Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - výhra nad Chrudimí

V 8. kole 1. ligy - východ naše extraligová rezerva si znovu připisuje vítězství. Naši hráči opětovně potvrdili úlohu favorita utkání a s ŠO TJ Chrudim vyhráli 5 - 3. V tabulce pořadí družstev stále držíme 2. místo a čekáme na případné zaváhání prvního družstva!

Zvítězit dokázali IM Stanislav Jasný, Jakub Rabatin, Kristýna Novosadová, Michael Kubík, remizovali  IM Sergei Vesselovsky a Zdeněk Holeksa.

Jak viděl průběh utkání kapitán týmu Zdeněk Holeksa? Přečtěte si komentář.

Komentáře

Tuto neděli jsme hráli s Chrudimí. Soupeř je v pásmu sestupu, a proto přijel téměř v základní sestavě. My jsme nic nepodcenili a oplatili jim stejnou mincí. Hráli tedy Vojta Zwardoň, Vojta Rojíček, Sergej Vesselovsky, Standa Jasný, Kuba Rabatin, Kristýna Novosadová, Míša Kubík a Zdeněk Holeksa.

Zápas jste mohli poprvé v sezóně sledovat online. Partie zahájili všichni poměrně svižně. Na první desce Vojta Z. spadl do přípravy soupeři, který se rozhodl pro zajímavou oběť kvality. Vojta R. sezobnul pěšce a snažil se jej držet. Soupeř měl za něj pěšce. Sergej si vybral komplikované zahájení a dostal zajímavou pozici. Standa rozehrál podobnou výstavbu, která dělala velké problémy Tomáši Pechovi v minulém kole. Kuba rozjel klasicky a soupeři začal vytvářet problémy na dámském křídle. Kristýna rozehrála nezvykle mírně, ale i tak našla zajímavou souhru pro své figury. Míša si nechal izolovaného pěšce. Já jsem vyvedl soupeře z přípravy a nachytal ho a vzal mu pěšce.
V dalším průběhu se Vojtové dostali do problému. Vojta Z. prošel kolem vyhrávajících možností a dostal se do nepříjemné dámské koncovky. Vojta R. si oslabil rošádu a soupeř byl velice rychlý při útoku přes černá pole a získal tak kvalitu. Sergej našel zajímavou kombinaci. Standa zaútočil na centrum a po pěkné kombinaci zahnal dámu do špatné pozice. Kubův soupeř se rozhodl pro podobný výpad proti centru jako ve vedlejší partii, ale Kuba měl figury dobře seskupeny a hned protiútokem na centrum získal značnou výhodu. Kristýna našla pěknou taktiku, která ji přivedla do koncovky se 2 volnými pěšci. Míša se soupeřem začali přeskupovat figury v centru, až se mu povedlo získat kvalitu. Já jsem bohužel po sebrání pěšce přehlédl jednoduchý obranný motiv a odevzdal jsem kvalitu za velkou aktivitu. Soupeř se dobře bránil a partii překlopil na svou stranu. Akorát mu chyběla síla obětovat věž či kvalitu pro konečný úder.
V dalším průběhu našel Sergejův soupeř cestu, která ho přivedla k rovné pozici a tím i k remíze. Standa chytil dámu a za její vysvobození inkasoval jezdce a vyhrál. Míša jednoduše realizoval výhodu kvality a Kristýna zakončila partii vidličkou a ziskem věže - 3,5-0,5. Důležitou výhrou zajistil 3 body Kuba, který soupeře postupně a přesně přehrál. Ten mu nakonec pod tlakem odevzdal střelce. Mně se povedlo sebrat pěšce a neutralizovat možnosti různých obětí. Možná už pod vlivem rozhodnutého zápasu mi soupeř nabídl remízu a já nebyl proti. Stav utkání byl tedy 5-1. Dohrávali už jen oba Vojtové. Bohužel s kvalitou méně v nepříjemné dámské koncovce nenašli dostatečně silnou obranu, která by jim zajistila aspoň remízu a své partie prohráli. Zápas tímto skončil 5-3.

V 8. kole připisujeme šestou výhru v řadě a můžeme v klidu sledovat tabulku. Za 14 dní hrajeme v Rychnově nad Kněžnou s dalším týmem ohroženým sestupem, tak uvidíme, jak se nám bude dařit.

S pozdravem Zdeněk Holeksa