Nejúspěšnější šachová škola v ČR

3. + 4. kolo Extraliga družstev - komentář a fotografie

Ve dnech 4. a 5. prosince se odehrály 3. a 4. kolo Extraligy družstev a našemu týmu se podařilo získat tři body za vítězství 5,0 - 3,0 s družstvem ŠK Zikuda Turnov a jeden bod za remizu s obhájcem mistrovského titulu 1. Novoborský ŠK. Zisk čtyř bodů je jistě výborný počin a jak to vidí kapitán družstva Pavel Benčo?

Přečtěte si komentář kapitána družstva Pavla Benča.

Komentáře

Ve dnech 4. – 5. 12. čekal náš extraligový tým křest ohněm. Nevstoupili jsme totiž do soutěže podle našich představ a ihned hrajeme proti loňskému vítězi a účastníkovi evropského poháru – družstvu Nového Boru, jehož soupiska budí opravdu respekt. V čele s Nikitou Vitiugovem z Ruska, poté aktuálně 20. hráčem světa Radoslawem Wojtaszkem z Polska a dalšími reprezentanty České republiky, Slovenska a Polska – Viktor Láznička, Zbyněk Hráček, Bartel Mateusz, Ján Markoš a další zvučná jména. V nedělním zápase jsme hostili družstvo Turnova, se kterým máme pozitivní bilanci, ale jak už jsem říkal, soutěž je nesmírně vyrovnaná.

Náš tým nastoupil v kompletní sestavě a byli jsme v napětí, v jaké sestavě nastoupí soupeři. V pátek byl na cestách kalamitní stav a my byli rádi, že hrajeme v domácím prostředí a nemusíme vyjíždět přes celou republiku. Tento víkend byl zajímavý i pro média a tak mohou všichni příznivci královské hry spatřit reportáž České televize z Frýdku-Místku v pořadu "V šachu".

Když vstoupili hráči Nového Boru do hracích prostor Kongresového sálu Hotelu Centrum bylo jasné, že nás čeká hodně těžký zápas. Hosté vynechali pouze Nikitu Vitiugova, kterého však nahradil Ján Markoš, což je také výborný velmistr. Na všech šachovnicích měli soupeři velkou či menší Elovou převahu, ale naši hráči jsou zkušení, a proto se dalo čekat zajímavé utkání. Po hodině hry jsme ztratili v úvodních tazích hodně času, což znamenalo dobrou přípravu hráčů Nového Boru. Po dvou hodinách se začaly rýsovat první rezultáty. Na první šachovnici uzavřel do pasti Sergei Azarov dámu Radoslawu Wojtaszkovi, nebylo však jasné, zda je dáma chycena. Pod mírným tlakem je Vojtěch Rojíček s Jánem Markošem, naopak aktivní pozici za obětované pěšce získal Vladimír Talla s Jiřím Štočkem. Ostatní pozice jsou z mého pohledu nejasné. Za necelé 3 hodiny hry přichází fantastická zpráva, Radoslaw Wojtaszek se dopouští chyby a Sergei zakončuje vítězně partii krásným úderem. Pak ještě remizuje Sergej Berezjuk s Petrem Hábou. Vedeme tedy průběžně 1,5:0,5. Napětí v místnosti vzrůstá a na hráčích Nového Boru je vidět malá nervozita o výsledek zápasu. Za další hodinu přidáváme další body za remizy Viacheslava Dydyshka se Zbyňek Hráčkem a Igora Rausise s Mateuszem Bartelem, po partii jsme zjistili, že byla u Igora velká šance na vítězství, ale v časové tísni nedocenil tah Sg3+, který by dával černému velkou výhodu. Fantasticky zakončuje partii Vladimír Talla, jehož náporu se neubránil Jiří Štoček. Jsem rád, že se Vláďa chytil a budeme věřit, že mu to vydrží co nejdéle. Vedeme tedy 3,5:1,5! Je to krásný pocit, ale do vítězství v zápase je ještě daleko. Pod tlakem je Rafal Antoniewski s Viktorem Lázničkou a také Vojtěch Rojíček s Jánem Markošem. Stanislav Jasný s Radkem Kalodem míří do smírných vod. Bojujeme jako lvi, ale hráčská síla Nového Boru je obrovská. Horší pozice přes veškerou snahu neudržíme a po remíze Stanislava Jasného s Radkem Kalodem zakončujeme zápas na 4:4. Bylo to jedno z nejnapínavějších utkání, které jsem zažil, byli jsme krůček od vítězství. Já si však myslím, že porazit Nový Bor, který má na poslední šachovnici hráče s ELO větším než 2500 je složité. Je třeba mít dobrou formu a také sportovní štěstí.

Hráči však udělali maximum a bod je více než zasloužený, jdeme společně na oběd a již po cestě probíhají debaty, v jaké sestavě hrál Turnov, náš další soupeř. Nálada v týmu je skvělá a hráči se po dobrém obědě těší na další zápas.

V neděli jsme byli po napsání soupisek favoriti, ale taktéž to byli v sobotu i novoborští. Po dvou hodinách hry jsou všechny partie vyrovnané. Remizu uzavřeli Lubomír Ftáčník se Sergeiem Azarovem, možná proto, aby mohli dávat intervium do české televize J. Když prošla zhruba další hodina a já zodpověděl moderátorovi také pár otázek, jdu na obhlídku šachovnic. Jsme spokojen, opticky se zdá být lepší pozice u Stanislava Jasného s Josefem Kopalem, Igora Rausise s Petrem Neumanem a Vojtěcha Rojíčka s Janem Sodomou. U ostatních to spěje spíše do remizy. Zanedlouho se mé úvahu realizovaly, vítězí Vojtěch Rojíček, ale nečekaně kontrují soupeři vítězstvím Vladimíra Sergeeva s Viacheslavem Dydyshkem, kde jsem spíše očekával remizu. Zde je jasný důvod, proč si musím na svou extraligovou premiéru ještě počkat J. Lišácky však udolává soupeře Igor Rausis. Remizuje zanedlouho Sergej Berezjuk s Milošem Možným a Rafal Antoniewski s Pavlem Jaraczem. Vedeme tedy průběžně 3,5:2,5. Vítězství u Stanislava Jasného s Josefem Kopalem je však jen otázkou času a techniky realizace materiální převahy. U Vladimíra Tally s Tomášem Kulhánkem to vypadá na jasnou remizu. Za chvíli to také tak i končí a my vyhráváme zaslouženě 5:3. Je to naše letošní první vítězství a jsme všichni rádi, že už je to za námi.

Zisk 4 bodů hodnotím jako velmi dobrý, samozřejmě jsme nebyli daleko od 100% zisku, ale člověk nesmí být moc namlsaný, v dalších zápasech budeme opět bojovat. Pro tento rok je to vše a já moc děkuji jak hráčům, realizačnímu týmu, tak i všem fanouškům za podporu!