledním tahem do časové kontroly však ztratil pěšce a musel ještě tvrdě bojovat. Joanna trpělivou hrou soupeři odebrala pěšce a po časové tísni dostala vyhranou koncovku. Kuba bohužel po 15 tazích odehraných na 30 sekundách dostal pozici bez 2 pěšců.
Započal obrovský boj o zisk celého zápasu. Kuba se snažil komplikovat pozici soupeře, ale ten už se zmást nenechal. 2,5-2,5. Zbyly 3 trojice se zkušenostmi z Extraligových bojů a taky to tak vypadalo. Joanně se bohužel nepovedlo soupeře ještě více přitlačit a někde svou výhodu prováhala.3-3. Po té skončil Vojta., který nejdříve udělal chybu a ztratil pěšce, po té se rozhodl nevyužít možnosti získat protihru v podobě volného pěšce a raději spoléhal na remízové tendence věžové koncovky a nedostatek času soupeře. Nakonec se mu to povedlo pomocí efektního patu. 3,5-3,5. Poslední partie byla o tom, jestli Sergej zachrání jezdcovou koncovku bez pěšce. Partie už se hrála téměř jen na půl minutě, která se přidává za každý tah. Při tomto časovém presu se volný pěšec proti jezdci prosazuje velmi těžko, protože pohlídat všechny vidličky není jednoduché. Sergejovi se jednu vynutit podařilo, a proto zápas skončil 4-4.

Po těchto 2 zápasech jsme získali jediný bod. Za to spokojený být nemůžu. Nic méně při vyrovnanosti soutěže jsme spadli jen na páté místo. To ukazuje, že soutěž je letos neuvěřitelně vyrovnaná a boj o záchranu se týká stále 9 družstev.
24. 2. nás podle soupisky čeká v domácím prostředí nejsilnější družstvo z Třebíče. Nicméně jednoho favorita (vedoucí Karvinou) už jsme porazili, tak se pokusíme o další překvapení, abychom se nemuseli v dalších kolech strachovat o záchranu.

S pozdravem, Zdeněk Holeksa