Nejúspěšnější šachová škola v ČR

2.liga - hodnocení sezóny kapitánem družstva

Beskydská šachová škola zaznamenala velký sportovní úspěch, když "B" tým dokázal z 2.ligy "F" postoupit do 1.ligy. Před kapitána naší extraligové rezervy Zdeňka Holeksu byl postaven nelehký úkol - postupte do 1.ligy! Suchou řečí čísel se dá říci, družstvo 9x vyhrálo, 1x remizovalo a 1x prohrálo a úkol splnilo, postoupilo do 1.ligy. Jak však hodnotí celou sezónu 2011/2012 kapitán týmu Zdeněk Holeksa?! To si můžete přečíst v přiloženém komentáři.

 

Komentáře

Chtěl bych se naposled vrátit k uplynulé sezóně našeho B týmu. Začal bych shrnutím jednotlivých zápasů.

 V 1. kole jsme jeli do Třince a při Extraligové termínové kolizi jsem tušil, že domácí budou velmi silní a myslel jsem, že remíza by byla dobrý výsledek. Naštěstí soupeř nastoupil v oslabené sestavě a nám se se štěstím podařilo vyhrát 4,5 – 3,5.

V 2. kole jsme hráli na domácí půdě proti VOKD Poruba a nastoupili jsme v základní sestavě. Měli jsme téměř všude převahu, ale soupeř bojoval a proto, že jsme nevyužili své šance, tak jsme odcházeli od šachovnic poraženi 3,5 – 4,5.

V 3. kole jsme hráli v Dobré a po dobrém výkonu odjížděli s výhrou 6 – 2.

4. kolo jsme odehráli v Havířově s nejslabším týmem soupeře. V oslabené sestavě jsme stejně dokázali vyhrát nejvyšším skóre sezóny 6,5 – 1,5.

V 5. kole jsme odehráli nejvyrovnanější zápas v soutěži s nebezpečnou Opavou, kterou jsme v kombinované sestavě dokázali nakonec porazit 5 – 3.

V 6. kole jsme zajížděli do Kopřivnice k druhému nejhoršímu týmu soutěže a shodně jako v Havířově vyhráli 6,5 – 1,5, i když na šachovnicích měl soupeř v jednu chvíli i šanci na remízu v zápase.

V 7. kole jsme se utkali s Havířovským Slovanem a dokázali zvítězit celkem bez problémů 5,5 – 2,5.

V 8. kole jsme jeli znova do Havířova a utkali se z nejsilnějším týmem tohoto města v lize. Soupeři hrají velmi pevné a nepříjemné šachy a i díky našim nepřesnostem a nekvalitní přípravě nám dokázali vzít body zápasovou remízou 4:4.

9. soupeřem nám byla Olomouc. Tým, který celou dobu pošilhával po postupové pozici. Díky kolizi s Extraligou jsme byli nuceni nastoupit s týmem s věkovým průměrem 18 let. V soutěži družstev nevídaný jev. Zápas se přeléval z jedné strany na druhou. Nakonec jsme více štěstí měli my a vyhráli 4,5 – 3,5.

V 10. kole jsme si udělali výlet do Dolního Benešova a celkem bez problémů vyhráli 6 – 2.

O posledním kole jsem psal nedávno. Výsledek 5 – 3 znamenal náš postup.

 

K jednotlivým hráčům je toho spoustu co říct. Začnu tím, že vyjmenuju ty, co se neúčastnili za šachovnicí. Petra Slováka jsem nepostavil většinou z důvodu, že jsem chtěl dát šanci mladým talentům. Pan Vladimír Holeček odehrál všechny zápasy za D – družstvo a na jaře chytil dobrou formu. Když jsem se rozhodoval pro sestavu s Olomoucí, tak jsem o něm uvažoval. Rozhodl jsem se pro Tomáše Pavelka a teď vím, že pan Vladimír by byl lepší volbou. Tímto se mu omlouvám, že jsem mu letos nedal šanci.

Teď už od 1. desky. Tu hrál Vláďa Talla. Vláďovi se nedařilo, i když bylo vidět, že chtěl pomoci. Uhrál 2/4. Čekal jsem víc, Vláďa asi taky. Vůbec mu nevyšlo 2. kolo a v 8. kole asi chtěl taky vyhrát. Navíc Vláďu určitě mrzí, že byl u obou bodových ztrát družstva.

Sergej Vesselovský hrál kvalitně, uhrál 5 ze 7. V 2. kole se snažil zlomit odpor soupeře, ale nepovedlo se mu to stejně jako jiným. Hrál klidné šachy, a když viděl šanci, tak soupeř neodolal. Pěkný výkon.

Standa Jasný vypomáhal proti Opavě. Stejně jako Vláďa a Sergej se mu nepovedlo utkání s Porubou. Jinak byl tahounem družstva a měl nejlepší výkon družstva 6,5/8.

Jirka Kočiščák měl slabý podzim, po té už na jaře ani jednou nezaváhal, 3,5/6. Průměrný výkon, ale své si odbyl a vždy pomohl, když bylo nejvíc třeba.

Tomáš Pecha hrál opatrné a pevné šachy i na úkor bílých figur. Vyhrál, když to bylo nejvíc potřeba. 4/7 je solidní výsledek navíc, když byl bez prohry.

Kuba Macíček sehrál pěkný podzim, kdy si připsal 3/4. Bohužel jeho výsledky v roce 2012 byly doslova katastrofální a jeho příspěvek za celou sezónu byl 3,5/8. Kuba si určitě představoval jiný výsledek. Jako zástupce kapitána mi byl dobrou protiváhou a určitě, aniž si to on uvědomuje, tímto hodně družstvu pomohl.

Pavel Benčo odehrál 2 zápasy. Jeho skóre je 0/2. Proti Porubě odehrál pěknou partii, kde nakonec doslova zazdil remízu. Od té doby hrát nechtěl. Ještě jsem ho přemluvil na jednu partii proti Kopřivnici, ale ani ta se mu nepovedla. Pomohl aspoň uvolňováním extraligových hráčů na důležité zápasy.

Výsledek Šimona Štuknera vypadá velmi pěkně. 5/7 ho řadí k největším tahounům družstva. I když své body často uhrával se štěstím, ale kdo nebojuje, zase nemůže vyhrávat. Šimon hodně pomáhal s atmosférou v družstvu a vždy když byl přítomen, tak z týmu odhodlání vyhrát každý zápas jen čišelo.

Kuba „Zabiják“ Rabatin odehrál skvělou sezónu. Když jsem potřeboval, tak Kuba vyhrál. Jeho jediná prohra byla v utkání s Opavou, ale tam ho dokázali zastoupit jiní. Dokonce bych si tipnul, že by Kuba, kdyby musel vyhrát v posledním kole, tak soupeře i v té partii udolal. Naštěstí si mohl dovolit ten luxus, že si závěr mohl užít a zakončit sezónu s nejlepším výsledkem v družstvu 6,5/8

Kuba Lahner je dlouholetým hráčem Frýdku-Místku. Dnes už pracuje v Pardubicích a na soupisku jsme ho dopsali, aby nám pomohl v těžkých zápasech. Jeho 1/1 nám pomohl porazit Opavu.

Zdeněk Holeksa. Já sám jsem nakonec uhrál 6/9. Výsledek je to slušný, ale předvedená hra nebyla úplně podle očekávání. Víc si považuji svých kapitánských rozhodnutí.

Honza Macíček odehrál 2 partie, ve kterých remizoval. Sám říkal, že potřebuje větší zápasovou praxi a proto jsme se domluvili, že budu nasazovat už jiné.1/2

Magda Miturová hrála velice spolehlivě. Uhrála výborný výsledek 5/7, kde jsem ji ještě okradl o půlku v posledním kole. Magda snad nebyla za celou sezónu prohraná a v několika partiích ještě vypustila výhry.

Míša Kubík a uhrál 3/5. Dostával nejvíc šancí z mládežníků a dokázal je využít. Jeho jediná prohra ho málem stála možnost odehrát další partie, ale měl štěstí, že program jiných byl příliš nabitý.

Petr Vysoglad uhrál 1,5/2. Petr je typem pevného hráče. Dokázal to v důležitém zápase v Třinci.

Tomáš Pavelek chytil formu až po březnovém MČR mládeže. Odehrál 2 utkání jedno se šťastným koncem v Třinci, kde jeho výhra znamenala vítězství i v zápase, ale proti Olomouci jeho výkon byl otřesný. 1/2.

Matěj Svoboda dostal příležitost jen v zápase s Olomoucí. Začal nepřesně, ale dokázal udržet remízu 0,5/1.

Jirka Kozel doplatil na svůj velmi nabitý program na jaře. Chtěl jsem mu dát více příležitostí. 2/2 byl výborný výkon. S Jirkou počítám jako s platným hráčem i do příští sezóny. Společně s Míšou si místo v kádru B týmu určitě zajistili.

Uvidíme, jakým způsobem bude vypadat sestava pro 1. ligu, ale pokud mi znovu bude svěřeno vedení týmu, tak znovu budu chtít využít všechny hráče, co mi budou k dispozici.