Nejúspěšnější šachová škola v ČR

3. a 4. kolo Extraliga družstev - komentář kapitána

Ve dnech 3. - 4. prosince náš "A" tým odehrál další dvě utkání Extraligy družstev. Našemu družstvu se dařilo jen "na půl". Nejdříve ve 3.kole zvítězilo v poměru 5,5 - 2,5 nad 2222 ŠK Polabiny, ale pak ve 4.kole zaznamenalo porážku 3,0 - 5,0 od ŠK Rapid Pardubice. Náš tým stále drží průběžné 1.místo. Přečtěte si komentář k oběma utkáním kapitána družstva Pavla Benča.

Komentáře

Ve dnech 3. – 4. 12. 2011 proběhly v Kongresovém sále Hotelu Centrum další dvě kola nejvyšší šachové soutěže družstev ČR – Extraliga. Sestava týmu Beskydské šachové školy dostála malých změn, když na předních šachovnicích hráli místo Sergeie Azarova Rafal Antoniewski a místo Andreye Zhigalka Alexej Fedorov. Oba jsou to špičkoví velmistři a Alexej byl dokonce v minulosti v TOP 20 ve světovém žebříčku!

V pátek po příjezdu Alexeje a příletu Antona Korobova jsme zašli na večeři. Vzpomněl jsem si, že když Anton před naším posledním zápasem zbaštil celé koleno, tak si Najer moc s bílými nezahrál. Tak proč to nezkusit znovu. Objednali jsme si tedy všichni koleno a já se už těšil, jak budou v sobotu hrát… smiley.

Nejdříve jsme byli podrobeni takové psychické zkoušce. Jelikož hosté s Polabin měli s námi skvělou bilanci, 2 zápasy-2 vítězství. I když jsme měli vždy papírově navrch, prohráli jsme. Vždy jsme stáli dobře, ale pak jako by chtěl každý z hráčů ukázat, že můžeme vyhrát 8:0 a napjatá struna praskla v náš neprospěch. Snažil jsem se hráčům říci, že musíme hrát obezřetně a aktivně a pak to jistě zvládneme.

O sobotním ránu mě čekalo ráno nemilé překvapení, když někdo v noci „sešrotoval“ na parkovišti několik aut včetně toho mého. Avšak jsou to jen plechy, je třeba se soustředit na blížící zápas, řekl jsem si a šel vcelku v klidu připravovat zápas. Po dvou hodinách hry začala působit příprava z minulého dne. Své partie vyhrávají Alexej a Anton J. Zanedlouho remizuje Rafal Antoniewski a ujímáme se vedení 2,5:0,5. U ostatních jsou vyrovnané, či lepší pozice, tak si říkám, že to snad dnes zlomíme a vyhrajeme. Po zhruba další hodině se nám to trochu komplikuje. Vojta hraje velmi aktivně, ale soupeř se brání houževnatě a partie končí smírem. Navíc se mi nelíbí již pozice od Standy, kde soupeř odmítá remízu a nevypadá to dobře. Zanedlouho se to bohužel potvrzuje a soupeři kontrují na 3:2. Remízu však podepisuje Tadeáš a to mě zase vrací do pohody, protože Sergej je vyhraný a Vláďa v nejhorším případě remizuje. Sergej po krásném taktickém závěru vítězí a také Vláďa předvádí velmistrovskou techniku v realizaci převahy a vítězíme celkově 5,5:2,5. Historie je tedy částečně změněna, sice zůstává výsledek 5,5:2,5 jako vždy, ale tentokrát v náš prospěch, což je nejdůležitější! Jdeme poté na společný oběd a jsme zvědaví, v jaké sestavě nastoupí proti nám v neděli Pardubice. Ještě si říkám, že z toho vyplývá jeden závěr, asi budeme všichni před zápasy baštit kolena a to pak budou mít soupeři asi velký problém wink.

Zápasy s Pardubicemi byly vždy na ostří nože a také dnešní sestava Pardubic tomu odpovídala, navíc tým ještě oproti sobotě posílil o Bartolomieje Heberlu, což nám pokazilo několik příprav. Hlavně na zadních šachovnicích je soupeř papírovým favoritem, ale takových zápasů bylo již mnoho.

Nejdříve jsme ještě měli před zahájením malou slavnost, náš nejstarší člen pan Karel Koval oslavil  krásné jubileum 90 let – popřáli jsme mu tedy v zastoupení klubu s Karlem Kubalou a Antonínem Surmou mnoho zdraví do dalších let. On sám přednesl pár střípků z historie, kolik krásných momentů mu šachy v životě přinesly.

A nyní již k samotnému zápasu, po zahrání pár tahů bylo patrné, že naši soupeři jsou dobře připraveni a zatlačili nás hned na několika šachovnicích na čas. Vcelku brzy končí partie Rafala Antoniewského s Martinem Petrem remízou, zanedlouho také hraje na jistotu Robert Kempinski s naším Antonem Korobovem, stav je tedy 1:1, toto je však malý plus pro soupeře, protože jsme zde měli malou ratingovou převahu. Po zajímavém a bojovném průběhu končí smírem také partie Tadeáše s Milošem Jírovským. Nelíbí se mi však partie hned 3 partie na zadních šachovnicích, naopak aktivně stojí Alexej. Bude to však asi těžké. Naši hráči se brání houževnatě, ale nedokáží již odvrátit všechny útoky. Prohrává Vojtěch Rojíček s Bartolomiejem Heberlou a také Sergej Vesselovsky s Janem Bernáškem. Prohráváme 3,5:1,5 a nevypadá to dobře, už ani Alexej nestojí dobře, jediný celý bod tedy může připsat jen Vladimír proti Tomáši Petríkovi. Standa se brání houževnatě s Lukášem Černouškem a nakonec vybojuje remízu. Stejně končí partie také u Vláďi. Jako skvělé podívání pro diváky je závěr partie Votava-Fedorov, kde má Votava o celou dámu více, ale hrozí mu maty a partie končí také smírem. Prohráváme tedy 5:3, nutno však uznat, že byl dnes soupeř lepší.

Co je však pěkné, zaujímáme v tomto kalendářním roce 1. místo v průběžné tabulce, i když je to zkresleno faktem, že některé týmy mají sehrány o 2 zápasy méně než ostatní.

Přeji všem hráčům i fandům krásné Vánoce a chci jim tímto poděkovat jak za bojovnost v partiích, tak za podporu při zápasech.