Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - výhra nad Starým Městem

1.liga měla v neděli 20. října svou sezónní premiéru a náš "B" tým zajížděl pod vedením kapitána Zdeňka Holeksy k šachovnicím ŠK Starého Města. Utkání nemělo favorita a tak se čekal tuhý souboj. Naši hráči podali nadšený výkon a po zásluze se radují ze zisku tří bodů za vítězství 5,5 - 2,5. Svou partii vyhráli - IM Sergej Vesselovsky, IM Stanislav Jasný, Zdeněk Holeksa a Natálie Kaňáková, remizovali IM Vojtěch Zwardoň, IM Vojtěch Rojíček a Jakub Macíček.

Gratulujeme celému družstvu k vítěznému utkání a k zisku důležitých bodů!

Přečtěte si komentář kapitána Zdeňka Holeksy.

Komentáře

Na začátku nové sezóny 1. ligy-východ jsme hráli ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Hráli jsme v sestavě: Vojtěch Zwardoň, Vojtěch Rojíček, Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Jakub Rabatin, Zdeněk Holeksa, Jakub Macíček, Natálie Kaňáková.

Do dějiště zápasu jsme dojeli v poklidu s půl hodinovým předstihem. Někteří toho využili k zakoupení svačiny a po té jsme zasedli k šachovnicím. Začátek zápasu se odehrával v poklidných vodách. Nejpomaleji se rozehrávaly partie Sergeje a Kuby R. Po hodině hry se stále nedalo určit, jakým způsobem se bude zápas ubírat. Vojta Z. se rychle snažil o hru na dámském křídle, aby měl odpověď na hru soupeře v centru. Vojta R. chystal postup f pěšce a pozice slibovala malý plus. Sergej vystavil ježkovu strukturu a čekal, co vymyslí soupeř. Standa se na soupeře vrhnul a hledal, kudy se mu dostane na kobylku. Kuba R. ztrácel hodně času a hledal aktivní hru v stísněné pozici. Já jsem rozehrál bílými anglický útok a připravoval jsem pěšcovou lavinu. Kuba M. rozehrál v poklidu zahájení a vytvářel bílému nepříjemné starosti. Natálka se snažila partii rozehrát aktivně a řešila kam s králem. Postupem času se začaly rýsovat obrysy zápasu. Vojta Z. obětoval jezdce za dva spojené volné a postouplé pěšce. Vojta R. si za cenu pěšce vytvořil volného pěšáka a tlačil se na soupeře. Sergejův soupeř pod dojmem průběhu na prvních šachovnicích se rozhodl riskovat a na to Sergej dokázal dobře zareagovat. Standa aktivitu proměnil do vyhrané dámské koncovky. Kuba R. stále ztrácel čas a stále měl komplikovanou pozici. Já jsem rozjel pěšce a dostával pocit, že můj útok bude silnější a hlavně rychlejší. Kuba M. dostal pěknou aktivní pozici s pěšcem, ale malou kompenzací soupeři byl oslabený král. Natálka jednoduchým obratem získala středového pěšce a tím i vyhranou pozici. Ještě před časovými kontrolami skončili remízami partie obou Vojů. Kluci měli přivyhrané partie, ale soupeři dokázali precizní obranou získat půl bodu. Standa dokázal uplatnit výhodu v koncovce a můj útok prorazil obranu soupeře. 3:1. V časových tísních dohráli Natálka a Kuba M. Natálka realizovala výhodu a Kuba se dostal do věžové koncovky, která podle jeho slov byla horší a tak souhlasil s remízou. 4,5:1,5. Vítězství zápasu je naše a teď ještě jaké bude konečné skóre. Sergej dostal pozici s 2 pěšci navíc a Kuba R. prohranou věžovou koncovku s pěšcem méně. Kuba se snažil vymyslet obranu, ale ta už na šachovnici nebyla 4,5:2,5. Sergej dohrával poslední a jednoduše koncovku vyhrál a konečné skóre uzavřel na 5,5:2,5.

Novou sezónu jsme zahájili důležitou výhrou. Zápas nám vyšel a byl bez nebezpečí prohry. Premiéru na prvoligových šachovnicích si odbyla úspěšně Natálka a to mě velice těší, že se můžu spolehnout na naše talenty.

Další kolo odehrajeme doma 10. 11.

S pozdravem, Zdeněk Holeksa