Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - komentář kapitána Zdeňka Holeksy

"B" družstvo BŠŠ sehrálo úspěšnou "partii" v 10. kole 1. ligy s celkem SK Slavia Orlová a dokázalo vyhrát v poměru 5,0 - 3,0! Zisk tří bodů má cenu zlata, protože se náš tým odpoutal od nebezpečného setupového pásma a vyhoupnul se na velmi lichotivé průběžné 5. místo!

 

Jak hodnotí vítězný duel s Orlovou kapitán týmu Zdeněk Holeksa?, to si můžete přečíst v komentáři.

Komentáře

V neděli 7. 4. jsme odehráli 10. kolo 1. ligy - východ proti SK Slavia Orlová v SVČ Klíč. Náš soupeř byl na 2. příčce tabulky a naše sestava: Vojtěch Rojíček, Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Joanna Worek, Jakub Rabatin, Kristýna Novosadová, Zdeněk Holeksa a Michael Kubík očekávala, jestli už soupeř vzdal boj o postup nebo nikoliv. Soupeř nakonec nastoupil bez cizinců a to znamenalo, že jsme poprvé v sezóně byli podle Ela na jednotlivých šachovnicích favority.

Zápas začal přesně podle rozdaných karet. Soupeři, kteří si přijeli zahrát pěknou partii a domácí cítili povinnost zápas vyhrát. Žádná z partií se nerozehrála nijak divoce, jen Kristýna rozehrála gambitové zahájení a dala se očekávat útočná partie plná taktiky, což je vždy v partiích Kristýny dobré znamení.
Po zahájení nezískal Vojta žádnou výhodu a dál se netrápil a remizoval. 0,5 – 0,5. Sergej byl pod velkým tlakem a jeho figury neměly mnoho prostoru. Standa rozehrál svou partii a podle pár partií odehraných v tomto zahájení jsem si dělal zálusk na bod na náš účet. Joanna dostala zajímavou a těžkou pozici. Kuba byl asi překvapen volbou zahájení soupeře a tak trpělivou hrou dostal malinko lepší pozici. Kristýna se rozhodla pro pozici s opačnými rošádami a bylo jen otázkou, kdo bude rychlejší v útoku. Já jsem volbu zahájení soupeře nečekal. Rozhodl jsem se pozici zjednodušit a nechat si malé plus. Míšův soupeř nehraje klasické systémy, a proto bílými se k lepší pozici nedostal.
Jako další skončil Standa, který bohužel nenašel žádnou cestu, která by vedla k výhodě, a taky remizoval. 1 – 1. Sergej se musel hodně ohánět, aby držel rovinu. Joanna se dostala do nepříjemné pozice, kdy soupeř obsadil jediný volný sloupec. Kuba stále měl lepší pozici, ale soupeř se ji jal zjednodušovat. Kristýna rozestavěla zajímavou pozici a bylo jasné, že se chystá přestřelka různých taktických úderů a s ubývajícím časem budou přibývat přehlédnutí. Já jsem získal pěšce, ale při snaze tuto výhody využít, jsem špatně ohodnotil protihru soupeře a raději přešel do remízové koncovky. 1,5 -1,5. Míša získal pěšce, ale soupeř si ponechal nestejné střelce, kteří i přes přítomnost těžkých figur jsou nebezpeční. V tuhle chvíli jsem se zápasem nebyl spokojen a nebylo mi nejlépe po těle. Cítil jsem, že jsme se Standou měli vyhrát a doufal jsem, že nám ten bodík nebude chybět.
S příchodem časových tísní se začaly dít věci. Sergejovu pozici se snažil soupeř otevřít jako konzervu  a obětoval kvalitu. Sergej zachoval klid a zkušeně ubránil a dostal lehce horší koncovku. Joanna naznačila směr protihry a její soupeř s vidinou průběhu dalších partií nabídl remízu. 2 – 2. Kuba zklidnil boj na dámském křídle a započal útok na královském, kde byl silnější. Bohužel v samém závěru časové tísně špatně zhodnotil koncovku a dostal prohranou věžovku. Míša na začátku časové tísni vytvořil tlak na soupeře a ten s málo časem udělal hrubou chybu a ztratil figuru. 3 – 2. Popis Kristýniny časové tísně si nechám nakonec. Už jenom proto, že při ní mi tep vyskakoval do vysokých hodnot hned několikrát. Zhruba ve chvíli, kdy oba hráči měli deset minut začala přicházet v život jedna z nejzajímavějších kombinačních přestřelek této sezóny. Kristýna obětovala figuru a zaútočila na krále. Soupeř spočítal útok na krále a figuru vrátil a pohrozil ziskem další. Kristýna musela figuru pokrýt způsobem, který umožnil vyvinout útok na jejího krále. Tady si myslím, že Kristýna zahrála špatně a rozhodla se podle hesla: Nejlepší obrana je útok! Přisunula další figury směrem na soupeřova krále. V tuhle chvíli se ani s 30 sekundovým přídavkem za tah se neměli šanci dostat přes 2 minuty. Až analýza ukáže, jak by partie dopadla při správné hře. Já jsem viděl krásnou oběť dámy, která by Kristýně zajišťovala remízu, ale ona se rozhodla nechat svého krále poslat na procházku. Soupeř rozvíjel útok obratně a černý král v centru při tolika figurkách na šachovnici nevěstil nic dobrého a taky tam ten mat byl. Jenže na 30 sekundách se v takto vypjaté chvíli hledá velmi těžko a černý král v 27. tahu, kdy bílý měl dámu, věž, jezdce a střelce ještě stále na šachovnici, našel bezpečí na e3 a v 29. tahu po chybičce dával černý mat. Neuvěřitelná přestřelka, která rozhodla o osudu celého utkání. 4 – 2. Po časových kontrolách dohrávali Sergej a Kuba. Aspoň jeden z nich musel přidat poslední půl bodík na naše konto. Blíž k tomu měl Sergej. Jeho soupeř sice vyzkoušel všechny možnosti, jak se přiblížit výhře, ale náš nejzkušenější hráč už takových to pozic odehrál nespočet a nenechal se zviklat a obratně odebral všechny aktivní možnosti. 4,5 -2,5. Vítězství v zápase. Kuba cítil, že to v časovce pokazil a tak nechtěl nechat soupeře vyhrát bez boje. V koncovce musel nechat projít pěšce do dámy a jemu zůstala věž a 2 pěšci proti ní. Pozice je s dámou vyhraná, ale člověk to musí prokázat. I když počítač ukazoval 20-ti tahové maty, tak se nakonec soupeři dohodli na remíze. 5 – 3.

Získali jsme 3 body a díky dalším výsledkům v soutěži už máme 100% jistotu záchrany. Tento zápas snad ani nemohl být méně dramatický, když nám zajistil záchranu. Dnešní zápas jen ukázal vyrovnanost celé soutěže a můžeme být rádi, že v posledním zápase pojedeme do Kroměříže už si jen užít poslední kolo v klidu. Za 14 dní budeme vědět, který z pěti týmů pod námi obsadí poslední neobsazené sestupové místo a kdo zůstane jako soupeř i pro další sezónu.

Cíl Rady BŠŠ je splněn a teď už jen se udržet v první polovině tabulky a budu spokojeny i já.

Se záchranou v kapse se loučí Zdeněk Holeksa