Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - prohra s Grygovem

V neděli 12. dubna nastoupila naše extraligová rezerva "B" tým pod vedením kapitána Zdeňka Holeksy k poslednímu 11. kolu 1. ligy proti celku A64 Grygov. Bohužel, utkání jsme prohráli 3,5 - 4,5. Přesto mají hráči našeho "béčka" důvod k radosti, protože se umístili na výborném 2. místě - gratulujeme!

Své partie vyhráli Natálie Kaňáková a Filip Kaňák, remizovali Sergei Vesselovsky, Zdeněk Holeksa a Jiří Kozel.

V komentáři si můžete přečíst hodnocení utkání kapitánem.

Komentáře

V neděli jsme vyjeli k poslednímu kolu 1. ligy východ do Olomouce. Přivítal nás soupeř z Grygova, který měl zajištěnu prvoligovou příslušnost i pro příští rok a tak mu už o nic nešlo. Přesto postavil silnou sestavu. My jsme měli velké problémy se sestavou a nastoupili jsme k zápasu sice oslabeni, ale v dobré a odhodlané náladě. Sestava byla následující: Vojtěch Zwardoň, Sergej Vesselovsky, Tomáš Pecha, Zdeněk Holeksa, Jiří Kozel, Martina Fusková, Natálie Kaňáková a Filip Kaňák.

Zápas se rozjel poměrně v rychlém tempu na to, že většina soupeřů nemohla vědět, proti komu nastoupí a přípravy zde nehrály větší roli. Sergejovi neudělaly dobře změny počasí v posledních dnech a rozhodl se radši pro rychlou remízu. 0,5-0,5. Vojta rozjel zajímavé zahájení, ale začal se dostávat pod tlak. Tomáš si vybral pevnou nicméně trošku pasivnější pozici. Já jsem svého soupeře dokázal v zahájení zatlačit na poslední řadu. Jirka pro mě překvapivě zvolil zahájení, ale asi věděl, co dělá, protože vyšel ze zahájení do sice horší, ale remízové koncovky. Martina rozehrála své oblíbené zahájení a dostávala se k nepříjemnému tlaku. Natálka podle mě trošku popletla dva systémy dohromady. Filip byl v zahájení překvapen a zvolil málo nebezpečné pokračování. V dalším průběhu Vojta trpěl, protože se nedokázal dostat k aktivní protihře, což mu moc nesvědčí. Tomáš se dostal do úporné defenzívy a bylo vidět, že to bude nesmírně obtížné. Já jsem se díky počátečnímu nástupu dostal do velmi dobré pozice a soupeř měl problém najít protihru. Nakonec se rozhodl oslabit svého krále a podnikl výpad na královském křídle. Jirka musel dobře manévrovat v koncovce, aby soupeř nakonec nepronikl do jeho pozice. Martina zahrála aktivní úder asi moc brzy a soupeř se dokázal z toho vyvléci. Natálka rozjela akci v centru a po nepřesnostech soupeře získala výbornou pozici. Filip postupně poměnil své špatné figury a nachytal soupeře a sebral mu pěšce. V dalším průběhu se přiblížily časové tísně. Vojta sice našel konečně protihru, ale ta znamenala oslabení krále, které bylo až přespříliš. Natálka zavěsila a srovnala a Jirka přesvědčil soupeře, že remíza bude správný výsledek. 2-2. Bohužel Tomášovi se nepovedlo vykrýt všechny údery a dostal se do špatné pozice a ztratil pěšce a navíc ti zbylí zůstali roztrženi. Já jsem se taky nedokázal s omezeným časem dobře zorientovat v pozici, tak po časovce mi zbyla remízová koncovka. Martina se dostala do nepříjemné pozice s kvalitou více za 2 volné pěšce. Filip vyměnil nějaké pěšce a zůstala dámská koncovka s 3 pěšci proti 2 na královském křídle. V dalším průběhu Tomáš neuhájil pozici a já jsem se musel smířit s remízou. 2,5-3,5. Martině se podařilo přejít do remízové věžové koncovky s pěšcem méně a Filip se dále pokoušel vyhrát. Filipovi se povedlo soupeře přetlačit a zakončil partii pěkným matem. Martině se, ale koncovka nepovedla a nakonec prohrála. Konečný stav je tedy 3,5-4,5.

Tato poslední porážka nás nemusí trápit, protože favorit soutěže Duras Brno potvrdil postup vítězstvím a nám zůstalo 2. místo v tabulce a vědomí, že na soupisce jsou všichni schopni zastoupit hráče základní sestavy.