Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - prohra s Orlovou

1. liga měla v neděli 19. října svou sezónní premiéru a náš "B" tým pod vedením kapitána Zdeňka Holeksy přivítal na domácích šachovnicích družstvo SK Slavia Orlová. Naši hráči podali bojovný výkon, ale jen ten na soupeře nestačil a tak si hosté odváží tři body za vítězství 3,0 - 5,0. Svou partii vyhrál Zdeněk Holeksa a remizovali IM Sergej Vesselovsky, Piotr Piesik, Jakub Rabatin a Šimon Štukner.

 

Přečtěte si komentář kapitána Zdeňka Holeksy.

Komentáře

V neděli 19. 10. začala na domácích šachovnicích 1. liga východ. Letošní soutěže dospělých jsme začali s nebezpečným soupeřem z Orlové. Na úvodní kolo jsme nachystali od první desky tuto sestavu:  Vojta Zwardoň, Sergej Vesselovsky, Piotr Piesik, Kuba Rabatin, Michael Kubík, Zdeněk Holeksa, Jirka Kozel, Šimon Štukner. Soupeř přijel téměř v nejsilnější sestavě a byl v zápase favoritem. Zápas začal s malinkým zpožděním, ale na partiích to nebylo znát a boje se rozhořely hned záhy. Vojta rozehrál opatrně a snažil se hledat skulinky v soupeřově pozici. Sergej měl těžkého soupeře a musel dobře počítat a hodnotit všechny možné vznikající pozice. Piotr svou 1. partii v moravské 1. lize hrál se známým soupeřem a i to mu asi pomohlo k vytváření tlaku v centru. Kuba hrál s nebezpečným soupeřem a na šachovnici probíhaly přípravy na ostrý střet. Míša hrál stejně jako já s reprezentantkou ČR, která nedávno reprezentovala na šachové olympiádě, a dobrá příprava předurčovala zajímavou partii. Naopak moje soupeřka se přípravě chtěla vyhnout, ale zahájení se ji asi nepovedlo podle jejich představ. Jirka bohužel uchopil zahájení nešťastně a jeho figury stály nepřirozeně. Šimon se rozhodl pro ostrou pozici. V dalším průběhu se toho moc nevyjasnilo. Vojta, Sergej a Kuba pokračovali v těžkých pozicích a klestili si cestu spíše k remízám. Piotr se rozhodl pro nesymetrickou pěšcovou strukturu. Míša začal ztrácet čas, ale jeho pozice vypadala spíš s malinkým plus pro něj. Mě se povedlo rozjet aktivní plán, na který reagovala soupeřka připuštěním oběti kvality za centrálního pěšce. Jirka bohužel ztratil pěšce a dostal se do špatné pozice. Šimon se dostal do taktické přestřelky.
V dalším průběhu se Piotr nevyhnul výměnám a partie skončila remízou. Jirka bohužel ještě nastavil kvalitu a prohrál. 0,5-1,5. Na moji šachovnici se schylovalo k vyrovnání, protože mi zůstala iniciativa a soupeřka se jen bránila. Vojta se dostal jezdci na kraj šachovnice a tím asi do obtížné pozice. Sergej soupeři nechal centrum za napadání pěšců královského křídla. Kubovi zůstal opožděný pěšec, ale aktivní možnosti. Míša se dostal do nepříjemné časovky a soupeřka ho začala zahlcovat nepříjemnými hrozbami. Já jsem dokázal využít iniciativu k rozhodujícímu útoku. Šimon z přestřelky vyšel s dámou proti 2 věžkám a koncovka asi oprávněně skončila dělbou bodů. 2,0-2,0. Sergej po té dovedl pozici do remízy. 2,5-2,5. Bohužel po časových tísních se partie zlomily ve prospěch soupeřů. Jak Míša, tak Vojta dostali po taktickém úderu a museli odevzdat materiál, což vedlo k jejich prohrám. Kuba už v zamotané pozici se smířil s remízou a zápas tedy skončil 3,0-5,0.
Poprvé v naší prvoligové historii jsme nevyhráli zahajovací zápas, ale soupeř byl tentokrát nad naše síly a my se o body budeme muset poprat příště.

S pozdravem Zdeněk Holeksa