Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - komentář kapitána Zdeňka Holeksy

Naše extraligová rezerva prohrála v důležitém utkání v boji o záchranu ligové příslušnosti s týmem Caisa Třebíč 3,5 - 4,5. A tak se v posledních třech kolech ještě trochu zapotíme, ale je dobré, že vše máme ve vlastních rukou či hlavách!

 

Jak hodnotí duel s Třebíčí kapitán týmu Zdeněk Holeksa?, to si můžete přečíst v komentáři.

Komentáře

Tuto neděli jsme hráli v 1. lize východ s týmem Caissa Třebíč. Soupeř přijel po 3 vítězstvích v řadě. Náš tým se za šachovnice naskládal takto: 1. Sergej Vesselovsky, 2. Stanislav Jasný, 3. Joanna Worek, 4. Šimon Štukner, 5. Magdaléna Miturová, 6. Zdeněk Holeksa, 7. Michael Kubík, 8. Jiří Kozel. Soupeř na všech šachovnicích měl Elovou převahu, ale to pro naše družstvo v 1. Lize není nic neznámého.

Zápas začal s lehkým zpožděním, protože soupeři dorazili přesně na 10. hodinu. Partie se vyvíjeli poměrně pomalým tempem, protože výhra každého z družstev by znamenala pro obě družstva téměř jistotu záchrany. Sergej se nechtěl dostat do žádné teoretické varianty a vybral si bezpečnou variantu bílými. Standův soupeř se rozhodl, že remíza mu bude stačit a tak se bílými do ničeho nepustil a případné aktivní snahy Standy vychytal a brzo remízu i nabídl. Standa černými neměl důvod nesouhlasit. 0,5 -0,5. Joanna rozehrála podobnou pozici jako proti Karviné, ale soupeř nebyl tak precizní a dostal se do špatné pozice. Šimon rozehrál partii dobře. Soupeř se rozhodl pro zavřený systém a armády se zatím jen přeskupovaly k pozdějším výpadům. Magda hrála s českou reprezentantkou Evou Kulovanou a rozehrály Carocan, kterému jsem ani za mák nerozuměl. Podle slov hráček zahájení bylo vyrovnané. Já jsem rozehrál sicilskou obranu a byl vcelku spokojen se svou pozicí. Míša rozehrál zahájení klasicky dobře a soupeř stál před dilematem kam uklidit krále. Jirka rozehrál své zahájení velmi pomalu a měl jsem obavy, jak se v nestandardní pozici bude orientovat s nedostatkem času.
S postupem času se partie dál vyvíjely celkem zajímavě pro náš tým. Sergej stále stál bezpečně. Hra se odvíjela po C sloupci a vypadalo to na remízu. Joanna získávala další plus k plusu a soupeř ztrácel dost času. Šimon se rozhodl pro rošádu, která je v těchto pozicích náročná na obranu. Magda stále stála opticky dobře a  nebylo vidět jak by se černá mohla dostat bílé na kobylku. Já jsem rozestavěl svou pozici podle představ a bylo na mně zvolit správný plán. Míša po soupeřově malé rošádě rozjel útok a soupeř v nepříjemné pozici do toho doslova čuměl a nemohl se rozhodnout pro správné tahy. Jirka bohužel zvolil špatnou formu aktivity a bylo jasné, že je jen otázkou času, kdy mu soupeř sebere pěšce. Naštěstí přestal ztrácet čas a soupeř ho v tomto doháněl.
Partie se v časovkách rozhodly téměř všude. Sergej asi posledních 10 tahů do časové kontroly hrál na přidávané půl minutě, ale vše zvládl a po 40. tahu remizoval. 1:1. Joanna v časovce převedla svoji lepší pozice do lepší koncovky a věřila si s její realizací. Šimon bohužel nespočítal všechny hrozby soupeře a podlehl tlaku na šachovnici i na hodinách. 1:2. Magda bohužel své figury směrovala na královské křídlo, kdežto soupeřka hrála převážně v centru. Což podle základních pravidel šachu většinou bývá lepší a taky to tak dopadlo. Soupeřka vyměnila dámy, sebrala pěšce a po pár tazích po časové kontrole vyhrála. 1:3. V mé partii jsem se jal zlepšovat figury, ale to bylo příliš pomalé a soupeřově útoku jsem se taky nebránil dobře. Po časové kontrole mi zůstali 2 pěšci proti střelci. Navíc soupeřovy figury měly stále vynikající souhru a tak nebylo co řešit. 1:4. Míša se postaral bezchybným výkonem o náš druhý bod. 2:4. Jirka v časové tísni převedl do koncovky s výrazně aktivnějšími figurami, ale s pěšcem méně. I proto se přišel zeptat, co kdyby dal remis.
Podle stavu zápasu bylo jasné, že jedině 2 výhry nám zajistí zápasovou remízu a tak se Jirka chytl za hlavu a začal vymýšlet, jak soupeře porazit. Joanna měla těžkou koncovku a soupeř bojoval ze všech sil. Jirka i za menší pomoci soupeře dokázal využit svou aktivitu k zisku figury a když eliminoval poslední pokusy o mat soupeř připsal 3 bod na naše konto. 3:4.
Poslední dohrávala Joanna. Její pojetí koncovky mohlo být lepší, ale nakonec zůstala, velmi zajímává teoreticky remízová koncovka věž a střelec proti Věži. Bohužel se Joanně nepodařilo soupeře potrestat za jeho 2 chyby a vyhrát a tak zápas skončil. 3,5-4,5.
Náš tým tentokrát prohrál a od pásma sestupu jsme už jenom jeden bod. V příštím zápase 17. 3. jedeme na půdu Jihlavy a jedině vítězství nám dá dobrou pozici před posledními 2 koly. V tuhle chvíli se ještě 8 týmů pere o 3 sestupová místa a pořád se to může řádně zamotat. Držte nám palce a věřte, že my se popereme o záchranu.

S pozdravem, Zdeněk Holeksa