Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - komentář kapitána Zdeňka Holeksy

V posledním 11. kole 1. ligy hrálo naše "B" družstvo s týmem Slavia Kroměříž. Naši hráči bojovali, ale soupeř byl nad jejich síly a tak jsme zaznamenali prohru 2,5 - 5,5. Celkově tak naše extraligová rezerva skončila na cenném 8. místě

Jak hodnotí duel s Kroměříží kapitán týmu Zdeněk Holeksa?, to si můžete přečíst v komentáři.

 

Komentáře

Tuto neděli jsme odehráli poslední zápas sezóny 1. ligy – východ. Jeli jsme na půdu ještě sestupem ohrožené Kroměříže. Soupeř to byl silný, kterému se nedařilo vyhrávat vyrovnané zápasy, a na poslední zápas povolal své nejúspěšnější hráče v sezóně. Z naší sestavy vypadli zaneprázdnění studenti, a proto jsme jeli do Kroměříže v tomto složení: Vojta Rojíček, Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Kristýna Novosadová, Zdeněk Holeksa, Michael Kubík, Jiří Kozel a Vladimír Holeček.

Cesta byla v prosluněném ránu bez problémů a i nálada domácích i přes důležitost zápasu velmi příjemná. Partie začaly spíše opatrně. Nikdo se nikam nehnal až na soupeře od Kristýny, který využil její brzkou aktivitu na královském křídle k protiútoku v centru v podobě dočasné oběti figury. Vojta černými nastoupil proti už šestému velmistru v této soutěži a já byl zvědav, zda bude navazovat na remízovou sérii. Sergej hrál proti nejlepšímu z domácích, co se bodového přísunu týče, a proto si vybral bezpečné remízové zahájení. Standa podle svých slov otupil aktivní možnosti bílého a měl stát dobře. Já jsem hrál poměrně bezstarostně a snažil se správný vývin svých figur. Míša postavil dobrou pozici a soupeř začal ztrácet trochu více času. Jirka se spolehl na osvědčené zahájení a byl ochoten se smířit i s remízou. Pan Holeček rozehrál bílými pozici proti izolovanému pěšci.
Jako první dohrál Sergej, který remizoval. 0,5 – 0,5. Vojta hrál zavřenou pozici, a jak v takových pozicích bývá zvykem, se hráči oťukávali po celé šachovnici a čekali, kdo udělá první rázný krok vpřed. Standa zahrál okolo 12. tahu pár nepřesností a dostal se pod tlak. Kristýna v horší pozici znovu roztočila, jak je jejím dobrým zvykem, taktický kolotoč plný nečekaných možností. Já jsem se snažil zlepšit své figury a jejím přeskupením jsem asi soupeři trošku zamotal hlavu, protože se mi podařilo si zajistit lepší hru. Míšův soupeř našel pokračování, které vedlo k vyrovnání nebo ke komplikované hře. Míša jako správný bojovník hledal výhodu a postavil střelce na diagonálu, která zajišťovala dobrou hru, ale i málo prostoru pro tohoto střelce. Jirka se rozhodl všechny aktivní možnosti soupeře řešit výměnami a toho dovedlo do koncovky s horším střelcem, ale bez dalších slabin. Pan Holeček měl složitou pozici a její hodnocení po mně nechtějte.
S příchodem časových tísní se vše rychle vyjasnilo. Standa se sice vymanil z tlaku soupeře a dokonce už stál na výhru, ale jeho úsilí ho stálo mnoho času a překročil čas. 0,5 -1,5. Kristýna znova soupeře přepočítala a dostala pozici, kde pravděpodobně mohla být i výhra, ale soupeř byl dostatečně vynalézavý a našel věčný šach, který ukončil partii. 1,0 – 2,0. Vojta nakonec se musel bránit v pádu bílého, ale spolehlivou hrou vychytal šance soupeře a remizoval. 1,5 -2,5. Bohužel Míša přehlédl opravdu pěkně skrytý „trik“ a sebral otráveného pěšce, který ho stál figuru a tím i celou partii. 1,5 – 3,5. V časové tísni bohužel svou partii nezvládl pan Holeček, který v jejím průběhu sice byl lepší, ale na jejím konci už nezvládl zařadit zpátečku a prošel kolem remízových možností a prohrál. 1,5 – 4,5. Já jsem ve své partii získal pěšce a soupeři zůstala dvojice střelců. Při rozvíjení svých možností jsem špatně vyhodnotil své možnosti a otevřel jsem hru, což vždy pomůže dvěma střelcům. Jirka se dostal do střelcové koncovky, kterou sice nemohl prohrát, ale ani vyhrát.
Po časových kontrolách mi soupeř nabídl remízu a za rozhodnutého stavu už jsem nepokoušel zlomit pevnou pozici soupeře. Dokonce bych si musel dávat pozor na nepříjemné aktivní možnosti, tak partie skončila remízou. 2,0 – 4,0. Jirka si musel vytrpět 50 tahů potahování v remízové koncovce, než se jeho soupeř rozhodl si užít krásného jarního počasí venku. 2,5 -5,5.
Poslední zápas rozhodly dvě prohry ve vyrovnaných partiích na 3. a 6. desce. Nakonec nás tato porážka poslala na 8. příčku tabulky, protože všichni sestupem ohrožení bojovali v posledním kole úspěšně.

První sezóna B-týmu skončila úspěchem v podobě záchrany. Získali jsme spoustu zkušeností a budeme muset v příští sezóně pracovat ještě tvrději, abychom v příštím roce mohli být taky spokojeni.