Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - komentář kapitána Zdeňka Holeksy

"B" družstvo BŠŠ sehrálo ve 2. kole 1. ligy s celkem TJ Tatran Litoval dramatický zápas, který nakonec skončil možná zaslouženou remízou 4,0 - 4,0, ikdyž každý ze soupeřů se na to může dívat jinak. Byť papírově jsme byli favorité utkání, tak dobře rozehrané partie jsme ztratili a naopak štěstí se přiklonilo i k nám. Náš tým je průběžně na 3. místě, ale již po dalším kole tomu může být jinak.

 

Jak hodnotí remízový duel s Litovlí kapitán týmu Zdeněk Holeksa?, to si můžete přečíst v komentáři.

Komentáře

V neděli 10. 11. jsme odehráli zápas 1. ligy-východ na domácích šachovnicích proti TJ Tatranu Litovel. Soupeř přijel lehce oslaben a tím jsme byli mírnými favority utkání. Hráli jsme v sestavě: Vojtěch Zwardoň, Vojtěch Rojíček, Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Jakub Rabatin, Michael Kubík, Zdeněk Holeksa, Magdaléna Miturová.

Zápas začal poměrně svižně, většina hráčů byla dobře připravena a na začátku Vojtové získali každý půlhodinovou časovou převahu. Oba stáli zhruba v rovnováze. Sergej rozehrál komplikovanou pozici a tady se čekalo na rozuzlení v časové tísni. Standa černými vyrovnal a pokračoval v partii hledáním komplikované hry. Kuba musel 40 minut přemýšlet nad výběrem pokračováním, aby se dočkal nepřesnosti soupeře. Míša s přehledem vyrovnal černými, ale hledáním zesilujícího pokračování ztrácel poměrně hodně času. V mé pozici vznikl izolovaný pěšec a já hledal, jak z toho udělat výhodu. Magda překvapila zahájením soupeře a bylo vidět, že dostala i černými lepší pozici.
Jako první dohrál svou partii Vojta Z. Jim vytvořené zápletky soupeř dokázal vychytat a partie se dostala do remízové věžové koncovky, kterou už dál nezkoušeli. 0,5 – 0,5. Vojta R. dostal zajímavou pozici dokonce s výhodou. Sergej se dál propracovával k časové tísni. Standa stále vytvářel problémy soupeři a čekal, jestli se někde nevyloupne výhoda. Kuba využil nepřesnosti a dostal výbornou pozici. Míša se propracovával k výhodě, ale už se dostal do časového presu. Já jsem svou výhodu propásl a partie se držela v rovnováze. Magda se dostala do výborné pozice a čekalo se, jakým způsobem ji bude realizovat.
Jako druhý skončil Vojta Rojíček. Bohužel, jeho pozice byla lepší, ale špatně spočítal zápletku a dokonce prohrál. Velká škoda. 0,5 – 1,5. V tuhle chvíli se přiblížily časové tísni. Sergej se rozhodl o vyklizení centra a zaměřil se na převahu na dámském křídle. Standa stále pokračoval v tlaku a čekal, co vznikne. Kuba zakončil partii útokem. Míša v koncovce při špatném čase remizoval. 2,0 – 2,0. Má partie se dostala do koncovky těžkých figur, kde měl soupeř větší aktivitu. Magda obětovala figuru za útok.
Po konci časových kontrol to s námi vypadalo hodně špatně. Sergej se dostal do nepříjemné koncovky, kdy měl soupeř dvojici střelců. Standa sice už vypadal spokojeně, ale partie stále mohla skončit remízou. Já jsem při vidině Sergejova ohrožení nevyužil remízového pokračování a pokračoval v partii s velkým rizikem. Magda bohužel s omezeným časem hrála nepřesně a soupeř toho beze zbytku využil a přidal 3. Bod na Litovelské korále. 2,0 - 3,0.
Po časových kontrolách Sergej kladl výrazný odpor, ale nejsem si jistý, jestli soupeř nepromrhal nějakou cestu k výhře. Standa podal dobrý technický výkon a hrál už lepší koncovku a já nepochyboval, že vyrovná stav. Bohužel moje nevyužití remízových šancí vedlo k velmi špatné pozici, kterou soupeř umné zesiloval.
Sergej se dostal sovu trpělivostí a umem do remízové pozice. Standa nakonec výhru docílil, i když záchrana pro soupeře na šachovnici byla. 3,5 – 3,5. Moje pozice se však dostala do bezvýchodné situace. Naprosto prohraná dámská koncovka s 2 pěšci méně. O 20 minut horší čas. Byl jsem se na sebe naštvaný, že jsem remízu nedocílil, když jsem mohl. Byl jsem naštvaný z nevyužitých šancí Vojty R. a Magdy. Tak jsem se snažil tuto negativní energii přesunout k odporu na šachovnici. Soupeř poměrně dobře zvyšoval svou výhodu, ale ve chvíli, kdy jsme už dohrávali poslední, tak se na něm asi podepsala tíha odpovědnosti za výsledek celého zápasu. Nejprve se mi povedlo vymyslet pár patových motivů, které realizaci výhody znepříjemnili. Po té se mi povedlo sebrat jednoho pěšce a následně po 6 hodinách partie jsem se dočkal závěrečné chyby soupeře a povedlo se mi vynutit věčný šach. 4,0 - 4,0.

Tento zápas nakonec skončil remízou 4,0 - 4,0. Podle průběhu zápasu se asi dá říct, že zaslouženou, i když si říkám, že jsme tahali spíš za kratší konec. Nicméně ve chvíli, kdy soupeř přijel v oslabené sestavě, tak bod ze zápasu je málo. Soupeře jsme měli porazit, ale za svou snahu a bojovnost si minimálně bod zasloužil. Budeme muset tuto ztrátu nahradit v dalších zápasech. Třeba už 24. 11. Ve Zlíně.

S pozdravem, Zdeněk Holeksa