Nejúspěšnější šachová škola v ČR

4. Festival šachových turnajů - komentář

"4. Festival šachových turnajů" se uskutečnil 9. - 11. listopadu, hlavní rozhodčí festivalu FA Petr Záruba přivítal 12 hráčů z CZE a SVK. Z vítězství v turnaji se radoval Patrik Milat před Tomášem Pavelkem a Karlem Kubalou.

 

Jak hodnotí 4.FŠT Karel Kubala? To si můžete přečíst v přiloženém komentáři.

Komentáře

Tak máme za sebou 4. běh Festivalu šachových turnajů (FŠT), který se konal ve Středisku volného času Klíč v Místku ve dnech 9. – 11.11.2012. Jednalo se opět o 5 kolový víkendový turnaj se zápočtem výsledků na FRL (FIDE ELO).

Přestože celkový počet 12 účastníků byl oproti očekávání pořadatelů nízký, sešla se skupina hráčů, která při použití systému jednobodového nasazovacího koeficientu pro výkonnostně silnější polovinu startovního pole, měla kvalitní (výkonnostně srovnatelné) soupeře ve všech odehraných kolech. Průměr prvních 6 hráčů byl 1870 a druhá půlka startovního pole měla průměr 1592 s účastí jednoho hráče bez FIDE ratingu. Příjemným a kvalitativním obohacením turnaje byla účast 3 hráčů z oddílu TSC Luna Martin ze Slovenska pod vedením Jána Bakalára a pana Oldřicha Macka ze Šumperka.

Zaslouženým vítězem se stal Patrik Milat, který sice odehrál jen 4 partie (z důvodu sobotního startu v soutěži družstev), přesto ziskem 4 bodů ze 4 partií mu to stačilo na celkové vítězství. Na medailové pozice se dostali ještě 2. Tomáš Pavelek a ze skupiny bez bonifikace se na celkové 3. místo probojoval Karel Kubala. Z „podturnaje" (hráčů bez pomocného nasazovacího koeficientu) pak na ceny ještě dosáhli Natálka Kaňáková (celkově 5.) a Jan Chlebek (9.).

Sportovně budou mít z docílených výsledků zcela jistě radost ti, co se nejen dobře umístili, ale také ti, kterým se dosažený výsledek zhodnotil v nárůstu jejich osobního koeficientu. Z tohoto pohledu byla nejúspěšnější N.Kaňáková, která si za víkend na FIDE připíše +26 ELO bodů, J.Chlebek (+18), samozřejmě vítěz M.Patrik (+14) a K.Kubala, který dosud startoval bez FIDE koeficientu a docílený výsledek 4 z 5 mu přispívá k výpočtu startovacího FIDE ratingu výkonem na úrovni 2036 ELO bodů a na listině k 1.12.2012 by se měl již objevit s vlastním FIDE ratingem. Kde jsou plusy – jsou i mínusy. Z toho pohledu jsou samozřejmě ve výsledcích i hráči, kteří svým výsledkem nárůsty jiných „dotovali“. Z hlediska tréninkového však doufám startu nelitují, protože nabyté zkušenosti z těžkých partií určitě brzy zúročí ve zpětném zisku ztracených bodů – a určitě k tomu přidají i plusové body navrch… Detaily můžete vysledovat v závěrečné tabulce z turnaje.

Neoddiskutovatelnou předností pořádaných FŠT je možnost zahrát si během jednoho víkendu 5 partií na dobré šachové úrovni a za bezkonkurenčně nízké náklady. V pořadí 5.FŠT je předběžně plánován v 1.polovině ledna (bude upřesněn po projednání se slovenskými a polskými partnery), takže již nyní srdečně zveme k účasti všechny zájemce o turnaj tohoto typu a uvedení přesného termínu i finálních propozic sledujte na stránkách www.chessfm.cz.

Za pořadatele Karel Kubala