2. Festival šachových turnajů - komentáře

"2. Festival šachových turnajů" se uskutečnil 13. - 15. 7. a opět se povedl! Hlavní rozhodčí festivalu FA Petr Záruba  přivítal 16 hráčů, kteří byli rozděleni do dvou turnajů. V turnaji "A" se zápočtem na FIDE ELO zvítězil Karel Kubala a v "B" turnaji se zápočtem na LOK byl nejlepší Pavel Mladý.

Jak hodnotí 2.FŠT pořadatelé a co nám prozradil vítěz turnaje Karel Kubala? To si můžete přečíst v přiloženém komentáři.

Vážení přátelé šachové hry.

Máme za sebou 2. Festival šachových turnajů (dále FŠT) a hned v úvodu musím zmínit, že nežli si vybojuje své místo v šachových kalendářích hráčů, tak ještě bude muset tím svým složitějším startovním vývojem prošlápnout kousek cesty... Festival se celkově zdařil, ale hlavním negativem byla poměrně slabá účast jen 16 hráčů, na což měl vliv jednak obrovský počet již zavedených letních OPENů po celé republice, dovolené dospělých a jiné prázdninovém aktivity dětí. U našich mládežnických talentů pak to bylo reprezentační soustředění a blížící se ME mládeže, kde mnozí z nich jsou nyní doslova zavalení šachovými aktivitami. Pro vyrovnání kvality s 1.FŠT pak negativně zapůsobilo odhlášení z turnaje na poslední chvíli hned několika šachově nejsilnějších hráčů, což následně ještě zapůsobilo jako dominový efekt, že i další hráči přítomní u prezentace do turnaje rovněž odmítli nastoupit.

Pozitivním momentem byla účast hráčů z celkem 5 různých oddílů a jejich ohlas k účasti na FŠT byl pozitivní.

Jelikož FŠT 2 byl u A skupiny povýšen na zápočet partií na FRL (FIDE), tak pro 10 účastníků tohoto turnaje byla vytvořena výborná příležitost k boji o své ELO body a díky uplatněnému systému s použitím nasazovacích koeficientů podle výkonnostní úrovně hráčů pro losování, si všichni zahráli partie na odpovídající šachové úrovni. Navíc 2 zařazení hráči, kteří zatím FIDE rating nemají, si během víkendu uhráli 5 započitatelných partií a pokud se např. zúčastní 3.FŠT, tak mohou již po dvou takto odehraných víkendových turnajích figurovat na mezinárodní FRL !

Nyní krátký pohled na jednotlivé skupiny: v A skupině, jak už jsem zmínil, byla úroveň hráčů nižší, nežli při premiéře FŠT. Přesto se hrály velice bojovné šachy a zaznamenali jsme jen jedinou remízu do 20.tahu partie. Mimořádně se zdařil start Karlu Kubalovi, který ač bez FIDE ELO suverénně zvítězil ve všech 5 partiích a 100 % bodový zisk mu vynesl i při slabém koeficientu turnaje neuvěřitelný performance 2564 bodů !! Medailové umístění a ceny si ještě vybojovali Kaňák Filip (na ELO si připisuje +12 bodů), 3. Fusková Martina (+10) a nejlépe umístěná hráčka s nulovým nasazovacím koeficientem Zemková Klára (+18). Opět se tedy potvrzuje, že turnajový systém, ve kterém jsou hráči nasazování proti výkonnostně srovnatelným soupeřům, umožňuje i za víkendových 5 kol získat slušný bodový přírůstek vlastního ELO.

Šestičlenná skupina B se hrála v uzavřeném turnaji se zápočtem na LOK ČR. Určitě spokojen s výsledkem bude Mladý Pavel ze Vsetína, který prošel turnajem bez porážky a zisk 4 bodů mu přinesl nejen vítězství, ale i slušných +23 ELO bodů. Za velice úspěšný může pokládat svůj start v turnaji i Robert Demko, náš 9 letý talent, který zatím na ELO listině nefiguruje – získal rovněž 4 body, když prohrál jen s vítězem a jelikož z uzavřeného turnaje se mu započte všech 5 partií, tak si vytvořil dobrý základ k tomu, aby se dostal již po dalším turnaji na LOK ČR. Z odehraných 5 partií mu vychází ELO 1640 bodů !! Rovněž další náš talent Radek Halamíček startoval ve skupině bez osobního koeficientu (zatím s nasazovacím koeficientem 1250) a přestože dosáhl jen 50 % bodového zisku (2,5 b.), tak jeho výsledek odpovídá výkonnosti měřené ELO koeficientem na 1448 bodů.

Jak dále? No přece směrem k FŠT 3, který se uskuteční již o víkendu 31.8. – 2.9.2012. A skupina bude opět k zápočtu na FIDE listinu FRL a vzhledem k mnohem příznivějšímu termínu věříme, že posune FŠT nejen počtem účastníků, ale zejména úrovní zúčastněných hráčů na novou, historicky nejvyšší úroveň.

Tak Karle, po vítězství v podzimní části klubového přeboru 2011 jsi dosáhl dalšího výrazného úspěchu na 2. Festivalu šachových turnajů. Jaké jsou tvé první dojmy?

Neznám šachistu, který by se neradoval z vítězství. Po pravdě je však nutno říci, že obě má nečekaná vítězství byla docílená v dosti odlišných soutěžích a také jedním dechem i to, že v klubovém přeboru byla hráčská konkurence o poznání vyšší.

Takže vítězství pro tebe nemá takovou hodnotu?

Asi by bylo dobré zmínit, že mimo zmíněné klubové přebory posledních 2 let jsem šachy vůbec nehrál asi 14 let a poslední skutečný turnaj snad někdy naposledy před 30 lety. To také způsobilo to, že jsem byl v turnaji tak trochu jako exot, protože dnes již FIDE ELO má kdejaké dítě a já tam startoval s nulovým osobním koeficientem, protože to byl můj skutečně 1.FIDE turnaj v životě…

A nyní tedy mohu odpovědět na otázku: jak bylo v komentáři k turnaji napsáno, tak na poslední chvíli odřeklo nebo odstoupilo hned několik hráčů, kteří by jinak byli favority turnaje. I já jsem váhal, zda tak neučinit, protože jsem šel bojovat o první partie započítávané na FRL a když si hráč uhraje výchozí ELO velmi nízké, tak ty nárůsty se získávají jen opravdu obtížně a dlouho. Navíc uhrát procentuálně vysoký výsledek v turnaji s nízkým koeficientem bývá mnohdy obtížnější, nežli třeba dosáhnout 50 % v mnohem silnějším turnaji. Hraji šachy však pro potěšení a nechtěl jsem být dalším, kdo z boje utíká, takže nakonec jsem do turnaje nastoupil i jako mírný favorit (hodnoceno podle českého ELO zúčastněných hráčů). Konečných 5 uhraných bodů, tedy 100 % bodový zisk, jsem však ani jako velký optimista neočekával – a vypočtená výkonnost (performance) 2564!! i mi vyráží dech. Podobný výsledek jsem nikdy v životě nedosáhl a asi to bude i poslední takový…? Takže to pro mne je všeobecně pozitivní a nezapomenutelný start v turnaji!

Byla to tedy procházka růžovou zahradou?

No to bych neřekl. Mimo 4. hráče konečného pořadí jsem porazil všechny, co skončili ve výsledné tabulce hned za mnou. Ani jedinou partii jsem nevyhrál snadno – vždyť nejkratší z nich byla na 50 tahů a vzhledem k mé malé vyhranosti a tím i nevelkým herním zkušenostem, jsem musel zdolat pro mne nejednu obtížnou situaci. Ukázalo se však, že šachová bohyně Caissa mi byla nakloněná a já nastavené překážky zdolal – jak výsledek napovídá na 100 %.

Jak hodnotíš turnaj jako takový?

Jak již je uvedeno i v komentáři k turnaji, tak se opět prokázalo, že podobná soutěž je mimořádně kvalitním tréninkovým nástrojem pro hráče všech odpovídajících výkonnostních úrovní. A nejednou bylo zmíněno, že se jedná o soutěž časově a ekonomicky nenáročnou. Také zvolený systém nasazování ve FIDE turnaji i uspořádání hráčů nižší výkonnosti do uzavřených skupin dává mimořádně kvalitní tréninkové prostředí každému ze zúčastněných hráčů, které žádný velký OPEN nemůže nabídnout. Takže účast na dalších FŠT mohu jen doporučit.

Co bys tedy ještě chtěl říci na závěr?

Jsem přesvědčen, že již 3. FŠT plánovaný na 31. 8. – 2. 9. 2012, který zejména vzhledem k mnohem výhodnějšímu termínu nebude postižen negativními vlivy proběhlého 2.FŠT (letní termín se souběhem mnoha jiných šachových akcí), bude celkově kvalitnější a postupně si získá přízeň širokého okruhu příznivců šachové hry.